SON DAKİKA
Hava Durumu

ŞÜKRAN GÜNÜ!

Yazının Giriş Tarihi: 22.11.2023 11:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.11.2023 11:18

Şükran Günü (İngilizce: ThanksgivingDay veya sadece Thanksgiving), ABD ve Kanada'da hasada ve geçmiş yılın tüm nimetlerine şükretmek için kutlanan bir ulusal bayramdır. İki ülke arasındaki enlem farkının getirdiği farklı hasat takvimi nedeniyle, Şükran Günü, Kanada'da Ekim ayının ikinci pazartesi günü, ABD'de ise Kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanır.Bayramın kökeni, Plymouth'taki ilk İngiliz kolonicilerin (Pilgrimler), Wampanoag(en) Kızılderilileri ile ortak düzenlediklerine inanılan bir hasat yemeği olsa da, günümüzde, Kızılderili unsurlardan ayrışarak, yalnız aile ve Tanrı'ya adanan bir hal almıştır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kutlamalar, mitoloji ve sembolizm açısından zengindir.

Büyük hazırlıklar yapıldı. Aşağı yukarı bütün evlerde fırında hindi (yağlı ve acayip sosuyla), tofindi, gravy, alkolsüz elma şarabı, orman fındığı, kızılcık sosu, patates püresi, yam, mısır, menudo, yeşil fasulye güveci, elmalı turta, balkabağı turtası, tatlı patatesli turtalar yapıldı. Bugün büyük bir festival var. Sözde Kızılderililere şükranlarını sunacaklar yemeklerini paylaştıkları için.

Sonradan yaptıkları “holocaust” benzeri katliamın yarattığı suçluluk duygusunu böyle yeniyorlar zannımca…

Böyle bir günde neşeli olmak ister Amerikalılar. Hüzne yer yoktur o sofralarda. Bütün aile bir araya gelir ve patlayana kadar yerler. Neşe içindedir herkes. Orada olduğum sene şükran gününe denk gelmiştim ve bu hindi yemeği yüzünden hindiden nefret ederim şimdi. Bir türlü yiyemem…

Böyle bir günde ABD’nin İsrail katliamına ortak olduğu gerçeği bütün bu neşeyi alıp götürecek, insanlar doğru dürüst kutlayamayacaktı Şükrün Günü’nü. İşte İsrail’e ateşkes başlatması ve esir takasıa evet demesi bu yüzden dikte edildi.

Bu yüzden dört günlük ateşkes var.

Sonra?

Sonra İsrail yine vahşice saldıracak, Gazze’yi topraklarına katana kadar durmayacak, çocuk, kadın, hamile ve masum demeden katledecek Filistinlileri…

ABD de bu arada Gazze’ye büyük bir liman inşa edecek…

Rusya ile sidik yarışında geri kalmaları düşünülemez elbet.

Sonra biraz yatışacak ortalık. Bir süre bitecek zulüm…

Ardından yeni bir bahane bulunup Filistin yok edilene kadar devam edecek soykırım…

Plan bu şimdilik…

Ve-iżyemkurubike-lleżînekeferûliyuśbitûke ev yaktulûke ev yuḣricûk(e)(c) veyemkurûneveyemkuru(A)llâh(u)(s) va(A)llâhuḣayru-lmâkirîn(e)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.