SON DAKİKA
Hava Durumu

BGC ve Necmi İnce olayı!

Yazının Giriş Tarihi: 09.09.2020 22:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.09.2020 22:14

Sadece Bursa değil Türkiye gündemine oturdu işadamından şantajla para alırken suçüstü yakalanan Necmi İnce vakası.

Bursa’da Necmi İnce ve türevleriyle ilgili uzun zamandır sıkıntı vardı. Dahası bir önceki vali döneminde bu sıkıntılar yüzünden bir de işlevsel olamayan bir etik kurul bile oluşturulmuştu.

Etik kurulunun neden işlevsel hale gelmediği ayrı bir yazı konusu hiç şüphesiz ancak gazetecilik meslek ilkeleri ve evrensel kuralların çerçevesinde bir standardın acil ve önemli bir ihtiyaç olduğu da ortada.

Gazetecilik mesleği belli kural ve kaidelere oturtulmak durumunda. Ancak tanınan ve kurallara uyan gazetelerin, internet yayınlarının ve görüntülü yayınların akredite olabileceği, belli bir müeyyide silsilesinin de resim olarak uygulanabileceği bir saha oluşması şart.

Tüm kamuoyunun malumu üç gündür de gazetemizin kapağındaki mesleğimiz adına utanç veren gelişmeleri okuyorsunuz.

Ahlaktan, dürüstlükten dem vuran bir zatın nasılda haramilik yaptığını, nasıl insanları tehdit ederek para koparmaya kalktığını görüyorsunuz.

Aylarca yazdık. Türlü rezillikleri ortaya koyduk.

Sadece son 7-8 aylık süreçte bu kentte kentin yöneticilerine atılmadık iftira, yapılmadık bel altı vuruş kalmadı. Hakaret dili hakim oldu.

Bir internet sitesi kuran bir grup zirzop her yerde boy gösterdi. Gazeteciler toplantılara katılmaz oldu.

Bu toplantılarda bir şekilde yolunu bulup siyasilerle bakanlarla çektirilen fotoğraflar geçer akçe oldu. Bunlar takvanın yerini aldı.

Gazetecilik mesleğinin kural ve kaidelerininim bir önemi kalmadı.

Son yıllarda parayı basan bu kentte televizyonlarda program yaptı. Gazetelerde sayfalara satın aldı ve kendisini gazeteci diye sattı satmaya devam ediyor.

Bugün bu sahtekârlığa mesleğimiz adına tepki verip manşetlerine taşıması gerekenden dün bu müptezellere program yaptırdıklarından utandıkları için olacak iki satır yazmaya bile çekindiler

Dahası Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluşun yanı sıra kişiler şikâyetçi oldu. Adliyede onlarca dosya birikti. Ve de yargı olaya el koydu.

Her ne kadar Bursa medyasının büyük bir kısmı bu durumu görmezlikten gelse de Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin çıkışı burada önemli.

 Çok net hatları ile derdini anlatan ve tepkisini dile getiren Bursa Gazeteciler Cemiyeti, yıllardır basın meslek yayası ile ilgili söylemlerinin de haklılığını bir kez daha ortaya çıktığının vurgusunu yaptı.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti belki bu sert açıklamayı daha önce yapabilirdi. Ancak bugün yapmış olması bile çok önemli ve dikkate değer. Ve açıklamanın her satırı çok önemli ve hepsi bugün yaşanan sıkıntılara ışık tutuyor.

Bugün basın meslek kanunu olsaydı eğer, valiliği kandırıp gri pasaportla tur düzenleyenler bu kentte artık gazetecilik yapmaya ar eder onların yüzüne de kimse bakmazdı.

Meslek kanunu olsa kimse basın meslek ilkeleri dışında işlere kalkışamazdı. Bugün bir siyasi partinin il başkan yardımcısı aynı zamanda bir basın meslek kuruluşunun başında kalmaya devam edemezdi.

Kırtasiyecilik yapanlar, oto elektrikçileri, değnekçiler, işportacılar vs gazeteciyim diye ortalarda dolanamazdı.

O nedenle oldukça sert ve yerinde bir açıklama yapan Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin o ibretlik satırları çok önemli. Yaşanan son olayın, Gazetecilik Meslek Yasası'nın ve İnternet Yasasının vakit geçirilmeden Türkiye'ye kazandırılması gerektiğini ortaya koyduğuna dikkat çekilen yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi;

"Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin teknik ve fiziki takip sonucu şantaj yaptığı iddiasıyla suçüstü yakaladıkları Necmi İnce'nin, haberlerde "gazeteci" olarak anılması mesleğimiz açısından kaygı vericidir.

Bu şahıs öncelikle, Bursa Gazeteciler Cemiyeti'ne başvurmasına karşın üye yapılmamıştır. Herhangi bir basın meslek örgütüne üye olamayan sözde gazeteci Necmi İnce, gazetecilik meslek kuruluşları tarafından kabul edilmeyince 2014 yılında "Tarafsız Gazeteciler Derneği" adı altında bir dernek kurmuş, derneğin adını daha sonra Basın ve Gazeteciler Derneği olarak değiştirmiştir.

Aynı süreçte meslek etiğine yakışmayan girişimleri sonucu BGC öncülüğünde oluşturulan Bursa Etik Kurulu'nda sayısız dosyası bulunan bu kişinin, haberlerde "gazeteci" olarak anılması mesleğimiz açısından kabul edilemez bir durumdur. İletişim Başkanlığı internet adresinden yapılan araştırmadan da anlaşılacağı üzere herhangi bir Basın Kartı sahibi de değildir. Öte yandan, İnce'nin arabasının ön camında 2019 yılında Bursa'da yapılan miting için verilen basın yaka kartının olması, kaygı vericidir.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti olarak defalarca vurguladığımız gibi; Türk basını,  başta gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen 'Gazetecilik Meslek Yasası' olmak üzere pek çok konuda yasal düzenlemeye ihtiyaç duymaktadır. Aynı kapsamda İnternet Yasası'nın da zaman geçirilmeden çıkarılması gerekmektedir.

Sektörümüzde yaşanan sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri, ülke genelinde geniş katılımlı toplantılar dizisiyle ele alınmalıdır. Bu amaçla, Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Genel Başkanlık düzeyinde temsil edildiğimiz Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak bir kez daha çağrımızı tekrarlıyoruz. "İletişim Başkanlığı'nın öncülüğünde; gazetecileri temsil eden meslek örgütlerinin, iletişim fakültelerinin, hukukçuların, bürokratların ve siyasetçilerin katılımıyla Türkiye genelinde Basın Kurultayı / Çalıştayı düzenlenerek, bütün sorunlarımızı ve çözüm önerilerini ortaya koymalıyız. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını sağlamalıyız.

Gazetecilik mesleğine hak ettiği onuru yeniden kazandırmalı, "şantajcı, rüşvetçi, merdiven altı" girişimleri zaman geçirmeden işbirliği içinde önlemeliyiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Gelelim diğer basın meslek örgütü adı altındaki kuruluşa. Çağdaş Gazeteciler Derneği isimli bir kuruluş malum akılarına gazetecilik sadece solcular olunca geliyor.

İsim bile veremeden yine o ideolojik yobaz ve kendinden başkasını yok sayan saçma sapan tavırlarıyla güya açıklama yapmışlar.

Yine konudan uzaklaşıp iktidarı hedef alan, yine kin ve nefretini siyasal görüşüne göre akıtan, ne dediği belli olmayan ama nasıl bir zihniyete hizmet ettiği belli olan bir kuruluş. Kurdukları sendikayı bir günde terk edecek büyük solculardan oluşan, BGC kıstaslar koyarak üye alırken lokalde gelip selam veren tüm solcuları gazeteci diye derneğe üye yapan ÇGD.

Yazık çok yazık. Keşke hiç olmazsa şu konuda iktidara olan kinininiz mesleğimize olan saygımızın önüne geçmeseydi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.