SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırk katır mı? Kırk Satır mı?  

Yazının Giriş Tarihi: 19.04.2018 21:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.04.2018 21:01
 

Seçim sathı mailine girildi ve muhalefet panik içerisinde sağa sola koşuşturmaya başladı. Gelin bu mailde küçük bir analiz yapalım.

Politikaları iç çekişmeye dayalı CHP’nin bu iç çekişmelerden bir anda kurtulup, tek vücut seçime hazırlanmasını beklemek safdillik olur.

İyi parti cenahında ise iş henüz bu safhaya bile gelemediğinden durum daha vahim. Aplamız, yüz bin imza derdine düşerken, partisinin seçime girebilmesi için atraksiyonlar peşinde de koşmak zorunda. Bu konuyu Yüksek Seçim Kurulu açıklığa kavuşturacak.

HDP için de durum oldukça vahim. Barajı aşmaları bile mucize olacak gibi görünüyor.

Oy oranı malum diğerleri için çok fazla kafa yormaya gerek yok. Onlarla ilgili yorum ve haber yapmak Sözcü gazetesinin işi. Emekli memur okuyucularına kahvede prafa veya taşlı okey oynarken konuşacak konu vermekten başka işe yaramayan birkaç şey yazarlar olur biter. Bir de Pagan bozmalarının ağzında artık çürüyen, “Yaşanmaz bu memlekette.” Sakızını yenileyecek bir iki malzeme bulup buluşturur, sözde haber yazarlar o kadar.

MHP ve Ak Parti de işine bakar, seçimlere yüzlerinin akıyla girerler.

Kılıçdaroğlu alelacele bulmak zorunda olduğu Cumhurbaşkanı adayını yine, “Benim için siyasi sonuçları olsa da adayımızı destekliyorum.” Gibilerden konuşacak. Hala bir başbakan olacağını zannediyor mu bilmem ama, milletvekilliği koltuğunu kaçırmayacak kadar akıllı olduğundan kendi aday olup da partideki koltuğunu da kaybetmemeye uğraşacak.

Milletvekili adaylıkları da büyük sıkıntılar oluşturur CHP’de. Süre de kısa olunca bu sıkıntı daha da büyüyecektir ki Kılıçdaroğlu’nun seçim sonrası yaşanacak bir iç isyanla koltuğunu kaybetmemek için çok çalışması gerekecek.

Yani Kemal, “Kırk katır mı? Kırk satır mı?” durumuyla karşı karşıya.

Her ne olursa olsun, alınan karar şok etkisi yarattı. Bunu hararetle erken seçim isteyenlerin “Ama bu da çok erken ya!” şeklindeki yorumlarından ga görebiliyoruz. Zaman kısa. Sadece muhalif olup, bu muhalefeti adam gibi yapamayanlar seçim alışmalarını da yüzlerine gözlerine bulaştıracaklar.

İkinci tur hayalleriyle yatıp kalkanlar, bu ihtimalden de umudu kesmişe benziyor.

Manipülatif kamuoyu araştırmaları bile bu ihtimal üzerinde kalem oynatacak gücü bulamıyorlar.

Gelelim erken seçim kararına…

Sayın Cumhurbaşkanımız, bilindiği gibi, seçimlerin normal zamanında yapılması gerektiğini defalarca söylemişti. Dikkat edilirse bu söylem önemlidir. Sistemi seçim zamanına kadar rahatlıkla işletip hizmet vereceğine inanan bir liderin sözleridir bunlar. Ne var ki, Sayın Bahçeli’nin erken seçim isteği karşısında bunu kolaylıkla kabul etmiştir.

Hal böyle olunca da spekülasyonu, komplo teorisyenliğini pek sevenler öküzün altında buzağı aramakta gecikmedi elbet. Başladılar atıp tutmaya. En son Ahmet Hakan da bu spekülasyonlara destek verip, danışıklı dövüş iddiasını ortaya attı.

Oysa ki, olup bitenlere kulağını tam açıp, mantık çerçevesinde değerlendirip sağlıklı bir sonuca ulaşabilecek yetenekteki herkesin de görebileceği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız böyle bir teklifi geri çevirmeyerek, “Biz devamdan yanaydık. Ama seçimden de gözümüz korkmaz. Hatta yeni sistemin tam olarak işleyebilmesi için gerekli olan seçimin erken yapılmasıyla pürüzler daha çabuk ortadan kalkacağından daha iyi bile olur. Biz istemeyiz ama isteyen olursa da hayır demeyiz.” Gibilerden çıkışı yerindedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız bu teklif karşısında, “Hayır, olmaz öyle şey devam ediyoruz. Seçimler vaktinde yapılacak, o kadar.” Gibi bir çıkış yapsaydı işte o zaman, “Koltuğu kaybedeceğini düşünüyor.” Yorumları yapılabilecekti ve bu yorumlarda da elbet haklılık payı olacaktı.

Karar yerindedir ve bu kararla döviz lobisine de darbe indirilmiş, bir taşla iki kuş vurulmuştur.

Bak Kemalciğim, Ekmeleddin İhsanoğlu da Sayın Cumhurbaşkanımıza oy vereceğini açıkladı. Hadi hayırlısı olsun!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.