SON DAKİKA
Hava Durumu

Necdet ve cenaze…

Yazının Giriş Tarihi: 19.09.2016 23:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.09.2016 23:05
Tarık Akan’ın cenaze töreninde beklendiği gibi siyasi mesajlar birbirini kovaladı. Anayasa kitapçığı fırlatmasıyla meşhur eski Cumhurbaşkanı Necdet de cenazeye katılmış. Fotoğraflarda Kılıçdaroğlu ile yan yana oturuyor. Emekli memur ve postalcı gazeteleri çarşaf çarşaf vermişler.

Bursa’nın bir yerel gazetesine göre de Necdet halkı selamlayınca “alkış tufanı” kopmuş. Milliyet gazetesi biraz nalına mıhına kabilinden, “Sezer uzun yıllardır pek ortalarda gözükmüyordu” diye yazmış ama esas söylenmesi gereken, “Darbeye karşı hiçbir mesajı duyulmayan” bölümünü nedense ekleyememiş. Unutmadan söyleyeyim, Necdet salondakileri selamlayınca oradakiler “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganı atmışlar. Birden hatırıma geldi bir de Ekmeleddin vardı. Ona ne oldu acaba?

Törene katılmasına hiçbir sözümüz olamaz. Ancak bir yazar olarak buradan verilen mesajları analiz etme, yorumlama hakkımız da vardır. İşte bu hakkı kullanarak bir analiz yapmak istiyorum;

Uzunca bir süredir CHP’nin başına geçirecek birini arayan İstanbul sermayesi ve Kemalistler sonunda bir konsensüse varmış gibi görünüyor. Bir taraftan “laiklik” sokuşturması yapılırken, diğer taraftan da Necdet’i ısındırıyorlar. Kemal farkında mı bilmem ama yanına oturduğu zatın onun koltuğuna aday gösterileceği sinyallerini alıyorum.

Rahmetli bir meslek ağabeyimin bir zamanlar bana söylediği bir söz var, “Unutma, cenazeler bazı ölüleri diriltmek için de kullanılır. Birçok iş cenazelerde bağlanır, yüksek yerlere aday gösterilecek kişilerin oralarda belirlendiğini çok gördüm.” Birden onu hatırladım…

Bazı gazetelerin bunu pompalamasının yanı sıra Necdet’in sahneye çıkıp halkı selamlaması da bence bu yöndeki bir teklifi kabul etmiş olabileceğini gösterir bir alamettir.

“Dinci Tayyip yerine, laik Necdet” öne sürülecek ve CHP oylarını yükseltmesi beklenecektir. Bu “parlak!” fikri kim bulduysa tebrik ederim. Bu güne kadar hep söylediğim, “Bu CHP sittin sene tek başına iktidar olamaz” teorimi destekleyecek yeni bir şey daha bulup çıkartmış.

Anayasa kitapçığı fırlatıp memlekette kaosa neden olan (bazı iddialara göre de planlı bir harekettir) bir isim ile CHP’yi iktidara taşıma fikri “çatı aday Ekmeleddin” buluşu ile eşdeğerdir.

Bu buluşları birkaç kemikleşmiş CHP yanlışı ile kahvehanelerde okey ya da tavla oynayan emeklileri mutlu eder. Başka bir işe de yaramaz.

Benden tavsiye ille de Necdet diyorlarsa bari yanına proje üretebilecek birkaç mimar, mühendis falan da bulup koysunlar bari yüzde 26 oy oranını yakalamak için bir şansları olur…

Bu arada, ABD ve Avrupa genelinde hız verilen algı yönetimi kampanyalarına da dikkat çekmek istiyorum. Bu konuda detaylı bir çalışma hazırlığı içindeyim. Köşeye sığmayacak olan bu çalışmamın çok küçük bir özetini yakında paylaşacağım.

Ancak, Ak Parti iktidarının eskiye oranla çok daha fazla dikkatli olması gerektiği gerçeğini bir kez daha vurgulamak ihtiyacı hissediyorum. Şimdilik o kadarını söyleyeyim.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.