SON DAKİKA
Hava Durumu

Mıddle East Eye’dan Hakan Fidan’a övgü.

Yazının Giriş Tarihi: 05.08.2023 21:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.08.2023 21:02

Londra merkezli ünlü Ortadoğu araştırmaları haber organizasyonu yayını Middle East Eye'da yayınladığı "Türkiye'nin yeni Dışişleri Bakanı Fidan, yeni dünya düzenini nasıl şekillendirebilir?" başlıklı yazısında; "Geçmişte düzenli olarak Rusya ve NATO ile arasını açmış olsa da etrafındaki girdapla başa çıkabilen bir ülke var, Türkiye." yorumunu yaptı. 


Yazar David Hearst Hakan Fidan’dan övgüyle bahsetti.


David Hearst kimdir?
David Hearst, Middle East Eye'ın kurucu ortağı ve genel yayın yönetmenidir. Bölge üzerine yorumcu ve konuşmacı ve Suudi Arabistan üzerine analisttir. Guardian'ın yabancı lider yazarıydı ve Rusya, Avrupa ve Belfast'ta muhabirlik yaptı. Eğitim muhabiri olduğu TheScotsman'danGuardian'a katıldı.


Middle East Eye (Ortadoğu'nun gözü) haber kuruluşunda yayınlanan yazının bir bölümü şöyle;
"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı ve bu açıdan çok önemli olabilecek bir randevu var. Mehmet Şimşek başkanlığındaki yeni bir ekonomi ve mali müşavir ekibinin atanmasıyla herkes para politikasında U dönüşüne odaklanırken, Erdoğan üçüncü ve son görevi için bir o kadar önemli bir atama daha yaptı.


Fidan, son 13 yılda MİT'i başına geçirdi. Gelişen ve yeni tehditlere uyum sağlayan bir organizasyon olarak yeniden kurdu.
Milli İstihbarat Teşkilatı MİT'in eski başkanı Hakan Fidan'ın dışişleri bakanlığına terfisiydi.


Genel bir kural olarak, dünya çapında bir ulusal istihbarat teşkilatını yönetme işi şahinlere ayrılmıştır. Bu tür makamlar, Ortadoğu'nun mutlak hükümdarları için o kadar hassastır ki, sadece yakın aileye, ağabey veya oğula verilir.


Fidan bu kuralları çiğner. İskoç tarihçi ve akademisyen Norman Stone'un yanında eğitim almış bir siyaset bilimcidir. Orduda görev yapmasına rağmen askeri bir şahin değil.


O bir entelektüel, haydut değil. Kitap okuyor, ki bu birkaç yeni ABD başkanı için söylenebilecek olandan daha fazla. Entelektüel merakı geniş olduğu kadar İngilizcesi de akıcıdır. İskoç bağımsızlığının zayıf ihtimallerini tartışırken İslam teolojisi kadar rahat.


Bu nedenlerle, Fidan'ın 2010 yılında MİT başkanlığına atanması, Türk güvenlik teşkilatı tarafından büyük şüpheyle karşılandı. Onlardan biri değildi. O çok gençti. Sürmeyecekti. Eleştiri sadece onlardan da gelmedi: Dönemin İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Fidan'ı "İran'ın dostu" olarak nitelendirerek, Türkiye ile paylaşılan sırların "birkaç ay içinde İran'a da açılabileceği"ni söyledi.


Fidan göreve gelmeden önce MİT de diğer tüm Türk kurumları gibi içe dönüktü. Şaka, MİT'in her bakanın ve milletvekilinin metresinin adını bildiği, ancak Suriye ordusu istihbarat başkanının adını bilmediği yönündeydi.


Fidan ateşten gömleği giydi. O zamanlar başbakanlık müsteşar yardımcısı olan Fidan, MİT'e katılmadan önce Norveç'te Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile gizli müzakerelere katıldı. PKK konuşmayı kaydetti ve kayıt, bir PKK'lının Belçika polisi tarafından tutuklanmasıyla ortaya çıktı. Gülenciler tarafından kontrol edilen Türkiye'deki muadillerine sızdırdılar.


Gülenciler Türk devletinin büyük bir kısmına sızmıştı: polis teşkilatı, yargı ve medyanın büyük bir kısmı. Kendi üniversiteleri ve özel okul ağları vardı. MİT, güvenlik teşkilatı içinde Gülencilerin henüz ele geçiremediği son kaleydi.

Türkiye seçimleri: Oylama dış politikayı nasıl etkiler?

Gülenciler, 2010 yılında MİT başkanlığı için birkaç yıl önce emniyet istihbarat şefi olarak atanan Ramazan Akyürek'i itti.
Gülencilerle ayrılık henüz gerçekleşmemiş olsa da Erdoğan topuklarını yere bastı. Akyürek daha sonra Ermeni Türk gazeteci ve entelektüel HrantDink'inöldürülmesine göz yummakla ve yasadışı bir şekilde aydın ve politikacıları dinlemekle suçlandı. Dink davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Gülenciler, Fidan'ı devirmek için bir kez daha şansını denedi. Ankara'daki eski MİT merkezindeki ofisi, 2016'daki başarısız askeri darbede helikopterle bombalanan ilk devlet dairesi oldu. Saatlerce herkes Fidan'ın öldüğünü düşündü.


Akranları ilk kez değil, sessiz hayatta kalanın yeteneklerini hafife aldılar. Yüksek lisans tezinin konusu olan istihbarat ve dış politika ilişkisi Fidan'ın her zaman ilgisini çekmiştir. 1999'da tamamlandı, bugün biraz ironik görünüyor, 
Çünkü Fidan, CIA ve MI6'yı Türk istihbaratının kendisini yönlendirmesi gereken modeller olarak kullanıyor.
Bu, Amerikan gücünün zirvede olduğu zamandı. Soğuk Savaş'ın galibi, dünyanın askeri ve ekonomik açıdan tartışmasız lideri olarak selamlandı."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.