SON DAKİKA
Hava Durumu

AK Parti BTTDD'de neden kaybetti?

Yazının Giriş Tarihi: 17.01.2017 22:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.01.2017 22:33
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi’nin hafta sonu yapılan kongresinde AK Parti’nin desteklediği aday olan Hasip Semerci seçimi kaybederken, dernekte yönetim 25 yıl sonra başka bir kanada geçmiş oldu. Kongrede oldukça sert bir konuşma yapan ve derneğin adeta AK Parti’nin arka bahçesine çevrildiğini iddia eden MHP İl Başkanı Tevfik Topçu’ya, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un “cevap vermek istemiyorum” diyerek iddialarla ilgili konuşmayışı üzerinde düşünülmesi gereken bir noktaydı. Bir anlamda baştan seçimin kaybedilmiş olduğunu kabullenmek olarak yorumlandı, en azından böyle bir kanaatin oluştuğunu görüyoruz. Seçimin sonucunda da AK Parti’nin desteği ile yarışan Hasip Semerci kaybetti.

Peki, 25 yıldır yönetimde olan bir zihniyetin AK Parti Bursa’nın ve bakan desteğini almasına rağmen kaybetmesine neden olan süreç neydi? Neler yaşandı kongre salonuna gelene kadar?

Dernek her ne kadar siyaset üstüyüz mesajları verse de bundan önceki 3 başkanından ikisinin milletvekili ve belediye başkanı olması, son başkan Şükrü Köse’nin de belediye meclis üyesi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili olması nedeniyle siyasete geçişte de bir basamak olarak görülebilir. BTTDD’de Başkan Şükrü Köse’nin aday olmaması üzerine Hasip Semerci, Dr. Ali Eminlatif ve Ali Arifoğlu isimleri öne çıktı. Derneğin eski başkanlarından olan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, desteklediği Hasip Semerci’yi Çalışma v e Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na götürerek adaylık noktasında onayını aldı. Sonrasında Batı Trakyalılar üzerinde önemli bir etkisi olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar devreye girdi. 3 adayla buluşan Dündar, 3 adaylı bir kongrenin davaya zarar vereceğini belirterek ortak bir aday üzerinden çekilmenin en doğru yöntem olacağını söyledi. Arifoğlu ve Eminlatif bu öneriye sıcak bakarken bakan desteğini arkasına alan Hasip Semerci ise “Seçimi kazanacağım. Neden çekileyim” diyerek uzlaşmaya yanaşmadı.

İşte bu şartlar altında gidilen kongrede evdeki hesap çarşıya uymadı. MHP ve CHP’lilerle AK Parti’ye yakın muhafazakârların bir kısmı Semerci’nin karşısındaki adayı Dr. Ali Eminlatif’i destekleyince, dernek yönetimi 25 yıl sonra başka bir grubun yönetimine geçmiş oldu.

Kongreye MHP İl Başkanı Tevfik Topçu’nun “Gösterdiğiniz slaytta derneği arka bahçeniz yaptığınız görünüyor” sözleri damga vururken, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un Topçu’ya cevap vermemesi de akıllarda kalan görüntülerden biri oldu. İl Başkanı Torun’un kaybedeceğini anlamasından mı yoksa başka bilmediğimiz bir nedenle mi cevap vermediği ise kendisi açıklayana kadar bilmeyeceğiz.

AK Parti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmaksızın halini ve pürmealini görmek isteyenler için bu sonucun bir turnusol görevi yapıyor. Yani Erdoğan olmadığında AK Parti’nin hali budur…

 

----------------------

 

AK Parti’den teşkilata FETÖ denetimi!

 

Hiç şüphesiz tamamına yakınının FETÖ ile mücadeleyi desteklediği Türk toplumunun vicdanında işin siyaset ayağıyla ilgili tereddüt, şüphe ve itirazlar yer alıyor.

Türk tarihinde görülmemiş bir şekilde ülkeyi işgal güçlerine teslim etmek için girişilen darbe girişiminin milletin devletiyle birlikte karşı koyması püskürtülmesinin ardından daha da yoğunlaşan mücadele sürecinde siyaset ayağında adım atılmadığına yönelik kanaatin toplumda genel kabul görmesi, moral motivasyon anlamında bir sıkıntı oluşturduğu ortada. İşte tam bu noktada AK Parti, önemli bir adım atarak parti teşkilatlarına yönelik bir araştırma başlattı. Bu kapsamda Pazar günü Bursa için görevlendirilen Koordinatör Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam denetim için Bursa’ya geldi. Parti teşkilatlarında FETÖ ile bağlantılı olabilecekleri düşünülerek bilgi ve belgeleriyle isimleri Ankara’ya bildirilen partililerle tek tek görüşerek onlara sorular yöneltti. Soruların büyük bir kısmı Bank Asya’da unutulan ya da tutulan hesaplar, çocukların FETÖ okullarında okuması, bu yapının derneklerine üyelikler üzerine yoğunlaştığı yönünde bilgiler kamuoyuna yansıyor. Tüm bu bilgiler ışığında AK Parti’nin kamuoyu vicdanını rahatlatmak adına attığı adımın ve sonuçlarının kamuoyu vicdanında karşılık bulacağını söyleyebiliriz. Çalışmanın burada kalmaması ve siyasetin tamamını kapsayacak şekilde genişleyeceğini de düşünebiliriz. Ve umarız öyle de olur.

 

--------------------------

 

Millet referandum havasına girdi

 

Her ne kadar Anayasa değişikliği için TBMM’de ikinci tur oylama yapılacak olsa da ülke genelinde referandum heyecanı yaşanmaya başladı. Siyasetin duymadığı heyecanı milletin duyduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medya profil fotoğrafları siyasi görüşe göre evet ve hayır olarak değiştirilirken, vatandaş yorumlar üzerinden atışmaya başladı bile. Yine kahvehaneler başta olmak üzere toplumun gündemi büyük ölçüde referanduma kilitlendi. Eh TBMM’de işi fazla uzatmadan bir an önce milletin önüne sandığı koymaktan öteye bir seçenek kalmıyor. Çünkü Türkiye referandum heyecanını iliklerine kadar yaşıyor…

---------------------

 

Süper amatörde süper rezalet

 

Bu futbol sahalarında bir türlü önlenemeyen taraftar olaylarını son yıllarda bir de saha içindeki olaylar eklenmeye başlandı. Futbolcular arasında kavga mı dersin, hakeme saldırma mı dersin, teknik direktör bıçaklama mı dersin aldı başını gidiyor. İşte Süper Amatör Lig’de hakemin verdiği kararı beğenmeyen Kemalpaşa Çeltikspor'lu futbolcular, hakemlere saldırdı haberi de bunlardan biri.  Bursa hakemleri Cihan Aydın, Onur Tanrıverdi ve Berkay Yamakoğlu ağır bir şekilde darp edildi.  Maçı yönetmek için gelen hakemi darp et ne ala. Taraftar senin oynadığın oyunu beğenmezse o zaman onlara da dayak atma hakkı olacak mı birader? Bu adamlar bir de sporcuyum diye geziyor ortalıkta. Bakalım ilgili kurullar bu arkadaşlara ne ceza verecek?

 

---------------------------------

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.