SON DAKİKA
Hava Durumu

MESELE IMF DEĞİL!

Yazının Giriş Tarihi: 23.09.2019 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.09.2019 21:30
Gazete haberlerinden;

“IMF heyetinin CHP ve İYİ Parti yetkilileriyle bir görüşme yaptığı ortaya çıktı. Görüşme "meşruiyet dışı" olarak nitelendirildi. Ankara Hilton Otel'de yapılan toplantıya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz'ın dikkat çekmemek için farklı kapılardan giriş yaptığı görüldü. IMF Türkiye Temsilciliği görevini devralan Ben Kemalson ile gizli toplantı yapmak üzere iki ismi özel bir odaya alıyor. IMF heyetinin görüşme programları önceden Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirilirken, Faik Öztrak ve Durmuş Yılmaz ile yapılan görüşme bildirilmedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İyi Partili Durmuş Yılmaz ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Refet Gürkaynak'ın IMF'yle kapalı kapılar ardında gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye ekonomisi aleyhine algı operasyonu yaptığı iddia ediliyor.

Görüşmede kimler var?

Poul Thomsen (IMF Avrupa Birimi Direktörü), Donal McGettigan (IMF Türkiye Masası Şefi), Ben Kelmason (IMF Türkiye Yerleşik Temsilcisi), Vincenzo Guzzo (IMF Uzmanı), Alex Culiuc (IMF Uzmanı), Brett Rayner (IMF Uzmanı), Sn. John Hooley (IMF Uzmanı), Jochen Andritzky (IMF Uzmanı), Mike Moore (IMF Uzmanı), Recai Cecen (Yerleşik Temsilcilik Ofisi-Kıdemli Ekonomist) ve İpek Akçayoz (Yerleşik Temsilcilik Ofisi-Ekonomist).”

IMF Türkiye İcra Direktörü Raci Kaya bu görüşme için şunları söyledi;

"Saklanan, meşruiyet dışı toplantı, ülkeye karşı farklı bir ajandanın göstergesi."

Biz de buna ilave olarak bazı hatırlatmalarda bulunalım. Kemal sürekli erken seçim vurgusu yapıyor. Malum varakalar da bunu çarşaf çarşaf yayınlıyorlar. Yetmiyor üstü örtülü Fetö savunmaları da yapıyor.

Diğer yandan yeni partilerin kuruluş, örgütlenme haberleri de sıcak tutulmaya çalışılıyor.

Ekonomimize yönelik saldırılar bütün hızıyla devam ediyor. Doların yüksek kura yönelmesi bazılarına neredeyse göbek attıracak.

Bütün bunların ışığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki mesele sadece IMF ile CHP ve İP görüşmesi değildir. Kapalı kapılar ardında bilinen ve bilinmeyen başka görüşmeler, pazarlıklar ve talimatlar da söz konusudur.

Mesele memleketimize karşı girişilen büyük bir operasyondur aslında.

Bu operasyon yeni başlayan bir şey değil elbet.

15 Temmuz da bu operasyonun bir parçasıydı. Ekonomiye yapılan tüm saldırılar da. Yeri geldikçe yazmıştım.

Planlar işe yaramadıkça yedektekiler devreye sokuluyor. Dağarcıklarında daha ne şeytani planlar olabileceğini tahmin etmek için müneccim olmaya da gerek yok.

Paganlar Türkiye’yi tekrar kontrolleri altına alabilmek için ellerinde eteklerinde ne varsa döküyorlar.

Türkiye’nin güçlenmesi onlara ecel terleri döktürüyor…

Sözlerini geçiremedikçe bileniyorlar…

Çare olarak “Tayyip’ten kurtulmayı” görüyorlar.

Ne var ki, taraflı anketlerinde bile önde çıkıyor Sayın Başkanımız…

Kurtulamayacaklarının farkındalar da “Azıcık sarssak o bile yeter” kabilinden saldırıyorlar.

İstanbul ve Ankara seçimlerinde başkanlıkları alan CHP saf saf iktidar olabileceğini zannediyor ya onları da kullanıyorlar.

Erken bir seçimde ikinci tur başarısı! Bunlar için şiar haline gelmiştir…

 

*****          *****          *****

Thomas Cook battı. Türkiye pazarında önemli bir yeri olan şirketin batışı elbet bize de etki yaratacak. (Aptalca bir düşünceyle bunun da tezgâh olduğunu düşündüğümü falan zannetmeyin. Olay ucuz uçak biletiyle mücadelenin kaybedilmesidir. Bizimle doğrudan ilgisi yoktur. Kendi yaptıkları hatalardır.) Bu etki otellerden çok acente çalışanları ve esnafa yansıyacaktır ama çok büyük değildir.

Sezonun son demlerindeki iş hacminde düşüş olacaksa da zaten artan turizm gelirleri bunu rahat karşılar. O yüzden feryat figan “Bittik!” demek abestir. (Gerçekten güç duruma düşen ve doğrudan etkilenen çalışanlar ile acentecileri tenzih ediyorum.)

Ancak, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki İngiliz piyasasında hareket bitmiş değildir. Paket tatilciler alacakları tazminatı yine tatile yatıracaklardır.

İngiltere’de seyahat acentelerinde gelecek sene için rezervasyonlar devam ediyor. Üstelik gelecek sene için umut verici bir yoğunlukla. Yakından takip ettiğim için iyi biliyorum. Merak etmeyin…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.