SON DAKİKA
Hava Durumu

'İKTİDAR HALKIN CEBİNE GÖZ DİKTİ!'

Yazının Giriş Tarihi: 02.10.2017 22:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.10.2017 22:00
Her yolu deneyip akla hayale gelmedik yalanlarla iktidara çamur atıp taraftar kazanma çabaları boşa çıkanlar şimdi de kargaların bile bilmem neresi ile gülecekleri yollara baş vurmaya başladı. Her fırsatta bir şeyleri çarpıtıp “Tayyip” e saldıran Sözcü Gazetesi de bu sefer bıçkın varoş delikanlılarına oynuyor. Bu sefer sigara zammı teranesiyle sarma tütünün kontrol altına alınmasını eleştirip “Yoksul Tiryakiyi Vurdular” başlığını atmışlar. Arada çaktırmadan PKK destekli kaçak tütünün reklamını da yapıyorlar. Haberi büyüttükçe büyütüp sanki fakirin ekmeği elinden alınmış havası yaratmaya çalışırken, muhteşem araştırmacı gazeteci! Uğur Dündar ağzıyla söylersek halkın sağlıyla oynamaktan da kaçınmıyorlar.

Öncelikle bir şeyi açıkça itiraf edeyim. Yazarınız da maalesef bir sigara tiryakisi. İçkiyi bırakmakta hiçbir sıkıntı yaşamayan, hatta kendiliğinden bırakan bu zavallı hizmetkarınız iş sigaraya gelince başaramadı. Neler yaptıysam olmadı. Günde iki paket içerdim. Sonunda günde yarım pakete düşürebildim o kadar. Mücadeleyi bırakmış değilim. Hala uğraşıyorum ve mutlaka başaracağım. Sigaranın zararlarını konuşmayacağım. Onu zaten herkes çok iyi biliyor. Çok acı olan bir gazetenin halkın sağlığını kollayacağı yerde onu iktidara karşı kullanıp desteklemesi. Bu insanca bir tutum mudur? Allah aşkına söyleyin. Böyle bir tutum hangi vicdana sığar?

Neyse bunlara karşı size şu pek beğendikleri Avrupa ülkelerinden örnekler vermek istiyorum.

Birleşik Krallıkta en ucuz bir paket sigara 7.35 GBP yani bizim paramızla bugünkü kurdan 35 lira. Türk Lirası olarak Fransa'da 27 lira, Hollanda'da 25 lira, Almanya'da 23 lira. Komşularımızda fiyatlar ucuzluyor. Yunanistan'da 16 lira, Bulgaristan'da ise 11 lira. Bunlar en ucuzları tabi. İngiltere'de bir paket Marlboro 46 lira. Birleşik Krallıkta en ucuz sarma tütün 25 gramlık pakette satılıyor ve fiyatı 56 lira.

Şimdi sıkı durun, mecliste görüşülen bir tasarıyla en ucuz sigaranın fiyatının 71 lira (bugünkü kurdan) olması planlanıyor. Yasa tasarısı onaylanırsa alınan vergideki bu pay kanser araştırmaları için kullanılmak üzere bir vakfa devredilecek. Bu vergi düzenlemesi sarma tütün için de geçerli olacak.

Kaçak sigara ve tütün Birleşik Krallık’ta da var. Ne var ki hem kalitesi çok kötü hem de o kadar ucuz değil. Yani 35 lira değil de 25 lira gibi düşünün. Üstelik yasa dışı sarma tütünü alıp da içen yok gibi çünkü gerçekten çok berbat.

İş bu kadarla kalmıyor. Bar, restoran, kafelerde açık bölümlerinde bile sigara yasak. Okul çevreleri, hastane çevreleri, tüm iş yerleri, resmi daireler... Aklınıza gelen her yerde yasak. Sokakta yürürken içip izmariti yere atarsanız polis yakanıza yapışıyor ve cezası 380 lira. Ödemezseniz katlanıyor ve ödememekte ısrar edene kodes yolu da görünüyor.

Bu vesile ile ben de tekrar bir teklifte bulunayım. Bizde de sigaraya büyük bir vergi konulsun ve bu vergi ile hayırlı işler yapılsın. Kendini zehirleyen garibanlardan da kurtulanlar olacaktır bu vesile ile…

Sözcü de “Tayyip düşmanlığı” yüzünden halk sağlığıyla oynamaya devam etsin…

 

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.