SON DAKİKA
Hava Durumu

KAŞIKÇI'YI KAŞIYORLAR…

Yazının Giriş Tarihi: 30.09.2019 21:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.09.2019 21:15
Amerikan PBS televizyon kanalının “Frontline” adlı haber programının yapımcısı, gazeteci Martin Smith’e, Aralık 2018’de Riyad’da bir elektrikli otomobil yarışı sırasında Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı açıklamalar 1 Ekim’de yayımlanacak. Programın tanıtım fragmanı çıkınca medya olaya yakın ilgi gösterdi. BBC de geri kalmadı elbet.

Ne var ki, BBC’nin ilgisi biraz daha farklı bir alanı da kapsıyor. Haber sitelerinde, radyolarında ve TV’lerinde aralıksız verdikleri haberlerde önemle vurgulayıp öne çıkarttıkları başka bir şey var. Üzerinde durdukları şey Türkiye! Olay Türkiye’de meydana geldiği için bunu normal olarak vasıflandırabilirsiniz. Ancak durum bildiğiniz gibi değil. Ya da bildiğiniz gibi!

Adamlar durmadan araya Türkiye ve Türk İstihbaratını sıkıştırarak üzerine basa basa “The consulate was bugged by Turkish intelligence.” Yani “Konsolosluğa Türk istihbaratı tarafından böcekler yerleştirilmişti.” Diyorlar. Burada amaç Türkiye’nin konsoloslukları dinlediği vurgusu yapmak. (Sanki kendileri dinlemiyor!)

Tüm dünyada bilindiği üzere istihbarat servisleri karşı casusluk faaliyetleri gereği önlemler alır ve gerekli durumlarda dinleme de yapar. Konsolosluklarda (bizim konsolosluklarımız da dâhil) “güvenli hatlar” bulunmasının sebebi de budur zaten.

BBC Panorama programı yapımcılarından Jane Corbin şöyle diyor:

“İstanbul’un sakin bir bölgesindeki üç şeritli yolda yürüdüm ve etrafı kapalı devre izleme televizyonlarıyla donatılmış krem rengi bir villaya ulaştım.

Bir sene önce, sürgün edilmiş bir Sudi gazeteci aynı yolculuğu yapmıştı. Cemal Kaşıkçı (tabii bunlar Jamal Khashoggi diye yazıyor.) kapalı devre televizyona yakalanmıştı. Bu onun son görüntüsü olacaktı. Sudi konsolosluğuna girdi ve bir suikast timi tarafından öldürüldü.

Ama konsolosluk Türk İstihbaratınca dinleme cihazlarıyla donatılmıştı ve planlama ve infazın tamamı kaydedilmişti. Kayıtlar sadece çok az sayıda kişi tarafından duyuldu. Bunlardan ikisi BBC’nin Panaroma programına konuştu. İngiliz avukat Barones Helena Kennedy Cemal Kaşıkçı’nın ölüm anlarını dinledi.”

Sonrasında Barones Kennedy “Güldüklerini duyabiliyorsunuz. Tüyler ürpertici bir an. Bu adamın geleceğini ve öldürülerek parçalanacağını bilerek bekliyorlar…” diye anlatıyor.

Görünen amaç cinayetin ne kadar vahşice işlendiğini vurgulamak…

Ancak, defalarca vurgulanan Türk istihbaratının dinleme cihazları yerleştirdiği…

Şimdi bir hatırlatma yapalım ve ardından BBC’nin algı yönetimini anlatmaya devam edelim.

Bilindiği gibi olayın ortaya çıkmasıyla birlikte ilk ve en büyü tepkiyi veren Türkiye olmuştu. Tüm Avrupa memleketleri ve ABD kulaklarının üzerine yatarak olayı görmezden gelmeye çalışmış, gerçeklerin ortaya çıkması anlamında kılını bile kıpırdatmamıştı. Hal böyleyken Sayın Başkanımız bu yargısız infaz olayına el atmış ve uluslararası camiayı tepki vermeye çağırmıştı. Yine bilindiği üzere “Kayıtlar elimizde. İsteyene dinletiriz.” Çıkışı da yapmıştı.

Sanki bunlar olmamış gibi bir algı peşinde BBC…

“Agnes Callamard (BM yasadışı öldürmeler özel raportörü) ve Kennedy’nin kayıtları dinleme izni vermesine Türk istihbaratını razı etmesi bir haftayı aldı.” Gibi saçma sapan bir iddiada bulunuyor.

Dünyaya yapılan çağrı açıkken. Onların ilgisizliği aşikârken bunların çıkıp da “Türk istihbaratını ikna etmeleri bir haftalarını aldı.” Gibi bir saçmalığa düşmelerini kim nasıl açıklayabilir?

BBC algı yönetiminde sınır tanımıyor…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.