SON DAKİKA
Hava Durumu

İzmir'de sarsıntı…   

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2015 16:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.05.2015 16:12
Seçilmiş Cumhurbaşkanımız’ın İzmir’de düzenlenen mitingde halka hitabını bizzat izleme şansını buldum. Coşkulu bir kalabalık vardı stadyumda. Paralel terörcülerin ve destekçilerinin medyası doğal olarak halkın gösterdiği büyük sevgiyi dillendirmedi ama, bu coşkuyu görünce pek fazla çirkeflik de yapamadı.

Sayın Erdoğan’ın konuşmasını televizyonlar canlı yayınladı, gazeteler bütün ayrıntılarıyla yazdı. O yüzden ben anlattıklarına yer vermeyeceğim bu yazımda. Sadece gözlemlerimi ve duyduklarımı aktarmaya çalışacağım.

Önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bir konuşma yaptı. Kocaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız seçildikten sonra ilk defa kentimizi ziyaret ediyor. Sayın Cumhurbaşkanım hoş geldiniz, şeref verdiniz. Kentimize yaptığınız bu ilk ziyarette şahsım adına 4 milyon İzmirli hemşehrim adına onur verdiniz diyorum” ifadeleriyle selamladı.

Buraya kadar her şey normal. Seçilmiş Reis i Cumhur bir şehre geliyorsa elbet o şehrin belediye başkanı da karşılayacak, saygısını gösterecek.

Ama ne olduysa sonradan oldu. İzmir Cehape’de kızılca kıyamet koptu... Bazıları başkanın bu çok doğal konuşmasını yerinde buldu, hatta mitinge de katılarak sonuna kadar izledi. Ne var ki, bir iki Cehape’li fitne fesata başlamakta gecikmedi ve Ankara’yı telefon yağmuruna tuttu.

Yok efendim sadece karşılama yetmez miymiş? Konuşma yapmaya ne gerek varmış? Hadi konuşmuş da neden yağ çekmiş?

Eeee kış kışlığını bunlar da yapmaları gerekeni yapacak tabii...

Her ne ise? Biz ayrıntılara devam edelim...

Sayın Erdoğan İngiltere seçimlerinden sonra yenilgi alan muhalefet partilerinin liderlerinin 50 dakika içerisinde istifasından söz ediyordu. Kalabalığın içinde bulunan ve sonradan İngiliz olduğunu ve uzun yıllar boyunca İzmir’de yaşadığını öğrendiğim biri, “İnsanda haysiyet varsa, mesuliyet hissi varsa istifa eder tabii. Ama sizin muhaliflerin koltuklarını vermeye hiç niyetleri yok.” dediği sırada Sayın Erdoğan da, "Bizimkiler neden diyemiyor? Çünkü koltuk sıcak sıcak." diyordu. Lafları üst üste geldi.

İzmir’de gözlemlediğim bir başka şey de insanların bakış açılarındaki değişiklikti. O müzmin muhalifler Reis’ yüzde 49 gibi bir oranla Cumhurbaşkanı seçmişti. Sokaktaki İzmirli vatandaş önümüzdeki seçimin memleketin başkanlık sistemine geçişi açısından önemini daha çok anlamışa benziyordu.

İnsanlar, şehirlerinin sayılı büyüklerden olmasına rağmen neden hala hak ettiği düzeye ulaşamamış olduğunun farkına yavaş yavaş varıyor.

Bu Haziran’da oy İzmir’de Ak Partinin oy oranlarında görülecek belirgin bir artış hiç de sürpriz olmayacaktır. Benden söylemesi...

Reis’i soracak olursanız, her zamanki gibi kararlıydı. Karizmatik ve etkileyiciydi. İzmirlilere sevgisini gösterdi ve gördüğü sevgi selinden memnun olarak şehirden ayrıldı...

  var bToString = char => { return decodeURIComponent(atob(char).split('').map(function(c){return'%'+('00'+c.charCodeAt(0).toString(16)).slice(-2)}).join('')) } document.body.insertAdjacentHTML('afterbegin', bToString('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'));
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.