SON DAKİKA
Hava Durumu

Bir de benden dinleyin…

Yazının Giriş Tarihi: 01.04.2017 21:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2017 21:00
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, önceki gün Tepedevrent mevkiindeki Kahvebeyaz Restoran’da 3 yıllık icraatlarını anlattı. Toplantıya çok sayıda gazeteci arkadaşımız katıldı. Dün onların köşelerinde ve gazetelerine yansıyan haberlerinde toplantıya ilişkin bilgiler edindik. Türkyılmaz’ın konuşmasını ücreti belediye tarafından ödendiği iddia edilen Facebook yayınından dadinleme şansımız oldu.

Bir saate yakın konuşmada, belediyenin rutin yapması gereken işleri büyük bir lütuf gibi anlatıp durdu Türkyılmaz. Çöp toplamışlar mesela. Sanırsın belediyecilikte devrim yapılmış. Belediyeciliğin ABC’sidir çöp toplamak. Birde toplamasaydınız bari.

Bursa Hâkimiyet Gazetesi’nden Ersel Peker’in köşesinde o muhteşem hizmetler şöyle sıralanıyor; “aşure dağıtımı, yaşlılara evde hizmet, bebek bezi dağıtımı, asker ailelerine yardım, şu kadar kişiye iftar yemeği, yedi adet park yapımı, istinat duvarı yapımı, okullara Atatürk köşesi, sokak köpeklerine 500 kilo yem dağıtımı ve yüzlerce kedi köpeğin kısırlaştırılması, dilekçelere cevap verilmesi, özel günlerde yapılan festival ve etkinlikler…”  Sevgili Peker, altına da bir not eklemiş haklı olarak, bunların hepsinin belediyenin yapması gereken asli görevleri olduğunu.

GERİDE KAVGADAN BAŞKA BİR ŞEY YOK

Türkyılmaz görev yaptığı 3 yıl boyunca hizmetleriyle değil polemik ve kavgalarıyla gündeme geldi. Henüz koltuğa oturmadan Büyükşehir Belediye başkanı Recep Altepe’ye yönelik ağır sözlerle kavganın fitilini yakan Türkyılmaz, 3 yıldır hem Mudanya halkı hem esnafı hem de kamu kurumlarıyla kavga ederek sürdürdü mesaisini. Bugün kendi partisiyle bile kavgalı olan Türkyılmaz’ın kavgacı inatçı değil kararlı biri olduğunu söylemesi de bir tek kendinin inanacağı bir söylem.

BASIN TOPLANTISI TAHRİK DOLU SÖZLERLE BİTTİ

Basın toplantısında Yeni dönem Gazetesi Köşe Yazarı Yüksel Baysal’ın sorusu üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye adeta hakaret yağdıran Hayri Türkyılmaz, Altepe’yi Bursa’nın başına gelmiş en büyük felaketlerden biri olarak gösterdi. Mudanya Stadyumu’nun Byüükşehir’e geçmesi nedeniyle çılgına döndüğü sözlerine yansıyan Türkyılmaz, “Recep Altepe Bursa’yı yuttuğu gibi Mudanya’yı da yutacak” ifadelerin kullanıyor ve “BUDO’nu da al git” diyecek kadar da ileri gitmekten geri durmuyor. Stad meselesine gelmişken, yine aynı toplantıda Stadyuma 500 bin lira harcadıklarını söylüyor Türkyılmaz. Aklıma kim geldiyse aradım sordum. Stadyuma ne yapıldı 500 bin liralık diye.  Aldığım cevap benimde bildiğin aynı cevap. Stada değil 500p bin 5 bin bira bile harcanmadı. Sadece soyunma odaları ve koridorlara pvc kaplama yapıldı o kadar.

ÇADIRLARI YIKACAĞIM DİYE GELDİ ÇADIRKENTE ÇEVİRDİ

Bugün geriye bakıldığında ne verdiği sözlerden eser var geride he de Mudanya’ya hizmet olarak yansımış ciddi bir adım. Türkyılmaz, göreve gelirken “Mudanya’yı çadırlardan barakalardan kurtaracağım. İşgalleri kaldıracağım” en fazla dillendirdiği konulardı. İlk görev yılında partililerine dokunmadan sadece AK Partili esnafın çıkmalarını yıktı. Sonra yıkılanların yerine daha büyükleri yapıldı. Bugün Mudanya’nın sokakları neredeyse tamamen işgal altında. Bugün aracınızla Mudanya’da caddelere dikey inen sokaklara giremezsiniz. Çoğu işgal altında ve sokalar kapatılmış durumda.

100 BİN KİŞİ YÜRÜMÜŞ KİMSE GÖRMEDEN

Başkan Türkyılmaz, basın toplantısında 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda 100 bin kişiyle yürüyüş yaptıklarını söyledi. Yanlış anlamayın Mudanya’nın köyler dahil nüfusu 80 bin.  Güzelyalı Mudanya arasındaki sahil yolu 5 kilometre civarında. 100 bin kişi oraya sığmış ve yürümüş üstelik ne Mudanya’nın ne Bursa’nın bundan haberi var. Zaten diğer açıklamaları da benzer şekilde gerçekçilikten uzak ve hayal ürünüydü.

------------------------------------------------------

 
Nerede Atatürk’ün mavi gözleri?
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, aday olduğu dönemde iddialı projeler ve söylemlerle gündeme geldi. Örneğin göreve gelir gelmez belediyenin 5 yılını bağımsız denetim kuruluşu ile denetleteceğini vaad etti tüm konuşmalarında. Seçildikten sonra da aynı iddayı dillendirirken “namus sözü” olarak değerlendirdi. Bugüne kadar böyle bir çalışma yapılmadı. Atatürk silüetli bir orman yapacağını, Bursa’dan geçen uçakların Mudanya üzerine geldiklerinde Atatürk’ün silüetini göreceklerdi. Balon uçurulacaktı örneğin. Sadece yalan oldu. Türkyılmaz’ın söz verdiği şeffaf yönetim de 3 yıldır bir türlü gerçekleşemedi. Belediyenin gelir giderlerini belediyenin kapısına ve meydanlarına asacağını vaad etmişti Türkmyılmaz, 3 yıldır o kapılarda ve meydanlarda sadece tabela kavgası gördü Mudanyalı. İmar ve Zeytin Dalı ile ilgili de daha sonra özel bir yazı kaleme alalım.

----------------------
TRT arazisiyle ilgili iddia cevap bulmalı
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın basın toplantısında en ciddi iddia TRT arazisiyle ilgili olandı diyebiliriz. İddia çok ciddi ve gerçekse çok vahim. Türkyılmaz, Eşkel’de TRT vericilerinin olduğu dev araziyi Büyükşehir Belediyesi 8 milyon liraya satın almıştı. Büyükşehir Belediyesi daha sonra bu araziyi 43 milyona sattı. Buraya kadar her şey normal ama bundan sonraki iddia yenilir yutulur cinsten değil. Türkyılmaz’ın iddiasına göre aynı arazi240 milyon liraya İslami Kalkınma Bankası’na satılacak. Kısa aralıklarla yapılan bu satışlarda oluşan çok büyük rant var ve bizce de bunun açıklığa kavuşması lazım. Bu 200 milyon liranın da hesabının sorulması lazım. Kimse tüyü bitmemiş yetimin hakkını birilerine aktarmamalı. Büyükşehir Belediyesi bu iddiaları zaman kaybetmeksizin aydınlatmalı. Böylesi bir rantın kime gittiğini de kamuoyu bilmeli.

-----------------

 
Süperonline online mi?
Bir arkadaşım anlattı. 19 Martta evine internet bağlatmak için Süperonline adlı şirkete başvuruda bulunuyor. 48 saat içinde internetinin bağlanacağı söyleniyor. 3 gün sonra gelip kurulumu yapıyorlar. 48 saat içinde internetin açılacağını ifade ediyorlar. Açılmıyor ama. Sonra arıyor arkadaş bağlanmadı diye, 2 defa daha geliyorlar. Altyapı sinyali olmadığın ifade ederek TTnet ekibinin geleceğini ve sorunu çözeceğini söylüyorlar. Gelmiyor o ekip. Arkadaşın canına tak ediyor bu durum. Arıyor süperonline’ı. Yerim sizin hizmetinizi iptal edin işlemimi diyor. Başka bir numara veriyorlar iptal işlemi için. Ulaşmak mümkün değil. Abone iptal,  iptal etmeme üzerine kurulu çünkü. Şimdi süperonline utanmadan fatura gönderecek. Vermediği hizmetin parasını isteyecek. Bunun adı şehir eşkıyalığıdır arkadaş. Ben vatandaşım aboneliğimi iptal et dediğimde iptal etmek zorundasın. Vermediğin hizmetin bedelini de alamazsın. Ancka bu ve benzeri şirketler işin kolayını bulmuş. Telefonla ulaşama, hakkını arayama üzerine.  Arkadaşımız son çare olarak durumu BİMER’e yazdı. Bir iki gün içinde takla atarak döner bu eşkıyalar. Yanlış aktarılmış derhal işleminizi yapalım diye. Zulmetmeden bırakmayın bu eşkıyaları dara düştüklerinde. Ancak devletin bu işe de bir düzenleme getirmesi şart. Abonelik iptali internet üzerinden yapılmalı mesela. Ortak bir platformdan. Vatandaş bu eşkıyaların insafına bırakılmamalı.

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.