SON DAKİKA
Hava Durumu

Aktaş: “Bir hayalim var”

Yazının Giriş Tarihi: 21.03.2024 14:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 14:41

Yerel seçim ve kampanya süreci Ramazan ayına denk gelince, doğal olarak organizasyonlar da daha çok öğleden sonra ve geceye kalıyor. Seçim için son 10 güne girilirken adaylar da adeta uyumadan, bir saniye olsun dinlenmeden çalışmalarını sürdürüyor. 

Bursa’daki en heyecanlı seçim yarışı şüphesiz Büyükşehir’de yaşanıyor. Büyükşehir için iki farklı yarış var. Birincisi Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Büyükşehir adayı Alinur Aktaş ve CHP Bursa Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey arasında. İkinci yarış ise 3’üncülük yarışı. Bu da Yeniden Refah Partisi adayı Sedat Yalçın ile Zafer Partisi adayı Bayram Kazancı arasında. 

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş’ın daveti ile iki akşam önce Almira Oteldeki basın buluşmasındaydık. Başkanın programı oldukça yoğun olduğu için Mutlular Mahallesi’ndeki seçim çalışmasının hemen ardından hızlı bir şekilde buluşmanın olacağı salona geldi. Kısa bir sunum yaptı. Çalışma programı hakkında bilgi verdi. “Seçim öncesi sohbet edelim istedim. Hem de sizin görüşlerinizi alalım istedik” ifadeleriyle başladı sohbet. Oldukça fazla soru geldi ve hepsine de samimi bir şekilde yanıt verdiğini söylemeliyim. Mevzu Bursa olunca konu da çok oluyor doğal olarak. 

Öncelikle Alinur başkanın oldukça rahat ve motivasyonunun yerinde olduğunu söyleyebilirim. Rakibiyle 5 yıl önce de yarışmıştı malum. Bu sefer daha fazla fark olacak sözleri özgüvenini ve sahadan aldığı enerjiyi gösteriyordu. Fark ne olur sorusuna oran olarak yanıt vermedi ama biz biz biliyoruz ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en az iki kat fark sözü verdiğini biliyoruz. Ordan yola çıkarak fark beklentisinin yüz binin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. 

Birçok arkadaşımız sohbet toplantısıyla ilgili detayları yazdılar. Çok tekrarlara girmeden bizce diğerlerine göre daha önemli olan birkaç özgün konuyu aktaralım. Öncelikle Alinur Aktaş, rakiplerine artık daha sert sözlerle yükleniyor ki, bu oldukça önemli bir motivasyon sağlayabilir sahada. Rakiplerinin propaganda malzemelerini ve konularını o kadar iyi analiz etmiş ki, bugün rakipleriyle aynı ortamda bir tartışmaya girse, büyük ihtimalle seçimi bitirecek bir sonuç ortaya çıkar. 

Bursa için en önemli konuların başında kentsel dönüşüm gelse de aslında gözlerin çevrildiği bölge Altıparmak-Çarşamba’yı içine alan 6-7 mahallenin bulunduğu bölge. Hem deprem tehlikesi hemde rahatsız edici oluşumların odaklanması nedeniyle Bursa’nın sıkıntılı bölgelerinin başında geliyor burası. Biliyoruz ki bir süredir Akademik Odalarla birlikte bu bölgede çalışıyor Alinur Aktaş. Ve artık çok net konuşuyor bu alanla ilgili: “Altıparmak-Çarşamba arasındaki bölge deprem açısında çok riskli.  binalar riskli. Seçilirsem Altıparmak kentsel dönüşümle savaş alanına dönecek. Kentsel dönüşümde ilçelere de giriyoruz. Seçimden sonra ilk iş Orhangazi, Gemlik, Mudanya öncelikli olarak kentsel dönüşüm çalışmalarına hemen başlayacağız”.

Alinur Aktaş, rakibi Mustafa Bozbey’e de yüklendi. Çok kötü bir performans sergilediğini anlattı. Kendisinin hali hazırda yaptığı işleri kopyala yapıştır metoduyla proje olarak anlattığına dikkati çekti. NİLVAK’ta onca yıl bir öğrenciye burs verip vermediğini sordu örneğin. Kendi yönettiği Nilüfer’de kaçak okul yaptığını, mevcut CHP’li Nilüfer Belediyesi’nin bu kaçak okula 44 milyon lira ceza kestiğine işaret etti. CHP’nin ve İYİ Parti adayının kendisine kafayı bozduğunu söyledi. Belli ki Özgür Özel’in “Bizim mega projemiz Alinur Aktaş’ı gönderip Mustafa Bozbey’i getirmek” sözlerine oldukça kızmış. 

Aktaş tepkisini şu sözlerle duyurdu; “CHP zaten komple benimle kafayı bozmuş. Varsa yoksa Alinur Aktaş. Genel Başkanı Bursa’ya geldiğinde mega proje olarak Alinur Aktaş’ı göndereceğini açıkladı. Seçimi kazanmak mega projen olabilir de beni göndermek nasıl bir proje? Çok tuhafıma gitti. Kafayı benimle bozmuş bir İyi Parti adayı var. CHP’ye tek laf söylemiyor. Kurtla yiyorlar, kuzuyla ağlıyorlar. Sırtına sarı yelek geçirmekle bu işler olmaz.”

Çok önemli bir konu da KOBİ OSB… Uzun zamandır KOBİ OSB konusu kentin gündeminde yer alıyor malum. Başkan Aktaş, şehir içinde kalan üretim merkezleriyle ilgili çalışmaları sürdürdüklerini anlattı. Kent içinde 300 metrede üretim yapanların OSB’de 15 bin metrekare yer istediğini ve bunun mantıklı olmadığını anlatırken, makul ölçülerde bunun sağlanabileceğini kaydetti. Bir değil iki KOBİ OSB yapacaklarını anlatan Aktaş, BTSO’nun 5 bine yakın işletmeden talep aldığını da kaydetti. Bu işi kendilerinin belediye metodatörlüğünde yapacaklarını ve kişilere rant sağlamaktan uzak ihtiyacı karşılayacak bir süreç yaşanacağını anlattı. Belediye ile BTSO kısa bir süre önce işbirliği protokolü imzaladı. BTSO ile Büyükşehir’in kentin üretim noktasında planlamasında birlikte hareket etmesinin şehrimize katkı sağlayacağını söyleyebilirim. Bu nedenle de her iki kurumun ortak bir noktada buluşması oldukça önemli. Başkan Aktaş’ın şehrin doğu-batı ve kuzeyinde lojistik merkezler kurulacağını söylemesi de hayati bir önem taşıyor. 

Tarihten turizme, spordan kültüre, ilçelerden hanlar bölgesine, Bursaspor’dan yaşamın her alanına kadar onlarca proje ve planlamadan bahsetti Alinur Aktaş, 5 yıllık süreçte vaatlerinin yüzde 90’ına yakınını gerçekleştirmesi de önemli bir veri. Sonuç olarak kendinden emin, Bursa’dan emin ve motivasyonu yüksek bir Alinur Aktaş gördüm.

Sona kalmadan şunu aktarmadan geçmeyelim. Hepimizin katılacağı ve inşallah diyip kolları sıvayacağı hayalini açıkladı: “Bu şehrin çocuklarının  yurt dışı hayali kurmadığı, daha yaşanabilir, huzurlu şehir benim en büyük hayalim. Bu şehrin belediye başkanı olarak ben de bu hayalimi bu dönem gerçekleştirmek için çalışacağım”.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.