SON DAKİKA
Hava Durumu

Bayrama bir de buradan bakalım!

Yazının Giriş Tarihi: 19.05.2021 21:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.05.2021 21:17

Türkiye bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Yasak bekleyen bir zümrenin hevesleri kursağında kalsa da yine de fırsatı bulmuşken yine hamaset yapıp, yine istismar yolunu seçtiler. 
Daha çok kısa bir süre önce CHP eski Milletvekili emekli asker Dursun Çiçek, HDP’lilere Millet İttifakı’nın seçilmesi durumunda bakanlık verilebileceğini söyledi.

CHP’den ve İP’ten tek itiraz geldi mi? En azından ben görmedim. 


HDP kim peki?

Türkiye’yi silah zoruyla yıkıp terör devleti kurmak isteyen PKK terör örgütünün siyasi ayağı. Dün CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Heykel Atatürk anını önünde nutuk atmış, "19 Mayıs, ulusal mücadelenin sönmeyen meşalesidir. 19 Mayıs emperyalist ve işbirlikçilere karşı onurlu bir direniştir. 19 Mayıs, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür"


Işığı da görmüş Karaca, muhalefet olarak son kez bu bayramı kutladıklarını söylemiş. Törenlere katılmayı reddeden, İstiklal Marşı’na saygısızlık etmeyi gelenek haline getirmiş, her açıklamalarında bu millete ve bu devlete adeta kin kusan HDP ile ittifak edip iktidar olacakmış hazret. 
CHP’liler, sadece Atatürk’ün nutkunu okusa, Atatürk istismarını bayrak yapan yöneticilerinin Atatürk Türkiye’sini nasıl bir karanlığa sürüklemek istediklerini ve ona yönelik adımlar attıklarını görürler. 
İttifakın diğer partisi olan İP ise daha da dramatik durumda. Dün baktım Atatürk Heykeli’nin önünde Bursa nutkunu okuyorlar. CHP’li Dursun Çiçek, HDP’ye bakanlık verebiliriz sözlerine ise tek satırları yok. Ne genelde ne yerelde. Acaba o nutukta kimi kastetmiş olabilir Atatürk bir düşünmek lazım. 


Hoş Dursun Çiçek’in sözlerine gelene kadar daha kısa bir süre önce  HDP'li Ali Kenanoğlu, Türk milliyetçisi olduğuna inancımız olan ve İP’te milli hassasiyetleri ile bilinen Yavuz Ağırailioğlu için “Yavuz İt havlamış yine” sözleri ile ağır hakaret etti. 
Bugün MHP’ye ve Cumhur ittifakına her an ağır sözlerle yürüyen İP’ten bir tek ses bile çıkmadı iyi mi? Erdoğan devrilsin de isterse Türkiye yıkılsın zihniyeti işte tam da budur. 
Yavuz Ağıralioğlu, 40 iti peşinden havlatacak kadar ülkücü, mevki ile makam ile milletini devletini ve değerlerini değişmeyecek kadar vatansever bir Türk evladıdır. Ona yapılan bu terbiyesizliğe ve hakarete söz edemeyen bir partinin milliyetçiliğini de vatanseverliğini de tartışırlar, tartışırız. 
Aslında CHP ve İP başta olmak üzere muhalif kanat 19 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasını bekliyordu. Tüm hazırlıklarını yine buradan istismara göre yaptıkları da ortada. Ancak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin toplantısının ardından böyle bir karar çıkmayınca, tüm hayalleri yerle yeksan oldu. 
Bunu dün iki farklı noktada yapılan açıklamalarda gördük. Bayram kutlamalarına bir kısıtlama olmadığı halde, Gemlik’in CHP’li Belediye Başkanı Uğur Sertaslan yaptığı konuşmada, “Kıbrıs gazilerimizi bir bayramda burada görmeyeceğimi söyleseydi bana şaka yapıyorsunuz derdim. Bugün pandemi nedeniyle tören bile olmayacak zannetmiş olabilirler. Bıraktık falanca müdürlüklere, bu bayram senin bayramın. Ne münasebetle.  Pandemiye herkesten çok dikkat ediyoruz. Bir yurttaşımızın bile Covid 19 denilen musibet yüzünden aramızdan ayrılmasını istemiyoruz. Ama kongrede bir şey olmuyor. AVM’de de bir şey olmuyor. Beş kişi yan yana gelip yürüyemezsiniz bu gün. Neden?” şeklinde konuştu. 


Oysa, yasak olmadığı gibi Türkiye’nin her yanında bayram coşkuyla kutlandı. O gazileri evlerinden tek tek alıp tören alınana getirebilirdi Sertaslan ama istismar siyaseti daha tatlı geldi sanırım. Oysa, Sertaslan yasak olmadığını gayet iyi biliyor ve hatta yasak savmayı da Gemlik Belediyesi gayet iyi beceriyor. 
CHP’nin Heykel Atatürk Anıtı önündeki 19 Mayıs kutlaması ilgi görmeyince CHP İl Başkanı İsmet Karaca, pandemi nedeniyle bu kadar kişi olduklarını söylemiş. Oysa hemen üst tarafta düzenlenen etkinliklerde büyük coşku olduğunu görmüştürler sanırım.

Öyle uzağa gitmeyelim.

Nilüfer’deki etkinlikler ve Mudanya’da yapılan yürüyüşe baksın Karaca ve ardından külahı önüne koyup bunun nedenini bir düşünsün. Halkla kol kola girmeyen ve hamaset yapanların her zamanki hali aynı oluyor. Partinin slogancıları ile başkanın adamları dışında hiçbir etkinlikte kimse olmuyor. 


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.