SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrasyacılık Stratejisi çöktü mü?

Yazının Giriş Tarihi: 02.03.2020 21:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.03.2020 21:06

Son yıllarda Türkiye’de tartışılan ya da önüne konulan Avrasyacılık Stratejisi İdlib’te 34 kahraman askerimizin şehit edilmesi ve ardından yaşananlardan sonra çöktü mü? Rusya’nın büyük hayali olan Avrasyacılık sık sık Türkiye gündemine de gelen bir konu. 
Rusya ile Türkiye arasında bir süredir devam eden yakınlaşma, maalesef Rusya’nın güvenilmezliğinin acı bir tecrübe ile bir kez daha teyit edildi. 
Her defasında olduğu gibi Rusya bir kez daha imzalanmış anlaşmalara uymadı. Bir kez daha güvenilmez ve çok tehlikeli olduğunu teyit etti. 
Bu kapsamda önümüze konulan Avrasyacılık Stratejisi ve teorisi de çökmüş oldu. 


Bir kez daha gördük ki Türkiye’nin bekası açısından Batı Emperyalizmi ile Rus, Çin Emperyalizmi ve ya İran Şia emperyalizmi arasında asla bir fark yoktur. 
Emperyalizmin Türkiye Güvenliğine yönelik tehdidine karşı stratejik ancak denge yönetimiyle yani bir tarafa yaslanmadan ama milli gücü geliştirerek yol yöntem geliştirmekten geçiyor. 
Tarihimiz boyunca Rusya ile olan ilişkilerimiz ve dahası diğer Türk boylarıyla Rusya arasındaki sorunlar bize defaten Ruslarla asla dost olunmayacağını ancak denge stratejisi çerçevesinde ilişkilerin sürdürülmesi gerektiğini gösterdi göstermeye de devam ediyor. 
Demokratik sistem ve hukuk devleti ilkesi de ülkemizin geleceği ve bekası açısından olmazsa olmaz bir esas olarak bir kez daha önümüze tüm gerçekliği ile çıkıyor.
 Mutlak ki bugüne kadar olduğu gibi devlet aklı çalışacak ve siyasi karar alma mekanizmamız gerekli stratejileri oluşturarak aklın erdemiyle zor şartlardan kazançla çıkmayı bilecek. 
Türk Devleti belki de hiçbir devlete nasip olmayacak bir şekilde milletinin tam desteği ve tam sahiplenmesi ile birlik ve beraberliğini her şartta koruyabiliyor.
 Dolayısıyla atılacak doğru adımlar ve geliştirilecek doğru stratejilerle, bir tarafa yaslanmadan denge kurarak geleceğe çok daha sağlıklı bir yol çizmek mümkün olacaktır. 
Batıcılık ya da Avrasyacılık, milli güvenliğimiz ve geleceğimiz için aynı tehlikeyi oluşturur. 

****************************

Hatay ve Tayfur Sökmen…
Bugün milli bir kahramanımızın ölüm yıldönümü. Cumhuriyet’in ilanın ardından Anadolu’ya katılan son vatan parçası Hatay’ın ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen…
Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmasında büyük mücadelesi ile bilinen Tayfur Sökmen, 1892 yılında Gaziantep´te doğdu. Hayatı mücadele içinde geçen Sökmen,  İskenderun sancağındaki Fransız işgaline karşı direniş hareketinin örgütlenmesinde öncülük yaptı. Fransız işgali altındaki İskenderun Sancağı (Hatay) TBMM Hükümeti ve Fransa arasında imzalanan Ankara Anlaşması ile Fransız mandası altındaki Suriye´ye özerk bir yönetim birimi olarak bağlandı. 


Hatay, Türkiye’nin Türk milletinin içinde bir yara olarak bir süreliğine bu durumda kaldı. Ancak Fransız manda yönetimi Arapları ve Hristiyanları kayıran bir tutum izleyince bir fırsat doğru ve direniş yeniden başladı. Direnişin lideri Tayfur Sökmen Fransızlar tarafından Gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı ve Adana’ya geçmek zorunda kaldı. Ta 1935 yılına kadar mücadelesini yurtiçinde ve yurtdışında sürdüren Sökmen, 1935´te Antalya bağımsız milletvekili seçilerek TBMM´ye girdi. 
Fransa 1936’da Suriye ve Lübnan’a özgürlük vermek zorunda kalınca Türkiye bir kez daha Misakı Milli’nin parçası olan Hatay’ı geri almak için harekete geçti. 
Türkiye’nin girişimleriyle Ocak 1937´de İskenderun sancağına, Dışişlerinde Suriye´ye bağlı, ama kendi anayasasıyla yönetilen yarı bir sancak statüsü tanındı. Sancağının adı da Hatay olarak değiştirildi. 
Ancak bu yeterli değildi ve Türkiye Fransa’ya Hatay için aynı yıl nota verdi. Konu Milletler Cemiyeti’ne taşındı.  Milletler Cemiyeti tarafından yazılan anayasanın ardından Türkiye ve Fransa gözetiminde Hatay Cumhuriyeti ilan edildi. Cumhurbaşkanı olarak da mücadelenin yılmaz ismi Tayfur Sökmen seçildi. 


Hatay Cumhuriyeti, Tayfur Sökmen’in de büyük çabalarıyla29 Haziran 1939´da Millet Meclisi kararıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne ay yıldızlı bayrağın gölgesine katıldı. 
Hatay’ın Türkiye’ye katılmasının birinci kahramanı olan Tayfur Sökmen, TBMM’de milletvekili ve senatör olarak görev yaptı ve 1980 yılında İstanbul´da yaşama veda etti.
Bugün Türkiye’nin Suriye Harekâtı da ir kez daha gösterdi ki Hatay Türkiye açısından hayati bir parça. O gün verilen mücadele bugünde önemini ve gerçekliğini koruyor. Dün o mücadeleyi yapanlar bugünün mücadelesinin de kahramanlarıdır. 
3 Mart 1980’de vefat eden Hatay Cumhuriyeti’nin tek cumhurbaşkanı ve vatan toprağını anavatana bağlayan Tayfur Sökmen’i bir kez daha rahmetle anıyoruz. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.