SON DAKİKA
Hava Durumu

Belediye meclis üyeler

Yazının Giriş Tarihi: 11.03.2021 21:22
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.03.2021 21:22

Bursa’da Büyükşehir ve ilçelerde yüzlerce belediye meclis üyesi görev yapıyor. 
Hepsi yerel seçimlerde vatandaşların oylarıyla seçiliyor. Başkanlara yüklediğimiz sorumluluklar kadar onların da sorumlulukları var. 
Son birkaç dönemdir birkaç sivrilen isim dışında meclis üyelerinin ne işe yaradığını unuttuk neredeyse. 
Dahası meclis üyeliği sadece iş takipçiliği haline geldi gibi bir görüntüye büründü. 
Zaten meclis listelerine de ne yazık ki müteahhit, mimar, avukat ve işadamları yazılmaya başlandı. Öyle esnaftan, işçiden köylüden yazılma dönemi çoktan kapandı da gitti bile. 


Önceden bir itibarı ve vatandaşın gözünde bir yeri vardı. Onların hepsi de ne yazık ki eriyip gidiyor. 
Bir ilçede örneğin herhangi bir ilçede çıkıp sorsak vatandaşlara meclis üyelerinden 3-5 tane sayabilir misiniz? Diye. Sayan sayısı bir kaz kişiyi geçmez. 
Onlar da ancak partili görevlilerdir. 
Vatandaşın oyuyla meclis üyesi olacak ve belediye yönetiminde sözünüz olsun diye meclise gönderileceksiniz. Ancak vatandaş verdiği oyu kime verdiğini unutacak. 
Ne yazık…
Bugün Bursa’da tüm ilçeler dahil gündeme gelen ismi duyulan 10 tane meclis üyesi olmaması garip değil mi?
Bugün vatandaş belediyedeki işleri için meclis üyelerine gidip danışmıyor. Meclis üyelerinin ne yaptığını bile bilmiyor. Bu durum gerçekten çok garip değil mi?
Bugün meclis üyelerine sadece kendi ilçelerindeki konularla ilgili soru sorun. Onlara bile yanıt verecek durumda değiller maalesef. 
İstisnalar kaideyi bozmaz şartıyla komisyonlarda görev alma yarışından, şirketlerden maaş alma derdinden ve imar konularını takip etmekten milletin konularına bir türlü gelemezler. 


Bugün kendi fikri ya da vatandaştan gelen talep doğrultusunda meclise bir tek önerge veren, meclis üyesiyim ben millet bunu istiyor diyip mecliste ses yükselten 3 isim sayabilir misiniz tüm Bursa’da. 
Ne yazık ki belediye meclisleri özelliğini yitirmiş, aslı görevinden uzaklaşmış durumda.
İktidarı muhalefeti ile meclis üyeleri ciddi bir sınavdan çok kötü performansla yoluna devam ediyor. Oysa meclis üyelerinin millete, yaşadıkları beldeye sahip çıkma görevleri var. 
Milletin dertleriyle dertlenme, onların sorunlarını gündeme taşıma görevleri var. Milleti dinleyip onların arasında sürekli olma, sürekli beldeyi geliştirmek için proje üretme sorumlulukları var. 


Var da var ama meclis üyesi yok.
 Daha doğrusu cismen varlar, şeklen varlar ama gerçekte yani görevleri olan noktada yoklar. Sadece mecliste parmak kaldırıp indirmekle olmaz bu işler. 
Belediyeler başta olmak üzere yerel yönetimlerin gerçek bir disiplin altına alınması ve yerel yönetimlerin yeniden kurgulanması elzem bir durum. 
Umarız ki yakın bir zamanda yerel yönetimler noktasında gereken adımlar atılır. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.