SON DAKİKA
Hava Durumu

Adayların da seçmenin de gözü Erdoğan’da!

Yazının Giriş Tarihi: 09.03.2024 15:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.03.2024 15:21


 

Yerel seçimlerde sancılı geçen bir aday belirleme sürecinin ardından partiler sahaya inip olanca gayretleri ile propagandaya başladı. Ancak adaylar ne anlatırsa anlatsın partiler ne söylerse söylesin iş gelip yine ekonomiye dayanıyor. Seçimin gündemi yerellikten öte ekonomik bir yapıda. 

Bu kapsamda partiler seçim çalışmalarını sürdürüyor olsada bir yandan da adeta iktidarı muhalefeti tüm partiler ve adaylar gözlerini de kulaklarını da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevirmiş durumda. Her seçimin bir hedef kitlesi bir belirleyici kitlesi oluyor. Bundan önceki yerel seçimlerin belirleyici kitlesi şüphesiz ilk kez oy kullananlar ile gençlerdi. Tüm partiler gençlere yönelik çalışmalarla ve vaadlerle sahaya çıkmıştı.

Bu seçimin belirleyici kitlesi ise tartışmasız emekliler. Ekonomik sıkıntıların üst düzeye çıktığı, enflasyonun durdurulamadığı ve hayat pahalılığının özellikle alt kesimin üstüne üstüne geldiği bir dönemde, maaşları oldukça düşük hatta çok düşük kalan emeklilerin beklentisi sürüyor. 14 milyonu aşkın emeklinin büyük kısmı en düşük ücretler yani 10 bin lira sınırında ve tüm toplumun da kabul ettiği bu rakamlarla yaşam idame ettirilemeyeceği gerçeği ortada.

Bugün anketlere yansıyan oy dağılımlarındaki değişkenliklerin temelinde de emeklilerin olduğu malum. Kamuoyunda bir yerleşik kanaat daha var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, anketleri çok iyi analiz eden, sokağın sesini en iyi şekilde çözümleyen siyasetçi. Yani Erdoğan, kimin sokakta kendisine kırgın ya da beklenti içinde olduğunu çok iyi bilir, imkanları zorlayarak onların gönlünü almak için elinden geleni yapar. 

Bu sadece iktidar kanadında değil muhalefet kanadında da aynı görüş hakim. Son dönemde konuştuğumuz gerek iktidar partisi gerekse muhalefet partilerinin adaylarının hepsi benzer görüşleri aktarıyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mevcut anketler göz önünde bulundurulduğunda mutlaka bir hamle yapacak bu kesimlere. Beklenti 2008’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından hazırlanan değişiklikle oluşan hak kayıplarının geri getirilmesi yönünde. 2008 düzenlemesinden önce emeklilerin en düşük ücreti asgari ücretten aşağı olamaz maddesiydi. Burada bir kritik değişiklik de maaş bağlama oranlarının düşürülmesi. 

Geçtiğimiz günlerde iddialı muhalefet adaylarından birisine sorduğumuz da aynen şöyle söylemişti; “Şu anda öndeyiz ve iyi gidiyoruz. Ancak emekli konusu var. İktidar mutlaka buraya bir hamle yapacak. O hamle geldikten sonra duruma bakacağız. Ne kadar etkili olacağı seçimin sonuçları açısından da önemli. Bu saatten sonra atılacak adım beklenen kadar etkili olabilir mi? Bilmiyoruz ancak çalışmalarımızı da beklenen hamlenin geleceğini hesap ederek yapıyoruz.”

Hamleyi  en fazla bekleyen şüphesiz iktidar kanadı. Adaylar sahada en fazla ekonomik sıkıntılarla karşılaşırken, özellikle emekli meselesindeki gerçekleri de bizzat yaşıyorlar. Yani sahada aslında rakiplerinden çok ekonomik sıkıntılar ve emekli meselesiyle yarışıyorlar. O nedenle de gözlerini ve kulaklarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevirmiş durumdalar. Emeklilere ciddi bir zam yapılarak ekonomik şartlarının düzeltilmesini seçimin sonuçları bakımından oldukça önemli görüşyorlar. Dahası adayların bir çoğu bu hamlenin önümüzdeki hafta gelebileceğini düşünüyor. 

Yani iktidar partisinin adaylarının yine en büyük güvence olarak gördüğü yer Erdoğan. Yani yerel söylemlerin çok etkili olmadığı ekonomik eylemlerin etki oluşturduğu bir süreçte adayların beklentisinin bu yöne kaymasında tüm ortamlarda bu konunun dillendiriliyor olması etkili oluyor. İlk defa bir seçimde mega projeler değil ekonomik adımlar ve sosyal destekler daha fazla ilgi görüyor. Adaylar olabildiğince sosyal projelere yönelirken, gözlerde Ankara’da.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.