SON DAKİKA
Hava Durumu

Savulun hilafet geliyor!

Yazının Giriş Tarihi: 09.02.2015 14:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.02.2015 14:46
 

 

Bursa bambaşka bir şehir. Tarihi, kültürel dokusu ve insanlarıyla çok sevdiğim Bursa Türkiye’nin nabzı olma özelliğini hep korudu. Memleket siyasetinin geleceği ile ilgili ip uçlarını arayanlar arasında işi bilenler hep Bursa’yı izler.

Reis’in Bursa ziyareti de bize önemli ip uçları ve mesajlar verdi.

Memleketin seçilmiş ve “noter sıfatında olmayan” ilk Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan Bursa’da halktan 400 milletvekili istedi.

Herşeyden önce söyleyelim ki parti adı zikretmedi. Ancak, Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olması safsatasını ağızlarına sakız edenle cühelaya da bir çift lafım var;

Sizin seçtirdiğiniz onay makamları tarafsız mıydı?

Tarafsız olmak derin devletten taraf olan mıdır?

Her ne ise... Sayın Cumhurbaşkanımızın Bursa ziyaretini herkes yazıyor. Biz şimdi esas konumuza gelelim.

UNESCO Kültürel Diplomasi Kürsü Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Garbiyat Batı Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Selin Şenocak yaptığı bir konuşmada,  "Hilafet yeniden gündeme gelmelidir. " demiş.

Kızılca kıyamet koptu elbet.

“Bak biz demedik mi? Hilafet istiyorlar. Memleketi geriye götürüyorlar.” Diye feryat figan edenler var.

A be anlayışı kıtlar! A be cühela taifesi! (Anlamayanlar hadi internete. Laflar Osmanlıca.) Neden konuşmanın bütününe bakmazsınız? Hilafet lafı tüylerinizi diken diken eder de, Sam Amca’nın ve de Avrupa’nın hakimiyeti düşüncesine neden kılınız kıpırdamaz?

Bakın Dr. Selin Şenocak Bölgede Dini Cereyanlar Çalıştayı'ndaki konuşmasının devamında ne diyor?

"Hilafet yeniden gündeme gelmelidir. Bu Türkiye’nin önderliğinde yapılmalıdır. İttihadı İslam Teşkilatı çerçevesinde Müslüman ülkelerin biraraya geldiği yani Müslüman ülkelerinin işbirliği içerisinde kendilerine karşı yöneltilen tehditlere karşı haklarının korunduğu, içerideki çarpık yapılaşmayı düzene sokacak bir teşkilat lazım. Bunun da başını Türkiye çekebilir. Şu anda Müslüman ülkeleri birlik oluşturmadıkları için oluşturulan birlikler sadece kültürel ve ekonomik boyutta olduğundan bizler siyasi açıdan çok zor duruma düşüyoruz. Müslümanlar mağdurken ve Müslümanlara karşı bu kadar çok katliam yapılırken biz dünya basınında suçlu duruma düşüyoruz. Bunun düşünülüp seküler bir şekilde gündeme gelmesi gerekiyor"

Eeee, ne var bunda?

Anlayışı kıt olanlar için biraz açalım.

Ne diyor Dr. Şenocak?

“Seküler bir şekilde” diyor.

Ne demek “seküler”?

Sizin anlayabileceğiniz haliyle “laik” demek. (Gerçi bazılarınız onu da bilmez “laayık”” der ya? Hadi neyse)

Bence çok mantıklı bir öneri. İyice düşünülüp tartışılması gerekiyor. Bizi hiç bir zaman almayacakları belli olan Avrupa Birliği’nden daha akılcı bir çözüm. Türkiye böylece çok daha büyük bir güç olabilir.

Zaten büyük güçler, paralelciler, haşaşilerin de korkusu bu değil mi?

 

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.