SON DAKİKA
Hava Durumu

O 'satıh' bu 'satıh'      

Yazının Giriş Tarihi: 21.01.2017 22:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.01.2017 22:32
 

         Bu Kemal var ya, hakikaten tarihe geçecek bir adam. İki günde bir çıkıp öyle şeyler söylüyor ki gülmekle ağlamak arasında mütereddit kalıyorsunuz. Çıkıp; “milletten oy alıp, milletin vekilliğini üstlenen bazı milletvekillerine gerçek anlamda milletvekili, milletin vekili denmez.” Diyebiliyor. Nedeni de basit. Anayasa değişikliğine evet oyu verdikleri için elbet. Ey Kemal! Milletten oy alıp geldiklerini bizzat söylüyorsun. Bari o bölümü deme de iyice rezil etme kendini.

Sonra aynı konuşmasında kalkıp; “Anayasa Mahkemesinin değerli yargıçlarına sesleniyorum; Anayasanın değiştirilmesi teklif edilemeyen maddelerine siz de sahip çıkmak zorundasınız, hukukun üstünlüğüne siz de sahip çıkmak zorundasınız.” Diyebiliyor. Kemalciğim, bak canım, sen yine anlamamışsın olanı biteni. Yoksa sana birileri öyle dedi de sen de hemen inandın mı? Anayasa’nın ilk dört maddesi falan değiştirilmedi güzelim. Oylanan maddeleri okumadın mı?

Başka laflar da söylüyor da, o konulara girip de cevabını versem ve de işin doğrusunu, o dediği naneleri zamanında kimin yediğini söylesem iş değişir.

Sadece şu tarafsız Cumhurbaşkanı meselesini zırt pırt söylemesine değineyim bari. Kemal! İsmet İnönü tarafsız mıydı? Ya Celal Bayar? Daha yakınlara gelelim. Rahmetli Özal tarafsız mıydı Kemalciğim? Demirel? Ya Necdet? O da mı tarafsızdı? Güler misin Ağlar mısın?

Anayasa değişikliğini engellemek için yaptıkları şaklabanlıklar tutmayınca şimdi halka çağrıda bulunuyor garibimler. Kemal, bak sana bir tavsiye; seçmenleri tek tek dolaş ve “Bak hayır oyu vermezseniz ölümü öpün” de. O zaman belki biraz şansın olur. Ortaya çıkıp da, “Bak bu adamlar Padişahlığı geri getiriyor” imalarıyla bu iş olmaz canım. Anladın mı?

Padişahlığı geri getiriyor deyince Cumhuriyet Gazetesindeki bir yazıyı hatırladım. Bunlar da başka türlü çalışıyor. Matematik ders müfredatını değiştirmişler. Ben de Pisagor teoremini falan çıkarttılar zannetmiş ve kızmıştım. Yok, Pisagor teoremi değilmiş. Atatürk’ü çıkartmışlar meğer.

Atatürk’ün matematik ve geometri dilinde yaptığı Türkçeleştirmeyi söylüyorlarmış. Evet, böyle bir şey var ama o “Atatürk ilkeleri ve inkilap tarihi” dersinin konusu. O ders hala var mı? Yoksa da Yakın tarihimizin konusu. Bu ayrıntı o derslerin konusu olur.

Bu matematik terimlerinde neler değişmişti bir hatırlayalım bu arada. Bakın bir iki örnek:

Satıh – yüzey

Kutur – çap

Nispet – oran

Hat – çizgi

Seviye – düzey

Muhit – çevre

Doğru bunlar değişmişti ama hala Osmanlıca olanları büyük bir kesim tarafından kullanılıyor. Ha, yapılan değişikliklerden hiç benimsenmeyen de var. Mesela Küre’ye Yüre denmişti. Bilen var mı?

Her ne ise dil tartışmaları uzun mesele. Amma ve lakin bir şey sormadan geçemeyeceğim. Şu “Satıh” kelimesini sizler de kullanıyorsunuz Kemalist kardeşler! Neden ona “yüzey” demiyorsunuz?

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.