SON DAKİKA
Hava Durumu

Müzelerde talan!

Yazının Giriş Tarihi: 17.08.2023 18:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.08.2023 18:14

Müze depolarında bulunan birçok eserin çalındığı, kaybolduğu ya da hasar gördüğü ortaya çıktı! 


Yok, bilemediniz! Türkiye’de değil, dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan British Mueseum’dan söz ediyorum. Ben de bu müzenin “British Museum Society” (British Museum Topluluğu) bir üyesiyim. Sık sık değişen teşhirleri nedeniyle sıklıkla ziyaret ettiğim bir müzedir. Üstelik sıkça yazışır bizden çaldıkları eserleri de her fırsatta geri isterim. Bu çabalarım sonuçsuz kalsa da bıkmadan usanmadan uğraşırım. 


Müze depolarında bulunan milattan önce 15. yüzyıl ile milattan sonra 19. yüzyıl arasında tarihlenen paha biçilmez cam ve altın bazı eserler, mücevherler ve değerli taşların kaybolduğu, çalındığı ya da zarar gördüğü ortaya çıktı. Müze Müdürü Hartwig Fischer, “Çok nadir yaşanacak bir olay. Müze, yaşananlardan dolayı özür diliyor ve buna son verecek, doğru olanları kararlı şekilde yapacağız. Güvenlik önlemlerimizi artırdık ve uzmanlarla birlikte neyin kayıp, neyin çalınmış, neyin zarar görmüş olduğunu değerlendiriyoruz.” dedi.


Aslında olay sene başında fark edilmiş. Biz yeni öğreniyoruz. British Museum Yönetim Kurulu Başkanı ve eski Maliye Bakanı George Osborne basın açıklamasında “Bu yıl başında eserlerin yok olduğunu öğrendiğimizde yönetim kurulu olarak çok endişelendik. Polisi çağırdık ve acil durum önlemlerini uygulamaya başladık. Ne olduğunu öğrenmek ve hatalardan ders çıkarabilmek için bağımsız bir inceleme başlattık. Sorumlu kişiyle ilgili tüm disiplin süreçlerini de işleme koyduk.” dedi.


Eserlerin kaybı, çalınması ve zarar görmesinden sorumlu tutulan müze personelinin işine son verildiği ve hakkında yasal işlem başlatıldığı bildiriliyor.
Bu olay aklıma bizdeki müze soygunlarını getirdi. Bursalılar hatırlar, Bursa’da da benzer bir soygun olmuş, gece bekçisi tutuklanmış, başka da bir şey olmamıştı.


Ya Fethiye Müzesi olayına ne dersiniz?


Fethiye Müzesi’nde bulunan altın sikkelerin kaybolması olayında Müze müdürü açığa alınmış, konu mahkemeye taşınmıştı. Müze de bir seneyi aşkın kapalı kalmıştı. 
Başka müzelerde de benzeri durumlar ortaya çıktı.
İşin ilginç yanı bu olayın ortaya çıkış nedeniydi.
Bir müze yetkilisi sikkeleri satmaya çalışıyor, sahte oldukları ortaya çıkınca olay patlak veriyor!
Meğer önceki yetkili sahtelerini yaptırıp gerçekleriyle değiştirmeyi akıl etmiş. Diğeri de aynını yapacakmış ama satılmaya çalışılan eserler zaten sahte olunca iş “Vay sahtekâr!” durumuna gelmiş.
Bizdeki üçkağıtçılar daha akıllı yani.
Müzelerdeki hırsızlıklar bir yana, eserlerin doğru dürüst saklanmaması, uzmanların bunları iyi kataloglamaması gibi daha birçok problem var ama çalınma çok feci bir olay.


Umarım Kültür Bakanlığı bu gibi durumlara hassasiyetle eğilir.
Siz CHP’nin başına kimin geçeceğini, İmamoğlu’nun aday olup olmadığını mı yazacağımı zannediyordunuz?
O konu artık gına getirdi. İmamoğlu kaçak dövüşüyor. Diğeri zaten kazık çakmış. Ne yapsalar gitmez. 
Ama bu durumlar mahalli seçimleri kazanmalarına engel değil. Zaten ekonomik buhran yüzünden tepkili olan halkın karşısına “hatalı seçilmiş” adaylar çıkarılırsa Ak Parti fazlasını kazanmak yerine eldekileri de kaybedebilir.


Not düşmek için yazıyorum. Bursa örneği ele alınırsa Sayın Alinur Aktaş’tan başka bir ismi aday göstermek büyük hata olur ve Bursa kaybedilir. Kendisini tanımam ama Sayın Aktaş liyakatli ve çalışkan bir başkan. Bir dönem daha aday olması halinde hem Bursa hem de Ak Parti kazanır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.