SON DAKİKA
Hava Durumu

KERKÜK VE MUSUL GAZI!

Yazının Giriş Tarihi: 26.09.2017 22:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.09.2017 22:00
Gazetelerde referandum sonucu haberleri. Hiçbiri sonuç veremiyor elbet ama ‘ilk sonuçlar’ ayağına bir tomar laf edip boşluk dolduruyorlar. Amaç internet sayfalarında tık almanın yanı sıra okuyucunun ilgisini sıcak tutup kendi yönlerinde yorum yapıyorlar. Buraya kadar normal. Ama Hürriyet Gazetesi farklı bir misyon üstlenmiş. Ya durumdan vazife çıkartıyorlar ya da görev bunlara verilmiş. Ertuğrul Özkök ve Ahmet Hakan paralel olarak bir ‘gaza getirme’ çabası içerisine girivermiş. Araya birkaç parça bir şeyler daha sokuşturup bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyorlar yani muhalefet de yapıyorlar akılları sıra.

Burada söylenenden çok kimin söylediği veya söylettiği önem taşıyor. Paganlar Musul ve Kerkük’te yarattıkları onlarca yıla dayalı bu gerginliğin bir değil beş değil çok sayıda amacını hesaplamışlardı. CIA’nin Kürtlere verdiği bağımsız devlet sözü de bunun bir parçasıydı elbet. Şimdi kalkıp da CIA lafını ABD olarak algılamayın. Hele hele bunu Donald Trump olarak hiç algılamayın. Unutmayın ki ABD’de de birçok ülkede olduğu gibi bir derin devlet var ve onlar resmi devletten bağımsız hareket ediyor ve kendi ajandaları her ne ise o yönde operasyonlar yapıyorlar.

Basit bir örneklerle durumu daha da açıklayalım; Rıza Zarrab’ın tutuklanması, Fetullah’ın bir türlü iade edilmemesi hep bu derin devletin işidir. Daha birçok örneği sıralayabiliriz elbet ama bu kadarı yeterli olacaktır. CIA de Kürt Devleti kurulması sözünü bu şekilde vermiştir. Çünkü iş aslında CIA’den çok onu da manipüle eden Paganlardadır.

Bana komplo teorisyeni yaftasını yapıştırmadan önce durup bir düşünün. Ah… Rahmetli dostum ‘Conflictology’ yani çatışma bilimi uzmanı George Khutsishvili hayatta olsaydı da buraya onun görüşlerini de alabilseydim. Buna benzer bir konudaki sohbetimiz sırasında bana anlattıklarını bir bilseniz…

Neyse sadede gelelim.

Klasik istihbarat örgütü taktiğidir. Gündem yüklü ve de önemli olduğunda bir tarafı aceleye getirtip düşünüp taşınmadan bir işe girişmelerini sağlamak için gaz verdirtirler. Böylece o taraf pek fazla düşünmeden bir hamle yapar bu hamla çok düşünülmediğinden açıklarla dolu olur ve manipülasyonlarla da süslenip iyice düşünüp taşınmadan bu hamleyi yapana zarar verecek hale gelir. Bu durumda hazırda bekletilen farklı güçler harekete geçer ve istenilen operasyon sahneye konur. Bu durumda başarı oranı yüksektir.

Paganlar bu defa görevi Mossad’a verdiğinden sahnelenen oyunun senaryosunda biraz farklı bir yapı ve belki de birkaç farklı oyuncu gözleniyor. İstenilen karışıklık yaratıldı. YPG silahlandırıldı. Ortam hazır ve referandum devreye sokuldu. Bunun ana amaçlarını herkes tartıştığı için ben hiç girmeyeyim. Ama işin diğer ve bizi çok daha fazla ilgilendiren başka önemli bir yönü var. Barzani’nin bu referandumu onun liderlik sevdasının yanı sıra başka şeylerin, başka referandum girişimlerinin de provasıdır.

Burada “Musul ve Kerkük’ü topraklarımıza katalım.” diyen cahillere bir mesaj vermem gerekiyor. Beyler! Siz bu sevdanızla hayaller kurarken sizi içine çekmek istedikleri kaosu görmüyorsunuz. Eğer bu gibi bir düşünceyle hareket edilirse ve Özkök ile Hakan’ın verdiği gazla ince hesaplar yapılmadan hareket edilip hatalı adımlar atılırsa işin sonu nereye varır bilmiyor musunuz? Adamların istediği de zaten tam olarak budur.

Hal böyle diye de boş oturulsun demiyorum doğal olarak. Türkiye elbet tavrını koyacak ve gerekli tedbirleri alacaktır. Zaten şu an yapılan da odur. Siz Sayın Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz.” Sözlerini sakın ola ki “Girip Kerkük’ü ve Musul’u alırız.” Olarak yorumlamaya kalkışmayın. Onun dediği kontrolü ele almak adına yapılacak olan bir operasyondur. Terör örgütlerine karşı bir operasyondur. Türkmenlerin haklarını savunacak bir operasyondur.

Hiç konuşulmayan başka bir plan da vardır…

Sayın Cumhurbaşkanımız en baştan çizgiyi çizmiş ve Irak’ın toprak bütünlüğünden yana tavrını açıkça koymuştur. Bu yüzden spekülasyona gerek yoktur. Hayallere kapılmaya da… Yapılacak olan Kuzey Irak’ta kontrolün bizde olmasını sağlamak ve bunu sürdürmektir.

Bu konuyu daha ileri detaylarıyla tartışacağız. Bu günlük bu kadar.

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.