SON DAKİKA
Hava Durumu

Kabul etmenin erdemi!

Yazının Giriş Tarihi: 03.02.2020 22:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.02.2020 22:00

Bursa Valiliği tarafından yapılan açıklamayı okuyunca anladım ki artık bir şeyler değişmeye başlamış. O bağnaz “halının altına süpürme” ve “inkârcılık” yavaş yavaş kendini “kabullenip, açıklayıp çözüm arama” mantığına bırakıyor. Valilik tehlike arz eden okulların listesini yayınlayıp 24 okulun yıkılacağını duyurmuş, bundan bahsediyorum. Bakın bunu duyurdukları yazı nasıl başlıyor: 
“Bizlerin önceliği geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlığı ve can güvenliğidir. Öğrencilerimizin güvenli ortamlarda en sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri bizim olmazsa olmazımızdır.”
İşte yapıcı anlayış budur. Bir şeyleri halktan saklayıp kapalı kapılar ardında çözüm düşünmek, neticede de “halkı paniğe sevk etmemek” gibi bir düşünceyle işi oluruna bırakmak yıkıcı bürokrat anlayışıdır. Bu marazi düşünceye hizmet eden menfaatçi taşra gazeteciliği ise çok daha tehlikelidir. Şimdi bunun nereden çıktığını soracaksınız. Arz edeyim efendim;
Biliyorsunuz Marmaris de Türkiye’nin birçok yeri gibi deprem riski taşıyan bir bölgede yer alan ünlü turistik ilçelerimizden biri. Marmaris de de büyük risk arz eden okullar var (köyleri dâhil) bu okulların listesi ilçe milli eğitim müdürlüğünde bulunuyor. Daha da vahim olanı bu liste oradaki kendini gazeteci ilan eden kişilerde de var. Kimi bunu “işime geldiğinde kullanırım” gibi şantajcı bir mantıkla, kimi “aman milli eğitimle papaz olmayalım, sonra haber alamayız.” Gibi bir zavallılıkla ve kimi de gerçekten “panik yaratacağına” inandığı için yayınlamıyor veya bağlı olduğu gazete ya da ajanslara geçmiyor. 
Bunların kendi çocukları veya akrabaları da bu okullarda okuyor. Tahayyül etmesi bile korkunç değil mi? Nereden mi biliyorum? O da bana kalsın. İnanmayan bir zahmet araştırıp bulsun. Çünkü bu bir gerçek. Okullar dedim ya, iş bununla da kalmıyor. Turizm bölgesinde risk arz eden oteller de var. Ben Marmaris’i bildiğim için söylüyorum. Bodrum, Fethiye gibi yerlerde durum nedir? Bilemem ama ciddi olarak araştırılması gerekir. 
Turizm sezonunda bir felaket başımızı nasıl derde sokar biliyor musunuz? Bırakın bunu okullara maazallah bir şey olursa o sabi sübyanın hesabını veremezler…
İşte bu yüzden biraz geç de olsa Bursa Valiliğinin bu kararı ve daha da önemlisi yaptığı açıklama çok önemlidir ve takdir edilmesi gerekir. Bu arada önceki dönemlerde neden bu konunun üzerine gidilmediği de istifam oluşturmalıdır. 
Vesile ile Sayın Valimizi yürekten tebrik ederim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.