AK Parti listelerinde kayma olabilir.

Milletvekilliği Seçim Kanunu 25.madde derki; “Aday listelerinin kesinleştiği tarihten, oy verme günü saat 17.00’ye kadar ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde meydana gelecek eksilmeler, listelerin tamamlanmasını gerektirmez. Ancak, aday listelerinde yukarıdaki nedenlerle boşalma olması halinde listedeki adaylar liste sırasına göre kaydırılmak suretiyle boşalan yerler doldurulur.”

 Şimdi bu duruma göre listelerde yer almış olan herhangi bir vekil adayı 24 Haziran seçim günü saat 17.00 den önce Milletvekilliği adaylığından istifa ederse, bulunduğu yer boşalır, onun altındaki adaylar kaydırma suretiyle boşluğu tamamlar.

 Diyeceksiniz ki, seçilecek bir aday seçim günü niye istifa etsin? Eder efendim, eder.  Eğer Bakan olma durumu söz konusu ise, hele artık bu durumda tek yetkili Cumhurbaşkanı, yani Başkan tek yetkili olacaksa, Başkanın işaret ettiği özellikle birinci, ikinci sıralarda yer almış eski Bakan veya MYK üyesi, ya da Bakan olma durumu söz konusu olan bazı adaylar bir bakmışsınız seçim günü saat 16.00 da Milletvekilliği adaylığından istifa edivermişler.

 Aslında bu çok iyi bir seçim taktiği olarak karşımıza çıkıyor.  Tahminim özellikle AK Parti’nin üzerinde epeyce çalışmış olduğu bir seçim taktiği. Listeler açıklandığında gördük ki, bazı bakanlar,  Başbakan Yardımcısı Şimşek, Maliye Bakanı Ağbal, Ekonomi Bakanı Zeybekci listede yer bulamadı. Bunun yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım İzmir’den, Enerji Bakanı Berat Albayrak İstanbul’dan, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Bursa’dan ve diğer bazı bakanlar çeşitli illerden liste başı aday gösterildi.

Bunun böyle olması farklı yorumların yapılmasına neden oldu. Alınan duyumlara göre, Recep Tayyip Erdoğan bütün bakanların aday adayı olmasını istemişti. Bu durumda listeye girenlerin Bakan olmayacağı, giremeyenlerin Bakan olacağı konusunda spekülasyonlar yapıldı.

Reis gibi usta bir siyasetçiden de bu beklenirdi. Yeni oluşacak sistemde Bakanlar Meclis dışından olacak. Ya da meclis içi olursa istifa etmesi gerekecek. Bu durumda seçime gidilirken, daha sistemi kamuoyu tam olarak algılamamışken, muhtemel Bakan kabinesini önceden oluşturup onlara “siz listelere girmeyin” dese, kamuoyunda listeler zayıf görünecekti. Bakan olabilecekleri listelere koysa sonradan Bakan yaptığında milletvekilliğinden istifa etmeleri gerekecek, mecliste AK Parti’nin sandalye sayısı azalacaktı. Bu durumda AK Parti mecliste 300 sınırlarında kaldığında sıkıntı olacaktı. İşte bu durumda milletvekilliği seçim kanununun 25. Maddesi imdada yetişti.

Şu anda listelerde AK Parti’nin “A takımı” dediğimiz isimler yer alıyor. Ve seçime kadar sahalarda bir fiil aday olarak görev yapacaklar, gerekli çalışmayı gösterecekler. AK Parti seçmeni gözünde listelerin zayıf görünme gibi bir durumu söz konusu değil.

 

 Sayın Cumhurbaşkanı şu anda listelerin kesinleşmesi ile beraber, bir taraftan seçim çalışmalarını yaparken, bir taraftan da muhtemel Bakanlar kurulu listesini kafasında oluşturmuş olacak. Kafasındaki liste tamamlandığında, özellikle güvenerek yaptırmış olduğu seçim anketleri meclis bazında da kendisine geldiğinde, eğer meclis sayısında sınıra yakın bir sayı tahmini ile karşılaşırsa, Listelerde mevcut olan kabineye alacağı isimlerden Bakan olacaklara seçim günü vekil adaylığından istifa etmelerini isteyecektir.

 Bu durumda kimin bakan olacağı konusunda kesine yakın tahminde bulunmak zor. Dışarda kalanların kesin Bakan olacağını veya listeye girenlerin Bakanlık şanslarının olmadığını söylemek doğru değil.

Bunun yanı sıra, bu durumda AK Parti listelerinde özellikle seçilme sınırında olan adayların heyecanını biz bu analizimizle biraz daha arttırmış olalım.

Şimdi Bursa’da iki bölgenin de kritik eşik olan 6. ve 7. Sırasında olan aday kardeşlerimizin olası bir istifa sonrası yukarı taşınma ihtimalleri daha da artıyor.

 

Liste başı olan Hakan Çavuşoğlu ve Efkan Ala’nın birinin veya ikisinin muhtemel Bakan olma ihtimallerini ben saklı tutuyorum.

Bakalım bu analizimiz zaman içerisinde ne kadar gerçekçi olacak.

Ülkemiz için, Bursa’mız için hayırlı olsun.

24 Haziran köhnemiş bir dönemin sonu, 25 Haziran yeni bir dönemin başı olacak.

 

Ve 24 Hazirandan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi (Başkanlık Sistemi) ülkemize ve tüm İslam âlemine hayırlı olsun.

Vakit Türkiye vakti.

 Selam, sevgi ve dua ile…

İlginizi Çekebilir

Şahsiyet

Kızıl derililer henüz gözyaşı yoluna revan olmamışlardı o vakit. Binlerce yıldır yaşadıkları topraklardan kafileler halinde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir