SON DAKİKA
Hava Durumu

TEOG rantı bitti

Yazının Giriş Tarihi: 19.09.2017 22:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.09.2017 22:15
Sayın Cumhurbaşkanımızın önemli bir yaraya parmak basarak TEOG imtihanlarının kaldırılması gerektiğini söylemesinin ardından harekete geçildi. Açık söyleyeyim bunun en azından bu sene yapılacağına ihtimal vermediğimden yazmamış sonucu beklemiştim. Ne mutlu ki Sayın Cumhurbaşkanımız böylesi güzel bir gelişmenin ortaya çıkmasını sağladı. Ona hepimizin müteşekkir olması gerek.

Sonunda resmi ağızdan yani Sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın "TEOG'un kaldırılmasına karar verildi. TEOG'un kaldırılması da Türkiye'nin önünün açılması. Evlatlarımızı yarış atı konumuna koyduk yani. İnanın evlatlarımız büyüyor, büyüdüğünü fark edemiyorsunuz. Etüd merkezleri ne kadar artmıştı değil mi? Niye arttı? TEOG yüzünden arttı. Evladının yarış atı konumuna girmesini hangi aile ister? Biraz sevin, biraz sayın... Son sözümüz şu. Bize güvenin. Niyetimiz halis, Türkiye'yi hep beraber 21'nci yüzyıla taşıyacağız." Sözleriyle bu imtihanın kaldırıldığı açıklandı.

Çok da iyi oldu. Çocukların bunaltılması yerine iyi bir eğitim almasının garanti edilmesi çok daha önemlidir. Bu TEOG’un açılımı neydi? Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi… Yani bir yerde temel eğitimi alıp alamadıkları mı test ediliyordu bu imtihan ile? Çoktan seçmeli test sistemiyle uygulanan bu imtihan için kaç aile bütçesinin sarsıldığı, kaç ana babanın ve daha önemlisi kaç çocuğun psikolojisinin bozulduğu hiç araştırıldı mı acaba? Zannetmiyorum ki bu konuda bir çalışma yapılmış olsun.

Bu bir yarıştı. Ailelerin çocuklarının ne cevher olduğunu göstermek için canlarını dişine taktığı, çocukların bunaldığı, robotlara dönüştüğü bir yarış. Bu yarış ayrıca bir de sektör yaratmıştı. Meşhur hocalar türedi. Saati 200 Dolardan ders verenler mi ararsınız? Mütalaa merkezleri mi? Herkes bir malı götürme havasına girmişti. Bir sektör, minikler üzerinden cukkayı götürenler sektörü.

Bu sektörden nemalananlar ve çocuklarını yarıştırmakla kendilerini tatmin eden ana babalar feryat figan tabi ki. Ama yapılan şey yani bu imtihanın kaldırılması çocukları ferahlattı, onların iyiliğini sağladı. Parası olanın şansını arttıran ve hiç de adil olmayan bir sisteme son verildi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın "Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik?" sözleri ne kadar da güzel. Gerçeği ne kadar iyi anlatıyor.

Feryat edecek olanlar dediğimiz gibi en çok bu işten malı götürenler. Ha bir de Kemal falan çıkıp bir iki abuk laf eder doğal olarak. Bırakın etsinler. Biz başka bir konuya bakalım. Gelecek sistemin ne olacağı ve nasıl olacağı önemli. Bunun çok iyi düzenlenip ve takip edilen bir sistem olması gerekiyor. Yeni bir nemalanmayı önleyecek, yeni bir yarışı engelleyecek ve fırsat eşitliğini koruyacak bir sistem.

Olay budur ve bu yapılan eğitimde bir devrimdir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.