SON DAKİKA
Hava Durumu

Adresi belli sitemlerle veda etti

Yazının Giriş Tarihi: 20.03.2024 13:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.03.2024 13:34


Aslında bunun bir veda değil bir ara verme olduğunu söyledi kendisi. Bir nokta değil virgül koyduğunu, bundan sonraki süreçte siyaset, sivil toplum ya da başka bir alanda Bursa’ya ve Nilüfer’e katkı koymaya devam isteğini net bir şekilde dile getirdi Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem.

15 yıl başkan yardımcısı olarak, son 5 yıl da belediye başkanı olarak görev yaptığı Nilüfer’de 10 gün sonra görevini yeni seçilecek başkana devredecek Turgay Erdem, 5 yıllık icraat raporunu Podyum Davet salonunda basın mensuplarına verdiği iftarda özetledi. 

Alışılagelmişin aksine konuşmasını oldukça kısa tuttu. Bir film formatında çekilen hizmetleriyle ilgili tanıtım filmiyle özetledi Nilüfer’in son 5 yılını. Öncelikle “Güzel şeyler Nilüfer’de” konseptiyle hazırlanan basın buluşması başından sonuna kadar iyi bir çalışmanın ürünü olarak göründü. Sanırım Bursa siyasetinde ilk kez senaryosu yazılmış ve belediye başkanının aktör olduğu ilk tanıtım filmini izledik. Oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim. 

Turgay Erdem konuşmasına “Bugün bir belediye başkanı olarak sizlerle son kez bir araya gelişim olabilir. Biraz duygusal olabilirim baştan peşin peşin uyarayım. 2019-2024 hizmet dönemini alnımızın akıyla tamamladık ve 5 yılın ardından artılarımızla eksilerimizle bu akşam sizlerin karşısındayız. Bir nevi benim için karne zamanı” sözleriyle başladı. Nilüfer’de insanların yüzde 82 ilçede yaşamaktan mutlu olduğunu ve kendisinin karnesinin de bu olduğunu söyledi.

Konuşmasının belli bölümlerinde sert mesajlar de verdi yerini bulan. Belediye başkanlığının  kısa bir süre sona ereceğini ve artık bir Nilüferli olarak çarşıda pazarda sokakta Nilüferlilerle yine bir arada olacağını aktardı. Akıllarda aday belirleme süreci ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey ile yaşanan süreçteydi. İşte Turgay Erdem yine isim vermedi ancak altını çizerek sert sözlerle Bozbey’i hedef aldı. 

Kendisi ve ekibinin hizmet üretmek için çaba harcadığı, Nilüfer’in önümüzdeki 5 yılını planladıkları bir dönemde siyasi cambazları ve yaptıklarını da gördüklerini ancak onların yaptıklarını takılıp canlarını sıkmak yerine çalışmaya devam ettiklerini aktardı. Ve yine direkt Bozbey’i ve tabi İl Başkanı Nihat Yeşiltaş’ı odaklayan “Güç ve iktidar hırsının insana neler yaptırabileceğini gördük...” ifadelerinin altını çizmekte yarar var. 

Turgay Erdem, kendisinin yerine Şadi Özdemir’in aday açıklanmasının ardından sosyal medya üzerinden yaptığı “Siyasi ergenler” tanımlaması Bursa siyaset literatürüne girmişti. Bozbey ve parti yönetimine bir kırgınlığı ve kızgınlığının olup olmadığı soruldu. Kimseyi hedef almadığını söyledi, kırgın ve kızgın olmadığını ifade etti ancak kırgınlığını hissetmeyen olmadı sanırım. Her zamanki naif ve zarif tavrıyla kelimeleri seçerek kullandığını söylememize gerek yok. 

İftar programında gözümüze çarpan en önemli noktalardan birisi kuşkusuz Turgay Erdem’in yeniden aday olmaması için adeta gövdesini ortaya koyan ve Erdem’in aday yapılmamasının ardından “Siyasi  ergen” dediği Mustafa Bozbey’in olmaması. Tabi Bozbey olmayınca yanında dolaştırdığı İl Başkanı Nihat Yeşiltaş da yoktu. Milletvekillerinden de katılım olmadığını gördük. 

Programa  CHP tarafından Nilüfer Belediye Başkan adayı gösterilen Şadi Özdemir ve Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin katıldı. Bu da gösterdi ki Şadi Özdemir’in seçim merkezinin açılışında Turgay Erdem’le poz veren Bozbey’in bunu siyaseten orada yaptığı ve ikili arasındaki iplerin bir daha düzelmeyecek şekilde kopmuş durumda. Zaten Turgay Erdem’in verdiği mesajlarda da net bir şekilde görünüyor. 

Burada şunu da söylemekte yarar var. CHP Bursa’da 3 ilçede belediye başkanlarını aday göstermeyip yerine yeni adaylar gösterdi. Bunlara Büyükşehir  adayı Bozbey’i de ekleyip  CHP seçmenine oylatsak, Turgay Erdem ya bir ya iki çıkar.  Turgay Erdem’in veda toplantısına CHP İl Başkanının katılmamış olması izah edilemez. CHP’nin seçimden sonra mevcut il başkanıyla devam etmesinin mümkün görünmediğini de ifade edelim.

Sunuma dönersek… Burada da önemli mesajlar vardı. Örneğin 2019 yılında Mustafa Bozbey’den aldığı Nilüfer Belediyesi’nde borcun bütçeye oranı yüzde  82.3’ken, 5 yılın sonunda bu oranın yüzde 16’ya gerilediğini aktardı Turgay Erdem. Görev süresi boyunca kentin ve kentlinin çıkarları doğrultusunda hizmet ettiğini vurgulayan Erdem, çarpıcı örneklerden birisini de şöyle açıkladı;  “Kentlinin çıkarları gözetilerek işletmeciden devralınan Nilüfer Nikah Evi’nde fiyatlar ortalama yüzde 80 oranında geriye çekilirken, aynı şekilde otopark ücretleri de makul seviyeye getirildi. Tasarruf konusunu çok önemsedik. Bu dönem taşeron firmalara yaptırılan bazı hizmetlerde değişikliğe giderek, kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması adına araç parkımızı genişlettik. Böylelikle daha önce araç kiralama yoluyla yapılan çalışmalardan yüzde 78 oranında tasarruf sağlandı.”

Erdem’in son sözleri ise, “5 yılın sonunda yapılan vatandaş memnuniyet anketlerinde görüyoruz ki, vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 82’si Nilüfer’de yaşamaktan mutlu olduğunu söylüyor. İşte bizim dönem sonu karne notumuz budur. Sonuç itibariyle daha önce de söylediğim gibi, bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Hani derler ya, 'gözlerimin önünden bir film şeridi gibi geçiyor', 5 yılda başardıklarımız da bir film şeridi gibi geçecek” oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.