SON DAKİKA
Hava Durumu

İhsan Hoca'nın masalı...

Yazının Giriş Tarihi: 02.01.2017 22:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.01.2017 22:31
 

Kendisine, “Hocam masal anlatıyorsunuz. İslam şiddettir, İslam faşizmin ta kendisidir” diye yazan Mustafa Özer isimli takipçisine, “Asıl sen masal anlatıyorsun. İslam barış, sevgi, merhamet ve adalettir. Pireye kızıp yorgan yakma. Işid İslam düşmanı ajan bir örgüttür” diyor  İhsan hoca... (twitter)

Altında yanlış hatırlamıyorsam 50 küsür tweet var. Ve bir tanesi hariç, hepsi Mustafa Özer’e paralel şeyler yazmış. Hatta daha sert / ağır şeyler yazanları da var.

Prof. Yaşar Nuri Öztürkte CHP’den ayrıldığında şuna benzer bir şeyler söylemişti: “Bunlar İslam’ın/dinin hiçbir yorumuna tahammül edemiyorlar. Bana bile tahammül edemediler”

İhsan hoca haftalık ‘Gerçek Hayat ’dergisinde yazarken iki tane abone olmuştum. Biri eve, biri de mahalle camiine gidiyordu. ‘Anne-baba biz suçluyuz’ tadında şeyler yazıyor ve bizim camiayı özeleştiriye davet ediyordu. Etkili de oluyordu. Konferanslarını, köşe yazılarını biz takip ediyorduk. Ancak ne olduysa bokunu çıkardı ve söylemini ‘bunlar var ya bunlar...”a dönüştürdü. Onun söylemi değiştikçe mahallelinin ona bakışı da değişti. Ve söyledikleri ders vermekten çok yaralayıcı bir hal aldı. O bizi taşladıkça kategorik İslamofobiklerin alkışını aldı. Alkış aldıkça coştu. Kelimelerini sivriltti. Sivrilttikçe etrafı kalabalıklaştı. İlk zamanlar eski mahallesinden tepki aldıysa da artık tepki alacak kadar bile bir kıymet-i harbiyesi/ haysiyeti kalmadı. Fakat o da ne? Camiasını taşladığı için alkış aldığı kesimlerin onun kelimeleri ve asıl mesajı ile ilgilenmediği ve anlamadığı ayyuka çıkmaya başladı. Yeni halklar ‘bunlar var ya bunlar’ ile yetinmek istemiyor. ‘bu din, bu kitap var ya...’ ya evrilmesini bekliyorlar. Artık Turan Dursun gibi, İlhan Arsel gibi şeyler beklemek haklarıdır.

Ya ne olacağıdı ihsan hoca? Biz seni bizi eleştirdiğin için dinliyor ve anlıyorduk. Bunlar bize sövdüğün için seni alkışlıyorlardı. Daha etkili sövgüler bulmazsan orada da var olamayacaksın. Ateist gençler inam hatiplilerden eyidir demek yetmiyor.

Şimdi yeni masallar ya da tevbe zamanı İhsancığım.

 

*****************************************************

REİNA’NIN RAMBOLARI’

Reina katliamı hakkında bir kaç şey yazacağım:

Kendimi bildim bileli yılbaşı kutlamanın günah veya en azından gavur özentisi bir şey olduğu dindar/ muhafazakar çevrelerde söylenir. Yılbaşı gecesine özel çerez bile yense günah olacağını söyleyen hocalarımız olmuştur. İstisnasız her yılbaşı öncesindeki Cuma vaazı veya hutbesinde Müslüman ahali bu tür yabancı kültürel batıl uygulamalardan sakındırılır. Bir yılın muhasebesini yapmaları öğütlenir. Bu yıl da bu yapılmıştır haliyle. Tabii ki sosyal medya faktörü var. İşin bokunu çıkaranlar da oldu. Başına silah dayanan noel baba resimleri gibi. Timurtaş ve cübbeli hoca gibiler bile bu konuda şiddete karşı duracak şeyler söyleye gelmişlerdir. O yüzden reinakatliamını Müslüman ahalinin yılbaşı kutlamaya karşı söylediklerine bağlamak kötü niyetli ve ahmakça bir tutumdur. Hele ki TVlere çıkıp, İslamın aslında barışçı olduğunu savunma çabaları bana bir zamanların İbrahim Tatlıses’ini hatırlattı. Hangi mankenin gayri meşru çocuğu olsa o ‘benden değil’ açıklamasını yapmak zorunda kalıyordu. Şunu net olarak tespit edelim: Dünya yüzeyinde hangi kılıkta olursa olsun işlenen tüm cürümlerin sonunda ‘bunu biz yapmadık’ açıklamasını yapması gerekenler küresel şeytanlardır’
Bu katliamı yaptıran her kimse kendini saklamamış ve açık-net bir mesaj vermiştir. Mekan sahibinin, ‘Amerika’dan istihbarat aldım, almadım’ açıklamaları, bu işin önceden bilindiğinin ya da öngörüldüğünün göstergesidir.
Daha ilk dakikadan itibaren TV yorumcuları bu işi Daeşin yaptığında ittifak etmiş gibiydiler. Muhtemelen de doğrudur. DaeşinABD yapımı bir örgüt olduğunu artık kendileri de gizlemiyor. Tetikçi Daeş kılıklı da olsa organizasyonun bir CIAorganizasyonu olmadığını hiç kimse iddia edemez.
10 dakika süren bir katliam boyunca onlarca güvenlik görevlisi (boddyguard)’nden hiçbirinin tek bir kurşun atmaması ve direnmemesi ayrı bir sorui şaretidir. Evet, resmi olarak silahlı olmasalar da gayri resmi olarak silahlı olduklarını bilmeyenimiz yoktur. ‘Kaçtık, napalım’ diyor bir tanesi. Kenarda köşedeki gazino/ pavyonlarda bile kapıda izbandut gibi güvenlik görevlileri varken Reina gibi bir yerde onlarcasının olduğu muhakkaktır. Bakmayın siz kaçtık demesine. Katilin can güvenliğini sağladık, konsantrasyonunu bozmak istemedik dese daha inandırıcı olurdu.Hiç kimse zekamızla alay etmesin.
Beşbinden fazla sanal medya arkadaşım var. Reelde de tanıdığım onca insan içinden ‘oh oldu günahkarlara’ diyen tek bir kişi bile görmedim. Cübbeli bile taziye tweeti atmışken, ‘oh çekenler var’ yaygarasını anlamak mümkün değildir. Hayal görüyorlar her halde. Ya da bilinçaltlarında canavarlaştırdıkları düşmanı konuşturmuşlardır.

Hepimizin yeniden başı sağ olsun.Allah sabır-metanet versin.

 

 

 

 

 

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.