SON DAKİKA
Hava Durumu

Biz bu oyunu bozarız!

Yazının Giriş Tarihi: 30.09.2021 19:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.09.2021 19:48

Geline direkt söyleyemedikleri için, “kızım sana söylüyorum gelinim sen anla” yolunu izliyorlar. AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısının ardından aynı merkezden beslenen bir grubun adeta algı bombardımanı başladı. 
Aslında meselenin aslı dün Olay Gazetesi başyazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın köşe yazısıyla bir mana kazandı. Yazıyı dikkatle okuduğumuzda hedef alınan iki isim var. Biri aleni hedef alınırken ikincisi dolaylı yoldan asıl hedef konumlandırmasında. 
Öncelikle Faruk Çelik, genel olarak mesajlarını Ahmet Emin Yılmaz üzerinden veriyor. Yani ne zaman bir çıkış yapacak olsa Ahmet Emin Yılmaz’ın köşesinden yakıyor ateşi. Bu kez de aynısı oldu. Asıl diyeceğinden önce genel siyasetle ilgili bir iki kelam eden eski Bakan Faruk Çelik, ilk bombasını “Bursa’da çözülmesi gereken sorunlar var. Bunlar için kafa yormak gerekirken meselenin ‘ben merkezli’ siyasete dönüştürülmesi üzüntü verici.” ile patlatıyor. Bunu elimizde tutuyoruz, döneceğiz. 
Devamında da, “Birçok yanlışlık, haksızlık, art niyetli davranış, hatta iftirayla karşı karşıya kalsak da olaylara hep partinin sahibi olarak baktık. Hani bir kıssa var ya, ‘Her ne kadar çocuğun anası değilim diyorsam da, çocuk benim çocuk’ anlayışı hâkim olmalı.  Biz böyle baktık, fakat birilerinin olumsuz tavrı devam etti.” sözleri geliyor. 
Belli ki İl Danışmada konuşmak istemiş ancak konuşmacılar arasında olmayınca içerlemiş Bakan Bey. Onu da zaten aynı köşe yazısında yer alan,  “Toplantıdan sonra eski, yeni, şu an görevde birçok partili arkadaşımız yanıma gelip ‘Abi buraya geldiniz, sizi dinlemek isterdik’ dediler. Ben toplantılarda konuşma meraklısı değilim. Ama teşkilata bir faydası olacaksa tecrübe paylaşımı olarak anlam ifade ediyor. AK Parti’nin hangi düzeyinde olursa olsun, arkadaşlara diyorum ki, suskunluğumuz acizliğimizden dolayı değildir.
Öncelikle belli bir grubun maniple etmek istediği İl Danışma Kurulu toplantısı ile ilgili gerçeklerin altını çizerek devam edelim. İl Danışma Kurulu’nda konuşmacı programı Ankara tarafından belirlendi. Yani hedefe konulmak istenen Davut Gürkan ve asıl hedefe konulmak istenen Efkan Ala tarafından yapılmadı. 
Davacının ahmağı derdini mübaşire anlatır” diye bir söz vardır hemen akla gelen. Yani İl Danışma ile ilgili algı süreci yönetmeye çalışanların adresi Bursa değil Ankara Genel Merkezdir, altını çizelim. 
Belli ki Efkan Ala Bey, Bursa’da AK Parti’yi kontrol etmeye kalkanların hareket sahalarını o kadar kısıtlıyor ki, bu da aşırı strese yol açıyor. Efkan Ala’ya direkt yürüyemeyenler Davut Gürkan üzerinden algı oluşturup kızım sana söylüyorum gelinim sen anla yapıyorlar. Oysa Davut Gürkan ve Efkan Ala arasında az rastlanır bir uyum var ve AK Parti Bursa’da yılların hasarını gidermek için önemli bir efor veriyorlar. Dahası hiç olmadığı kadar milletvekilleri ve belediye başkanları motive bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Yani işler Bursa’da öyle gösterilmeye çalışıldığı gibi kötü gitmediği gibi ivme kazanmış yukarıya doğru gidiyor. 
Öyle algı yapayım derken saçmalayanlarla ilgili bir bilgilendirme yapmakta fayda var; Efkan Bey yıllarca üst düzey bürokratlık yapmış, devleti en iyi bilen ve devlet terbiyesi ile ritüellerini en iyi uygulayan birkaç isimden biridir. Kendisi şov yaparak değil icraat yaparak yürüdüğü için çok da güncel tartışmaların içinde yer almaz. Ancak Efkan Ala’nın olduğu bir yerde bürokratların öyle kafalarına göre hareket etme, yok bunlar gidiyor iplememe gibi bir tercihleri ve yaklaşımları olamaz. Bunu söyleyene ancak gülerler. 
Son iki gündür özellikle AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve onun üzerinden Efkan Ala’yı hedef alan algı ajanlarının yaptıklarıyla eski bakanın dahlinin olup olmadığını bilmiyoruz. Hakan Çavuşoğlu üzerinden Efkan Ala’ya yönelen algı operasyonu da benzer bir oyunun farkı bir kolu. Genel Merkez ve il yönetiminin alnının akıyla çıktığı bu organizasyondan sonra aba altından sopa göstermenin, beceri ve başarıyı gölgelemeye kalkmanın ucunun nereye varacağı da bellidir. 
Dar alanda kısa paslaşmalarla yapılan ve adam eksiltmeye, bozguna yönelik bu oyunlar sürecekse, biz Şehir Gazetesi ve sehirmedya.com olarak tek kalsak bile bu oyunları bozarız. Önceliğimiz de kıymetimiz de Bursa! Bursa’yı esir almaya kalkan, Bursa üzerinden oyun kuran ve hedefi Bursa’daki işleyen sistemi yok etmek olan her kurgunun karşısında yalnız kalsak bile dik durmaya, oyunları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bozaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. 
Yani diyeceğimiz o ki; 3 tane köşe kırlenti ile Bursa’da kimse oyun kurmasın, kurduğu oyunun başarıya ulaşacağını sanmasın. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.