SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilim kim siz kim arkadaş!

Yazının Giriş Tarihi: 28.02.2022 21:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.02.2022 21:03

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ilk 80 yılın büyük kısmı elle tutulur bir bilimsel çalışmaya, memlekete güç kazandıracak bir gelişmeye rastlamak mümkün değil. 


Bizim solaklar ağzından bilimi, modern dünyayı hiç düşürmez ancak, solakların yönetimde olduğu her dönem Türkiye içine kapanan, kendi insanlarıyla uğraşan, kendi insanına nasıl zulm ederim, baskı kurma çabasından öteye gitmez. 


Türkiye, bu süreçte sadece montaj sanayi kurabilmiş ve zaten onların büyük kısmını da iç piyasaya satmakla yetinmiş. Bugün bilim kelimesini ağzına pelesenk edenlere sormak lazım, geride kalan 80 yılda siyasi olmasa da vesayetlerin tamamında sol kafalılar iş başındayken neden bu ülkede bilim yapılmadı? 


Hep aynı hikayeyi anlatır dururuz. Güney Kore’ye yardıma giden Türkiye’yi fersah fersah o sürede Güney Kore geçti neden? 


Opel ile Devrim aynı dönemlerde yapılan iki otomobil fabrikası. Devrim nerede? Yav onlarca üniversite var bunca yıl sadece siyaset üretmiş geriye bir şey yok. 
Bugün solakların hedef aldığı son 20 yılın iktidarı bu ülkenin toplam bilim üretimini fersah fersah katlamış. Savunma sanayinden tutun makine sanayine kadar, araç üretiminden gemi denizaltı üretimine kadar birçok alanda dikkatinizi çekerim milli ve yerli üretimle yüzlerce önemli işin altına imza atıyor ama bilim diye bağıran bunca yıl bilimin yanından geçmeyen yapılan. 


Sadece sloganla olmuyor o işler. O kadar berrak ki görüntü, tartışmaya bile gerek yok. Bizim solakların tek başarıl olduğu yer de zaten slogan dili ve edebiyatı bölümü. 


Çok kritik iki örnek var ve zaman zaman bunu dillendiriyoruz. Bursa yereli için söylüyorum tabi. Bunlardan biri üniversitelerimiz ikincisi ise mesleki teknik eğitim kuruluşlarımız. 


Uludağ Üniversitesi 47 yaşında. Son 8-10 yılda kentle bütünleşebilmiş durumda. Ondan öncesi kendi içine kapanık, vesayetçi zihniyetin vesayet sürdürmesi için kurgulanmış bir durumdu. 


Şimdi kentin tüm sorunları ile ilgili fikir üreten, birçok projeye ortak olan, katkı koyan, ulusal ve uluslar arası arenada bir iddiası olan eğitim kurumu haline geldi. 
Daha da gelişecek daha da iyi yerlere gelecek. Bursa Teknik Üniversite mesela! Daha bebek sayılır kaç yıllık üniversite ama bir çok alanda önemli başarıların altına imza atıyor. Teknofest ekipleri müthiş. Bilimsel çalışmaları sınırları zorluyor.


Vesayetin hâkim olduğu 30-35 yılda koca Uludağ Üniversitesi’nin yaptıklarını toplayın yüzle çarpın 10 yıllık BTÜ’ye yaklaşamaz bile. Son 10 yıldaki Uludağ Üniversitesi’nin yanından geçemez. 


Kim üretiyor bilimi?


Son 20 yılda mesleki teknik eğitime verilen destekle meslek liseleri sanayi sitelerine döndü. Çocuklar bilim üretiyor, teknoloji üretiyor, teknoloji üretiyor. Ya ilkokullarda minnacık evlatlarımız buluş yapmaya, deneyler yaparak ülkelerine katkı sağlayama çaba harcıyor. Buralara nereden geldik ki biz? 


Bilim derken neyi kast ediyorsunuz ki siz? 


Bu ülkede bilim üreten merkezlere bir bakın bakalım kim üretiyor? Ha görmüyoz görmüyoz ya da istemezük mevzuları ayrı tabi. 
Silah yapacak çelik üretecek kabiliyeti yoktu arkadaş bu ülkenin neyin bilimi! Bu gün o çeliği Türkiye üretiyor. Güneş panellerini Türkiye üretiyor, rüzgar enerji santrallerini Türkiye üretiyor. Ha dünya tarım ihracatında ikinci sırada ve birinciliği zorluyor Türkiye. 


Bilim derken?


Atomu parçalıyordunuz bu iktidar gelip elinizden atomlarınızı mı aldı. Hâkimiyet göklerdedir ya hani. Türkiye milli muharip uçağını yapıyor. 
Kumaş fabrikasından bahsetmiyoruz. Savaşlarda denge değiştiren teknolojileri üretiyor Türkiye. Laf değil, ülkenin geleceğini sağlama alan gerçek bilim üretiyor. 
Üniversiteler yarışıyor, liseler yarışıyor, şirketler yarışıyor ya minnacık ilkokul çocukları bir şeyler yapmak için yarışıyor. 


Gidin meslek liselerine, gidin teknoloji üreten fabrikalara, TEKNOFEST’e gidin. O kadar yorulmayayım derseniz yakınızdaki bir okula gidip TÜBİTAK ekiplerinin yaptıklarına bakın. 


Sözün özü şudur ki Bilim lafla değil çalışarak yapılır. Bilim siyasi söylem olarak işe yaramaz. Bilim ancak o vizyonu olanların yapacağı bir iş. Öyle adının önüne çağdaş bilmem ne koyarak ne çağdaş olursun, ne de bilim yaparsın. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.