SON DAKİKA
Hava Durumu

AK Parti gelmeden sorun çözülmez!

Yazının Giriş Tarihi: 09.09.2021 19:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.09.2021 19:48

Mudanya’da yıllardır devam eden ve kangren haline gelen Güzelyalı Planları ile ilgili kaos sürüyor. 
Kaosu çözmesi gereken Mudanya ve Büyükşehir Belediyesi tabiî ki ama top orta sahada çevriliyor maalesef. 
 İki belediyenin de riski ve sorumluluğu alarak binlerce insanın mağduriyetini çözmesi şart. 
Kısa bir süre önce Mudanya Belediye Başkanı CHP’li Hayri Türkyılmaz, Güzelyalı’da vatandaşlarla Güzelyalı İmar Planları ile ilgili bir toplantı yaptı. 
Her zaman olduğu gibi kendi söyleyeceklerini söyledi vatandaşların sorularını da geçiştirdi.

Çünkü, sorumluluk almak istemiyor. 


Oysa belediye başkanının birinci vazifesi vatandaşların sorunlarıyla ilgilenmek. 
Yıllardır devam eden bu sorunla ilgili daha ilginç olanı ise AK Parti Mudanya’nın da sessizliği. Aylardır herkes konuştu ama AK Parti Mudanya’dan tık çıkmadı çıkmıyor. 
AK Parti Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyesi tarafından hedef gösteriliyor ancak AK Parti’nin ne ilçe teşkilatı ne meclis üyeleri sesini çıkarmıyor. 
Tepki vermeyi bir kenara bırakıyorum, vatandaşlara sokak sokak kapı kapı gezip işin gerçeğini anlatmak gerekmez mi? Yapmıyorlar ne yazık ki! CHP’li Belediye başkanı topu AK Parti’ye ve büyükşehire atıyor.
Bomba birinin elinde patlayacak ama kimin elinde patlayacak bu tahmin edilemediği için elden ele dolanıyor. Türkyılmaz, topu kendinden uzak tutmaya çalışıyor ve yaşananlarda hiç sorumluluğu yokmuş algısı oluşturmaya çalışıyor. 
Evet o bölgelere imarı Türkyılmaz vermedi. Ancak 18 uygulamasıyla arsaya dönüştürüp, ruhsatları verdi. Harçları toplayıp kasasına koydu. Harçlar derken en az 20 milyon liradan bahsettiğimizi de ekleyelim. 
Şimdi ben yapmadım AK Parti yaptı demeye getiriyor. Yanlıştı madem neden o zaman itiraz etmedin demiyor AK Partililer. Zaten çok ilginç Türkyılmaz’ın çıkışlarında bir tek AK Partilinin sesini çıkardığını duymadım bugüne kadar.


Neyse devam edelim.

Zaten vatandaşta bu sorunu ancak AK Parti’nin çözeceğini biliyor. Yani CHP’li Belediye başkanından sorun çözmesini bekleyen yok. 
Mudanya’da sorunların çözülebilmesi için AK Parti’nin gelmesi gerektiğini düşünenlerin sayısı da oldukça fazla. Yani ancak AK Parti gelirse sorun çözülür buna ikna vatandaş. 
AK Parti’de sadece İl Başkanı Davut Gürkan’ın çabasıyla tüm Bursa’nın sorunlarının çözülmesine imkan yok. Gerek belediyeler gerekse parti teşkilatlarının da topa girmesi oyunda olması gerekiyor. 
Unutulmamalı ki Türkiye’nin son 20 yılda yaşadığı büyük sıçramanın temelinde millet için risk alan ve sorumluluk alan anlayış yatıyor. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı her adımda riski üstleniyor. Parti teşkilatlarına da sorumluluk almalarını,milletin dertleriyle dertlenip, onlarla ilgilenip çözmelerini istiyor. 
Sadece sloganlara indirgenmiş bir siyaseti kabul etmek mümkün değil. Mudanya’da sorun varsa bunu AK Parti çözecek.

Var mı sorun? Kesinlikle var.

O halde önce sorunu çözecek AK Parti, ardından da millete bunu anlatacak. Ama bunun için teşkilatların oyuna girmesi şart. 
Özetleyelim… 
Siyasiler ve bürokratlar 1995 yılından beri imara açtıkları yerlerde kanunen zorunlu olmasına rağmen Tarım görüşü almamış. Gelen her siyasi yelpazeden belediye yönetimleri ruhsatları kesmiş, harçları kasaya almış ve yapı izni vermiş. 
Gün gelmiş yapılan itirazlar sonucu devletin verdiği ruhsatlar iptal olmuş. Hem müteahhitler hem konut alan vatandaşlar mağdur olmuş. Burada top çevirmek yerine riski ve sorumluluğu alarak çözüm üretmesi gerekenler belli. Belediyeler ve siyaset. Artık o sorumluluğu alma zamanıdır. 
Bu arada, yanlış yapanların da geriye dönük gereken uygulamalara tabi tutulması da gerekir. Bunca mağduriyeti oluşturanların, bunun hesabını vermemesi de düşünülemez. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.