SON DAKİKA
Hava Durumu

AK Parti'den çok şık hareket: İnci Söğütlü

Yazının Giriş Tarihi: 14.12.2018 21:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.12.2018 21:15
AK Parti önceki gün tarihinde ilk kez Bursa’da bir kadın ilçe başkanı atadı. Mudanya İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal’ın belediye başkan aday adaylığı için istifa etmesinin ardından boşalan ilçe başkanlığı için Ankara’ya Mudanya’dan üç isim çağrıldı. Avukat İnci Söğütlü, Tahammül İlhan ve Mustafa Bayrak. Önce akşam mülakata giren 3 isimden Avukat İnci Söğütlü genel merkezin tercihi oldu ve mazbatasını alarak Mudanya’ya döndü.Dün atamanın ardından kısa da olsa bir görüşme imkânı bulduk AK Parti’nin en genç ilçe başkanı ve Bursa’daki ilk kadın ilçe başkanı olan İnce Söğütlü ile. Karşımızda cıvıl cıvıl heyecanlı bir ses. Çok naif, heyecanlı ve kararlı… Hayırlı olsun dileklerimizi ilettik. Partim bu görevi bana uygun gördü. “Canla başla yerel seçim sürecinde en iyi sonucu almak için çalışacağım. Tüm partililerimiz ve yönetimimizle elimizden gelen gayretin üstünde bir gayretle kazanmak için var gücümüzle çalışacağız” sözleriyle başladı. Büyük bir heyecan ve mutluluk içinde olduğu sesine yansıyordu. “Bana güvenenleri mahcup etmemek, davamızın ve partimin bayrağını en yükseğe asmak için bu görevi layıkıyla yapmak için tüm çabamı göstereceğim” dedi.

İnci Söğütlü’nün atandığını sosyal medya hesabımızdan yayınladıktan sonra onlarca Mudanyalı aradı. Söğütlü hakkında pozitif duygularını ilettiler. Kendisine de aktardım. Bundan duyduğu memnuniyeti iletti. Her kesimden gelen destek mesajlarından duyduğu memnuniyeti ve gururu ifade etti.

AK Parti gerçekten çok güzel bir sürpriz yaparak Mudanya’ya çok yakışan bir adım attı ve ilçe başkanlığı gibi çok önemli bir görevi 29 yaşında genç bir kadına verdi. İnci Söğütlü’nün bu görevi layıkıyla yerine getireceğinden de emin olanların sayısı oldukça fazla. Çok yerinde ve çok klas bir atama oldu. Genç bir kadının böylesi önemli bir göreve atanması gerçekten örnek ve klas bir hareket oldu. Söğütlü’nün ismini ilerleyen dönemde çok sık duyacağız.

İnci Söğütlü kimdir?

Mudanya AK Parti’nin yeni ilçe başkanı Avukat İnci Söğütlü, 1989 yılı doğumlu ve henüz 29 yaşında. Türkiye’nin en genç ilçe başkanı aynı zamanda.  Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Söğütlü, 2012 yılında Hukuk Stajını bitirip ardından kendi hukuk bürosunu açtı. Söğütlü önceki yönetim kurulunda da görev aldı.

Provokasyon değilse ne?Türkiye’de son yıllarda her seçim öncesi ilginç olaylara şahit oluyoruz. Seçime birkaç ay kala bombalar patlamaya, silahlı saldırılar yapılmaya, yargıda bekleyen bazı dosyalar açıklanmaya başlıyor. Enteresan zam açıklamaları, piyasalarda spekülatif hareketler ardı ardına geziyor. Bazen ileri gidip ayaklanma çağları ya da girişimlerine de tanık oluyoruz.

Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde seçime bir ay kala Türkiye Şeker Fabrikaları zam yapmıştı. Özal orada tarihe geçen “Seçime giderken zam yapacak kadar aptal mıyım?” sözlerini sarf etmişti. Bu sözü aklımızda tutarak işte son iki gündür Türkiye’nin gündemine düşen Türk Telekom’un internet ücretlerine yaptığı astronomik ötesi zamların amacının ne olabileceğini düşünmekten alı koyamıyoruz kendimizi. Bir anda 5-6 kat internet ücretine zam yapmanın mantığını bu işe imza atan kişilerin yani bu kurumu yönetenlerin izah etmeleri gerekiyor. Aksi durum bunun bir sabotaj olduğunu gösterir.

Malum Türk Telekom sıkıntılı bir özelleştirmenin ardından yabancı yatırımcının büyük bir ekonomik yara açarak çekilmesi ile yeniden devletin kontrolüne geçti. FETÖ’nün uzun süre kontrolünde tuttuğu Türk Telekom, yetirince temizlendi mi temizlenmedi mi bilemiyoruz. Ancak bu yapılan zamların akıl işi olmadığını da biliyoruz.Türk Telekom internet sitesinde yayınlanan yeni tarifeler ciddi anlamda sosyal medyada tepkiye yol açtı. Adil Kullanım Kotası’nın (AKN) kaldırılmasının ardından kotasız tarifelerini açıklayan Türk Telekom’un 2019’da gelişmiş ülkelerde normal ve yaygın olarak kullanılan 100 Mbps hızın 346,90 TL olarak ücretlendirilmesi internet kullanan herkesi isyan ettirdi. Tepkiler üzerine her ne kadar Türk Telekom tarife fiyat listesini internet sitesinden kaldırsa da kamuoyuna bir açıklama yapmadı. Şimdi bu kurum ciddi anlamda töhmet altında. Çıkıp bu tarife fiyatlarının gerekçelerini açıklamak durumunda. Bu dakikadan sonra atacağı geri adımın da aslında bir önemi yok. Bu rakamlar neden yayımlandı ve ne amaçlandı onu açıklamak zorundalar.

Belli odaklar tarafından pompalanan sokağa çıkın çağrılarına zemin hazırlanmak mı istendi? Yoksa birilerinin beceriksizliği nedeniyle büyük zarara uğrayan Türk Telekom bunun faturasını halka mı kesmek istiyor? Türk Telekom yönetimi bir an önce bunları açıklamalı açıklayamıyorsa hesabını vermeli. Kimsenin bu ülkenin insanına bu davranışı sergilemeye hakkı yok.  Kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapılana kadar bu olayın halkı sokağa dökmeye yönelik bir provokasyon olduğu düşüncesi zihinleri kurcalayacak.  Üstelik ekonomik operasyonlar nedeniyle Türkiye Cumhuriyetinin başlattığı kampanya çerçevesinde birçok kurum indirime giderken Türk Telekom’un bu adımı daha çok tartışma götürür.

Dip Not:

Kamuoyunda büyük tepkiye yol açan Türk Telekom’un limitsiz internet tarifelerine yaptığı zam, geri çekildi. Kuruluş cep telefonlarına attığı mesajla önümüzdeki yıl da tarifelerin ek ücret ödenmeden aynı fiyat tarifesi ile devam edeceğini bildirdi. Ancak hala kurumdan bu zamla ilgili bir açıklama yapılmış değil.

Bozbey’in karakutusu Nilüfer’e talip!Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in CHP’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı netleştikten sonra yardımcısı ve aynı zamanda kara kutusu olan Turgay Erdem’i Nilüfer’e önereceği bir süredir kulislerde konuşuluyordu. Dün Bozbey’e yakın isimlerden biri olan Bursadabugün yazarı Yaman Kaya, Turgay Erdem’le yaptığı görüşmeyi yazdı. Erdem’in köşe yazısına yansıyan görüşleri ve açıklamaları oldukça net. Parti genel merkezinin alacağı her kararı saygıyla karşılayacaklarını söylüyor  ve şunları ekliyor sözlerine; "Üç dönemdir Nilüfer'e hizmet etmenin onurunu yaşıyorum. Kentin bugünkü gelişmişliğine ulaşmasında Başkanımız Mustafa Bozbey'le omuz omuza görev yaptık. Önümüzdeki seçimlerle ilgili olarak da partimiz genel merkezinin vereceği karar doğrultusunda göreve devam etme arzusundayım." Erdem’in CHP Nilüfer örgütünün de tam desteğini aldığı biliniyor. Tabi en büyük desteği Bozbey’den alıyor. Son tahlilde Bozbey’in Nilüfer’i kendi belirleyeceği bir isme teslim etme ısrarının kabul gördüğü yönündeki bilgilerle birleştiğinde Erdem’in çok büyük bir aksilik olmaması durumunda CHP’nin Nilüfer adayı olacağını söylemek mümkün.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.