SON DAKİKA
Hava Durumu

Bir ilçe nasıl yönetilemez?

Yazının Giriş Tarihi: 03.05.2021 04:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.05.2021 04:07

Bugün Bursa’da hatta Türkiye’de bir kent nasıl yönetemeyenlerin elinde mağdur edilir en çarpıcı örneği hiç şüphesiz Mudanya’da yaşanıyor. 
Ne yazık ki ideolojik saplantı ve kavgacı yönetim şekli Mudanya’yı her geçen yıl daha da geriye götürürken, kentin sorunları hızla artarak kangrene dönüşüyor. 
İki ibretlik hadise ile konuyu anlatalım. Malum Mudanya’nın CHP’li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın yüzyılın projesi diye algı oluşturmaya çalıştığı Yıldıztepe Projesi var. 
Sık sık önünde boy verir Hayri Türkyılmaz. Yüzyılın projesi diye lanse edilse de birkaç kafe ile küçük bir kültür salonundan oluşan bir yapı.  
Ki Yıldıztepe için onlarca alternatif arasında en kötü seçim diyebiliriz. Yıldıztepe çok daha iyi projelerle kente katkı sağlayan bir hale getirilebilir. 
Şimdi bu proje hazırlandığında orada Karayollarının bir yolu ve arazisi vardı. CHP’li Mudanya Belediyesi, kendi alanında kalan ve bilimsel olarak yanlış bir adım olan yol açma işlemine girişti. Karayollarının olumsuz görüşüne rağmen ben yaptım oldu mantığı ile yol yapıldı, ancak Karayollarından izin alınmadı. Emrivaki ile işin çözüleceği mantığı ile ilerlendi. 
Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları ile doğru bir iletişim kurulması ve ona göre hareket edilmesi gerekirken, CHP’li Mudanya Belediyesi çatışmayı tercih etti. 
Sonuçta iş içinden çıkılamaz bir hale geldi. Sonrasında devreye AK Parti Bursa yönetimi ve işadamı Mehmet Kurt girdi. 
Kendisi de Karadenizli olan Mehmet Kurt, hem il yönetimi hem de bakanlıklarla görüşerek sorunu aktardı. AK Parti ve bakanlık olumsuz tutuma ve dayatmaya rağmen memleket ve millet adına burada yaşanan sorunu çözdü. 
Aslında kadük olmuş bir proje, skandalla sonuçlanmış bir proje için elini taşın altına yine AK Parti ve bakanlık koyarak bir çözüm yolu oluşturdu. 
Bugün o proje devam ediyorsa AK Parti Bursa, ilgili bakanlık ve işadamı Mehmet Kurt’un büyük çabasıyla devam ediyor. Ancak bunun için bile bir teşekkürü çok gören ve hala kendisi yapmış gibi algı oluşturmaya çalışan bir belediye yönetimi var ne yazık ki!
İkinci konuya gelelim. Bu diğerinden daha vahim. İşin içinde birçok insanı mağdur eden bir skandal da var. Malum sık sık Bursa gündeminde kendine yer bulan ve çözümü oldukça zor bir sıkıntı yaşanıyor Mudanya’da. İptal edilen Güzelyalı planları. Mevcutta bin 300 tapu iptal edilme riskiyle karşı karşıya. 
Sorun 5 yıldır sürüyor ve konunun ana muhatabı olan CHP’li Mudanya Belediyesi, bayılmış numarası ile işi başka kurumların üzerine yıkmaya çalışıyor. Oysa planları yapan da yapıldıktan sonra iptal olacağını bilen de ve buna rağmen çift taraflı bir çıkmaza sebep olan da Mudanya Belediyesi. 
Sonuç olarak Mudanya Belediyesi bir kamu kurumu. Bu kamu kurumu, Altınkum’da bir otele ruhsat veriyor. Ruhsatı alan müteahhit de otele başlıyor. 
Ancak burada verilen kat arkada kalan evleri kapatıyor. Doğal olarak vatandaş da buna itiraz ediyor. İtiraz mahkemeye gidince Zeytin Yasası devreye giriyor ve bölgenin planları iptal oluyor. 
Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal…
Türkyılmaz
yönetimi bir metrekare imara yer açmadım diyerek topu taca atıyor ancak işin doğrusu çok farklı. 
Mudanya Güzelyalı İmar Planları 2015 yılında yapılan itirazla mahkeme kararı ile durduruldu. CHP’li Mudanya Belediyesi, mahkemenin iptal gerekçelerinin düzeltilmesi kaydıyla Büyükşehir Belediyesi’nin planları yapması için anlaştı. 
Ancak bu planların da iptal olacağı başından belliydi. Çünkü CHP’li Mudanya Belediyesi Altınkum’daki otele ruhsat vermişti ve o otele bir kez daha ruhsat verdi o ara. Yine mahkeme ve yine iptal tabi sonuç olarak. 
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi’nin iptal kararının ardından Mudanya Belediyesi,  yürütmenin durdurulması için 2019’da Danıştay’a başvurdu ve sonuç olarak Danıştay bu başvuruyu reddetti. 
CHP’li Türkyılmaz yönetimindeki Mudanya Belediyesi, 18 uygulamasıyla imar uygulamaları yaparken Tarım Müdürlüğü’nün görüşünün alınmasına gerek duymamış iyi mi?
Bu inanılmaz bir hızla verilen ruhsatlar doğal olarak binalara dönüştü. Göz göre oluşturuldu bu mağduriyet ve bu süreçte tam 20 milyon lira ruhsat harcını Mudanya Belediyesi kasasına koydu. 
Ve planların bir kez daha iptal olmasıyla şapka düştü kel göründü. Şimdilerde CHP’li Mudanya Belediyesi büyük bir telaş içinde algı oluşturup sanki bu yaşananların sorumlusu kendileri değilmiş gibi topu taca atıyor. Ancak herkes ne olup bittiğini biliyor. 
Öyle ruhsat kesilen ve kanuni olarak yapılan inşaatlar nedeniyle işadamlarını kimi sözde yazarlar aracılığı ile hedef göstererek de bu işe bir çözüm bulunamaz. 
Mudanya’da büyük bir sorun var. AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan göreve geldiği günden beri bu soruna çözüm bulmak için büyük bir çaba harcıyor. Millet zarar görmesin diye atılan bu adımlar, sonuçta en az mağduriyetle işi çözüme götürmenin çabası. 
Ancak bu ve benzeri birçok hata ile Bursa’nın en güzel ilçelerinden biri olan Mudanya geri gidiyor. Hizmet noktasında zaten pek bir varlık gösteremeyen Mudanya Belediyesi, attığı adımlarla da ilçede birçok kaosun müsebbibi durumunda. 
Ve ne yazık ki Mudanya’ya hizmet getirmek için çabalaması gereken belediye başkanı, Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarına bile katılmıyor. 
Dahası hükümetle, bakanlıklarla sağlıklı bir iletişim kurmuyor. İlçedeki siyasi dengeleri oldukça iyi kullanan Türkyılmaz, ne yazık ki yanlış adımlarında bile dikensiz gül bahçesinde gibi rahat hareket ediyor. 
Bir memleket nasıl yönetilemez Mudanya’ya bakın göreceksiniz!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.