SON DAKİKA
Hava Durumu

Vermeden almak

Yazının Giriş Tarihi: 07.12.2018 21:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.12.2018 21:00
07.12.2018

Türkiye’de turizm baltalamaya yönelik bütün dış ve iç çabalara rağmen yükseliyor. Yabancı turist sayılarında rekorlar kırılıyor. 2019 rezervasyonları daha şimdiden yüksek seviyelere ulaştı. Güney Ege’de önemli yer tutan İngiliz turist sayısında da önemli artış bekleniyor.

Reklamımızı sadece biz yapmıyoruz. İngilizlerin ünlü turizm şirketi Easy Jet bile tanıtımlarında Türkiye’ye yer veriyor.Sık seyahat eden dostum David Morgan dergiyi önüme atarak “Yakında turiste boğulacaksınız.” Dediğinde Türkiye’de kış turizminin de yükseldiğini gördüm.

Şirketin müşterilerine ve potansiyel tatilcilere dağıttığı basılı ve aynı zamanda çevrimiçi yayınladığı “Traveller” dergisinin Aralık sayısında bu defa da İzmir’e yer verildi. Sayfalarında gözde yerleri anlatan dergi “İzmir’de 3 Muhteşem Balıkçılık Noktası” başlığı altında Çeşme (Alaçatı), Sığacık ve Güzelbahçe’yi tanıtıyor.David’e “Balıkçılık ne alaka?” diye sordum. Meğer bu İngilizler kış aylarındaki tatillerinde dünyanın çeşitli yerlerine gidip balık tutmayı pek sever olmuşlar. Bu sene de Türkiye gözde imiş. Kendileri balık tutarken eşleri de alışveriş yaparmış. Böylece hanım dırdırı derdi de olmazmış.

Aklıma takıldı “Peki neden İzmir?” diye soracak oldum. Meğer Güney sahillerinde kış aylarında balık turu düzenleyen pek yokmuş üstelik oteller de kış için donanımlı değilmiş. Isıtma ve personel yokmuş. Bu nedenle 12 ay donanımlı ve ılıman havası olan İzmir’i seçiyorlarmış. Sığacık, Alaçatı ve Güzelbahçe’de de kış aylarında balık turu düzenleyen çokmuş.

Son olarak da İzmirli turizmcilerin daha çok tanıtım faaliyeti yaptığını öğrendim.

Bizim turizmci böyledir. Bir defa ne kadar çok turist gelirse gelsin ağlamayı sever. Yok sattığı zaman bile sorsanız, “Eh son günlerde bir kıpırdama var.” Diye cevaplar. Nazar değmesinden korkar. (Şaka değil, ciddi söylüyorum.) Ayrıca tanıtım için bir şey yapmaz. Kış aylarında garanti olmadığı için ısıtması yoktur. Personel giderini düşürmek için kocaman oteller bile taş çatladı üç kişiyle müşteri bekler. Sonra da ağlar.

Turizm Bakanı Mehmet Ersoy bu konuda çok yerinde bir uyarı yaptı. Konuşmasında gerçeği şöyle anlattı;

"Otelci arkadaşların tanıtıma ayırdıkları bütçeleri soruyorum. Ben cironun yüzde 3-4'ünü ayırmalarını beklerken, bazıları tanıtıma yüzde 1'i dahi ayırmadığını övünerek anlatıyor. Bu kişiler kendileri aşağıya gittiği gibi, işini düzgün yapanları da aşağıya çekiyorlar. Bu anlayışla turizm yapamazsınız. Artık kendimizi başkasının küfesinde taşıtma alışkanlığından vazgeçmemiz lazım. Devletten bir şey beklememek gerekiyor, zaten ihtiyaç da yok."

Bu mantıktan kurtulup tanıtımlarını doğru düzgün yapan turizmciler pastadan payını alıyor. Kenarda köşede “Devlet tanıtımımızı yapsın da biz de avantadan müşteri kapalım.” Diye bekleşenler artık hava alacak.

İşini doğru dürüst yapanlar da ihya olacak. O kadar!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.