SON DAKİKA
Hava Durumu

Ala ve Gürkan’lı AK Parti siyaseti!

Yazının Giriş Tarihi: 24.05.2021 21:16
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.05.2021 21:16

Türk siyasetinin tartışmasız kendisini en hızlı yenileyen ve kendi içinde de siyasette de canlılığı sağlayabilen partisi AK Parti. Daha önemlisi Türkiye tarihinin önemli bir bölümüne damga vuran kasaba siyasetinin yerine modern siyaset anlayışının gelmesinde de geride kalan 19 yılda önemli adımlar attı AK Parti. 
Dinamizm ve değişim noktasında genel siyasette olduğu gibi yerel siyasette de bunu sağlayan AK Parti en azından Bursa özelinde ciddi bir değişim ve dönüşüm geçiriyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala bey'in etkisini hissettirmeye başlaması ve onunla büyük bir uyum içinde hareket eden İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa’da muhalefetin de alışık olmadığı yeni bir dönem başlattı. 


Aslında daha dün bir bugün iki diyebileceğimiz kısa bir süre içinde bu dönüşümü ve değişimi hissettiriyorlar. Efkan bey'in işi ele alması ve Davut Gürkan’ın Aralık ayında aldığı görevi Şubat ayında yapılan kongreye kadar yaptığı planlama ve onun ardından kolları sıvayarak işe koyulması. 
Davut Gürkan’ın il başkanlığına gelmesinin ardından Bursa’da alışık olunan siyaset düzeni yavaş yavaş değişmeye başladı. Bugüne kadar muhalefet algı siyaseti, eksik ya da yanlış bilgilerle yapılan propaganda ile AK Parti ve dolayısıyla belediyeleri yerden yere vuruyordu. AK Parti ise kendi gündemi ile gidiyordu. 
Ancak salondan sokağa inen siyaset AK Parti’nin de yıpranmasını beraberinde getiriyordu. İşte tam bu noktada Efkan Ala’nın da desteği ve güveniyle İl Başkanlığı koltuğuna oturan Davut Gürkan, bu duruma bir son verdi. Şimdi Ak Parti gelen salvoları savuşturduğu gibi muhalefetin de boşluklarına atış yapıyor. 
Şimdi halkın dilinden konuşan halkı dinleyen ve sorun çözen bir yapıya kavuşuyor hızla AK Parti.

Mustafa Özdal’a mülakat veren AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan’ın “Vatandaşlarımızın beklentilerine tercüman olacağız. Bursalı hemşerilerimizin taleplerini yerine getirmek, daha huzurlu bir Bursa’da yaşamak adına çabalayıp, elimizden gelen her şeyi yapacağız” sözleri yeni dönemin de özeti.
Bugüne kadar daha çok genel siyaset üzerine hareket eden AK Parti Bursa teşkilatı Gürkan’la beraber yerel siyaseti ve yerel konuları çok daha fazla öncelemeye başladı. Dahası muhalefeti öyle rahat da bırakmıyor. Yumuşak karnına sert ve kararlı atışlar yapıyor. 
Millet ittifakı'nın iki partisi CHP ve İP arasında olan ve bu iki partinin arasında içten içe süren kapışma ve uyuşmazlıklarına yönelik siyaseti ince ince işleyen Gürkan, özellikle İP’te büyük gerilime neden olan CHP’nin üç yıl önceden Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklamasının üzerinde duruyor. Dahası algı operasyonlarına müsaade etmiyor. Yani muhalefetin iktidarın oyları geriliyor propagandasına muhalefet oyları yükselmiyor diyerek kontra yapıyor. Muhalefetin elinde olan 3 belediyeyi de ilk seçimde alacakları iddiasını sık sık dillendiriyor. 
Bursa’da tüm konulara ve dersine iyi çalıştığını gösteriyor. Sorulan her soruya yanıt veriyor takibini yapıyor. Böyle olunca da tabi muhalefeti de daha dar alanlara sıkıştırıyor. Yine aynı söyleşideki şu sözler bunun en net örneği, “Bazen muhalefet olsun diye yapılan eleştirilerin vatandaşları yanlış yönlendirdiğini görünce üzülüyorum. Özellikle İYİ Parti üzerinden bunu söylüyorum. Bir şeye muhalefet etmeden önce ne olur iyi incelesinler. Muhalefet doğru bilgilerle yapıldığında güzel bir şeydir. Siyasette nezaketi kaybetmemek lazım. Mesela muhalefetin Mustafakemalpaşa’da savunduğu adamın 30’a yakın suçu var. Böyle yapınca partilerine de kötülük etmiş oluyorlar. Sizin derdiniz bir eksik veya yanlış varsa bunun düzeltilmesi olmalı. Biz de bundan memnun oluruz.
Belli ki Efkan Ala ve Davut Gürkan’ın yeniden dizayn ettiği Bursa siyaseti, muhalefetin umduğu ile bulduğu arasında büyük farklar oluşmasına yol açacak. Yani kale boş olmadığı gibi rakip çok sert. Şimdi sadece belediye değil muhalefetin karşısında hızla toparlanan ve dinamizm kazanan bir AK Parti teşkilatı da bulacaklar. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.