SON DAKİKA
Hava Durumu

Helal'e İngiliz saldırısı

Yazının Giriş Tarihi: 10.12.2015 06:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.12.2015 06:00


 
Algı yönetimini en iyi kullananlardan biri İngilizlerdir. Bizim postalcı, FETÖ’cü ve Doğancı medya da bu işi onlardan öğrenmiştir. İngilizler sizin yüzünüze gülerken ardınızdan kuyu kazmayı da iyi bilirler. Onlar Amerikalı züppe zengin Donald gibi açık açık, “Müslümanları bu ülkeye almayalım.” Gibi sivri laflar etmek yerine Bizans oyunlarına taş çıkartacak “İngiliz oyunlarıyla” işlerini hallederler. Yüzlerce yıllık müstemlekecilik tecrübeleriyle, Müslümanları içlerine alıp İngilizleştirmeyi daha uygun görürler. Bunu kültürel baskıyla beceremedikleri zaman da aralarına aldıkları kültürleri algı yönetimiyle bastırma yolunu seçerler.
Bu günlerde de aynı durum yaşanıyor. Müslümanlara karşı üstü örtülü bir tezgâh başlatıldı İngiltere’de. (ha, yine devrik cümle kullandım. Var mı bir diyeceğiniz?) Olayın ne olduğunu anlatabilmek için sizlere bir ön bilgi vermem gerekiyor. Müsaadenizle anlatayım;
İngiltere’de hiç de azımsanamayacak sayıda Müslüman yaşıyor. Bu Müslümanlar da doğal olarak helal yiyecek istiyor. Bu isteği karşılayabilmek için eskiden çoğunlukla Türklerin, Hintlilerin veya Pakistanlıların işlettiği marketlerden, kasaplardan alış veriş yapılırdı. Mesela ben yaşamakta olduğum Leytonstone’daki Türk bakkal Sezai abinin dükkânına gider, et ihtiyacım içinse o sık sık tartıştığım ama özde iyi dost olduğum Hindistanlı Muhammed’in kasap dükkânına giderdim. Sonraları Tesco, Sainsbury’s, Morrisons gibi büyük süpermarketler Müslüman toplulukların yoğun talebi üzerine ve de müşteri kaçırmamak adına helal et satışına başladı.
Doğal olarak helal üretimi yapanlar da Müslümanlar.
Bu satışlar da HMA (Helal Monitoring Authority ) kontrolünde yapılıyor. Yani helal izleme mercii. Bu HMA sadece eti değil birçok ürünü denetleyip tasdik ediyor. Böylece Müslüman olmayan ülkelerde yaşayanlar aldıkları ürünün helal olduğundan emin olabiliyor.
Bu helal eti daha lezzetli ve hijyen buldukları için İngilizler de sıklıkla alıyor.
Buraya kadar hiç mesele yok. Güzel ve gerekli bir uygulama elbet. Unutmadan ekleyelim Yahudiler için de benzer bir uygulama var. Bunu da destekliyorum. Herkesin inancına uygun yaşama hürriyeti vardır ve de olmalıdır elbet.
Bütün mesele bundan sonra başlıyor. İngiltere’de anti İslam taraftarları ve ırkçılar ortak bir hareket başlattı. Sosyal medyada ve “Neighbourhood meeting” lerinde (Mahalle toplantıları anlamındadır. Mahalle halkı karakol komiseri ve itfaiye yetkilisi tarafından düzenlenen periyodik toplantılarda genellikle mahalle güvenliği konuları ele alınır ve İngilizler bu toplantılara çok önem verir) başlatılan kampanya ile İslam’a ve Müslümanlara iftira atılarak helal ürün satışının kısıtlanması ve hatta yasaklanması isteniyor.
Bakın neler diyorlar?
“Size habersizce helal et satılıyor.
Bugün annem ASDA’ya (ünlü İngiliz süpermarket zinciri) gitti ve bana çok sevdiğim lazanyayı yapmak için İngiliz dana kıyması aldı.
Pakete baktığımda kullanma tarihinin yanında küçücük yazıyla yazılmış ‘HMA’ yazısını gördüm. Ne olduğunu sormak için ASDA’yı aradım ve sonunda bana bunun Helal Monitoring Authority (Helal İzleme Mercii) olduğunu söylediler.
Bilmeyenleriniz için helal etin ne olduğunu söyleyeyim; üzerine dua edilmiş ve boğazı kesilip kan kaybından ölmeye terk edilmiş hayvanın etidir. Bu hayvanlara yapılan gereksiz işkenceyi anlamanız için şu videoyu izleyin ama baştan uyarayım son derece üzücü bir video. (Burada bir youtube linki veriliyor. Linke helal eti karalayan ve onu yalan yanlış bilgilerle canavarca yapılmış bir işlemmiş gibi gösteren algı yönetimi ürünü bir iftira videosu var.) Bakın paketteki sembol ne kadar küçük. HMA’nın ne olduğunu nasıl bilelim? İşin en kötü yanı ise raftaki bütün etlerde bu var. ASDA’dan iğrendim. Eti bundan sonra başka yerden alacağız. Hayır, lazanya yemeyeceğim. İşte ASDA’nın müşteri hizmetleri maili (mail adresini vermiş) yazın ve ne düşündüğünüzü söyleyin.”
Bu kampanyaya karşı gerçekleri anlatmamız gerektiği çok açık.
Ben İngiltere’deki İslami kuruluşlarla irtibata geçtim. Sosyal medyada da cevabını verdim. İngilizce bilen, İngiliz tanıdığı olan okurlarımdan ricam siz de durumu ulaşabildiğiniz kişilere aktarın lütfen.
Bu ırkçı ve İslam düşmanı kişilere izin vermeyelim.ahmet alpan foto
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.