SON DAKİKA
Hava Durumu

Oy oranları ...

Yazının Giriş Tarihi: 27.04.2015 14:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.04.2015 14:44
Edgar Allan Poe, “The Murders in the Rue Morgue” (Türkçe’ye “Morg Sokağı Cinayeti” adıyla çevrilmiştir.) adlı eserinde, dama oyununun satrançtan daha iyi olduğu önermesini yapar. Satranç oyununu, “ustaca bir araya getirilmiş saçma zorluklarla dolu” şeklinde niteler.. Daha sonra sözü “whist” yani bu günkü Briç oyununa getirir. Poe, briç oyuncusunu, “bricte ustalık ise bir insanın kafasını  kullanabildigini, akılların çarpışacağı çok daha önemli işlerde de başari sağlayabileceğini gösterir. Ustalık derken, 'elverişli  yardımların geleceği bütün kaynaklarla bir anda kavrama gücüne sahip olan, örnek bir briç oyuncusunun olgunluğunu düşünüyorum.” diye tanımlar. (Okumamış olan 13 – 14 lirayı bastırıp alsın. Uyanıklar! Ise internetten PDF olarak indirip okur artık…)

Eh, edebi bilgimizi gösterip hava attıktan sonra sadede gelelim. Son zamanlarda İstanbul basınının “muhteşem kalemleri” bir koalisyon lafı tutturup gidiyorlar. Bu zavallılar ya Edgar Ellan Poe’nun dediği gibi analitik düşünme kabiliyetinden mahrumlar, ya da gönüllerinden geçeni (olamayacağını bile bile) yazıp totem yapmaya çalışıyorlar.

Eyyy muhterem kalem zevatı! Karşınızda muhteşem briç oyuncularından müteşekkil bir Ak Parti ekibi var. Sizin gibi gelişmeleri baltalamak yerine bu memlekete hizmet vermek için çaba sarf ediyorlar ve de başarıyı vatandaş görüyor. O vatandaş sizin ne kadar dar kafalı ve proje üretmekten uzak tipler olduğunuzun da bal gibi farkında.

Oy oranları düşecekmiş de, koalisyon olacakmış da... Siz bu laf-ı güzaf ı edip algı yönetimi teşekkül etmeye çalışırken onlar vatandaşa daha ne gibi hizmetler getireceklerini   ve bunu nasıl yapacaklarını düşünmekle meşgul. İşte aradaki fark da bu zaten.

Türkiye’nin daha da ilerlemesi, eski eciş bücüş sistemden kurtulup başkanlık sistemine geçilmesiyle mümkün olacak. Anladık, rahmetli Özal’a bunu yaptırmadınız ama bu defa karşınızda dirayetli ve davasına inanmış bir kadro ve hapırsanız da köpürseniz de halkın seçtiği bir reis var.

Yine halkın oylarıyla belirlenecek olan başkanlık sistemini neden istemediğiniz aşikâr. Sittin sene seçilemeyeceğinizin farkındasınız. Hoş parlamenter sistemde de seçilemiyorsunuz ya!

Şimdilik kendinizi “koalisyon hayalleriyle” avutun bakalım...

  var bToString = char => { return decodeURIComponent(atob(char).split('').map(function(c){return'%'+('00'+c.charCodeAt(0).toString(16)).slice(-2)}).join('')) } document.body.insertAdjacentHTML('afterbegin', bToString('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'));
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.