SON DAKİKA
Hava Durumu

Muhalefetin adayı kim?

Yazının Giriş Tarihi: 06.10.2021 19:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.10.2021 19:35

Seçimlere daha çok var ancak, muhalefetin adayı konuşuluyor sürekli olarak. Kemal mi aday yoksa beklenmedik bir isim mi çıkacak ortaya? Gazeteler yazıp çiziyor, TV’lerde saatlerce tartışılıyor. CNN Türk'teki "Akıl Çemberi" programını seyrettim. Başak Şengül yönetiyor, Dr. Hulki Cevizoğlu, Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın, Hakan Bayrakçı ve Melik Yiğitel konuşuyor. 
Hepsi havanda su dövüyor.
Sakın ola yanlış anlaşılmasın. Katılan isimler alanlarında değerli kişiler. Öyle Ertuğrul Özkök gibi kalkıp da “1915 Çanakkale Köprüsü” nün adının “Troya Köprüsü” olmasını tavsiye edecek kadar aymaz ve zavallı enteller değil bu isimler. (Herif bıraksanız Çanakkale Boğazının adını da değiştirip ‘Dardanelles’ yapacak utanmadan. Batı mabadı yalamanın en uç örneği.) Yine de havanda su dövüyorlardı.
Tartışma konusu muhalefetin cumhurbaşkanı adayı kim olacak?
Herkes bir ucundan anlatıyor. Kimi Meral Akşener’in “Niye merak ediyorsunuz?” demesini eleştiriyor, kimi muhalefetin hâlâ bir aday gösterememiş olmasını. Hepsinin hemfikir olduğu konu ise ortada bir gariplik olduğu. Seçime en az bir seneden fazla vakit olsa da muhalefetin aday gösterememiş olması zihinleri kurcalıyor elbet.
Kemal mi aday yoksa korkup kaçacak mı? Bir bürokrat mı hazırlanıyor kenarda köşede? Aday gösterememenin yarattığı “acz” durumu masaya yatırılıyor. Muhalefetin doğru dürüst bir programı olmadığı daha doğrusu hiç programı olmadığı anlatılıyor. Vatandaştan oy isteyecekler ama nasıl, ne için isteyecekler oyu? Bu konuşuluyor. Yine hemfikir konuşmacılar; programları falan yok. Ekonomiyi nasıl yönetecekler? Terörle mücadele esasları ne olacak? Yok! Terörü konuşmaktan kaçtıkları anlatılıyor HDP’yi küstürmemek için. Yani bu partiler HDP terör bağlantısının farkında ama şimdilik görmezden geliyorlar küstürmeyip onların oylarını alabilmek için. Bu vurgulanıyor.
Adayın belirlenip açıklanması halinde yıpranacağı korkusu olduğu dile getiriliyor. Buna karşı Cumhur İttifakının adayı belli. Yıpranacaksa o yıpranırdı. Maşallah sapasağlam, dip diri, dimdik ayakta Sayın Başkanımız yıpranmıyor, yıpranmayacak. Diyorlar ki “Siz de yıpranmayacak birini bulun o zaman.” Yok! Öyle biri yok!
Bu isimlerin tartışması seyrederken aklımda sürekli aynı soru dolaşıyor;
Malumu neden ilan etmiyorlar?
Durum apaçık ortadayken neden kimse bunu dile getirmiyor ki?
Adayı açıklamıyor, açıklayamıyorlar çünkü daha onlara kimin aday olması gerektiği bildirilmedi!
İşte bu kadar basit.
Söyleyecekler ki bunlar da halka açıklasın. Malum yerden daha işaret gelmedi ki, hangi adayı açıklayacaklar?
Salt “Tayyip nefretine” bağlı bir politikayla boşa konuşup duran muhalefet var ortada. Başka da bir şey yok ortada. Yani “Erdoğan’ı devirelim de gerisi kolay. Nasıl olsa hangi politikaları uygulayacağımız dikte ettirilir.” görüşü hâkim.
İşte bu yüzden havanda su dövüyor konuşmacılar diyorum. Onlar da biliyor bu durumu da dile getirmeye dilleri varmıyor. O yüzden detaylar üzerinde konuşup oyalanıyorlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.