SON DAKİKA
Hava Durumu

Böyle bir davranış kabul edilemez!

Yazının Giriş Tarihi: 27.02.2017 23:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.02.2017 23:06


Önceki gün önce sosyal medya sonra ajanslara yansıyan haber kamuoyunda oldukça büyük bir sarsıntı oluşturdu.  İddiaya göre özel halk otobüsü şoförü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği ücretsiz seyahat kartını göstermesine rağmen engelli çocuk ve babasını otobüsten attı. Olayın cep telefonuyla çekilmiş görüntüleri de yayımlandı. Yaşanan olayın iki tarafı var tabi. Bir yanda otobüsten atıldığını iddia eden baba ve oğlu, diğer yanda ise bu eylemi gerçekleştirdiği ileri sürülen otobüsün şoförü yer alıyor. Her iki tarafında iddiaları var. Bunları bir kenara bırakalım. Her ne olursa olsun sonuçta 2.80 lira için bu davranış doğru değil. Var sayalım ki baba ve oğlu sonuna kadar haksız öyle bile olsa özürlü bir çocuğu bağıra çağıra otobüsten atmak, kabul edilebilir bir davranış değil. Şoförün iddiasına göre babayı Bukart alması noktasında bir tavsiyede bulunuyor ancak baba provakatif konuşarak şoförü sinirlendiriyor. Öyle olduğunu kabul edelim bir an. Halk Otobüsü kullanan şoför kamu görevi üstleniyor. Sabırlı olacak. Polemiğe girmeyecek. Vatandaşla tartışmayacak. Sinirlerine hâkim olacak. Hele hele özürlü bir aileye karşı her ne yaparlarsa yapsınlar böylesi bir tavır takınmayacak. Hele otobüsten atmak gibi bir eyleme girişmeyecek. Unutmayacak ki o otobüs şahsi malı olsa da çalıştığı hat halkın milletin malı. D hatta çalışan otobüste halkın malı oluyor dolayısıyla ve kimsenin vatandaşı otobüsten atmak gibi bir hakkı yok. Bunun dışında hakaret varsa şikâyetçi olabilir şoför. Zaten otobüslerde kamera var. O görüntülerle hakkını arar ama onlarca yolcunun önünde asla bir özürlü ailesini, bir yaşlıyı, bir insanı otobüsten atamaz.

------------------
O şoföre 227 lira ceza!
 

Özel Halk Otobüsü’nden özürlü bir çocukla babasının atılması kamuoyunda büyük rahatsızlığa neden olurken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yasal işlem uygulanacağını sosyal medya hesabından duyurdu. İşte o işlem uygulandı ve Büyükşehir Belediye Zabıtası, olayın ardından Kabahatler Kanunu’na göre şoföre 227 lira para cezası verdi. Bursa Özel Halk Otobüsleri Odası’da şoförü uyarırken, otobüste bulunan 6 kameranın görüntüleri de incelemeye alındı. Şoförün davranışı oluşan olumsuz imaj nedeniyle odayı da rahatsız etti.

 

----------------------------------

Burulaş sözleşmesinde var!


Olaşın ardından Bursa Özel Halk Otobüsleri Odası Başkanı Sadi Eren’le konuştuk. Yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı söze. Her ay 500 bin ücretsiz yolcu taşıdıklarının altını çizdi Eren ve ekledi; “Burulaş ile yapılan sözleşmede özürlü ve refakatçilerine kart çıkarılmasını biz istedik. İstatistiki veriler elimizde olsun diye. Bakın size bir ayda 500 bin ücretsiz biniş yapıldığını o istatistiklere göre söylüyor”. “Biz ne kadar ücretsiz biniş olduğunu bilelim istedik” diyen Eren, “Özürlüler ve rekâketçilerin otobüslerimize binmesinden asla rahatsızlık duymayız. 500 bin değil de 501 bin 510 bin olsa ne çıkar. Biz sadece elimizde veri olsun istiyoruz. Şoförle muhatap olmasınlar, kartı basıp geçsinler istiyoruz. Bu tür olaylar bizi de çok rahatsız ediyor” ifadelerini kullanırken, bu nedenle kart çıkarılması yönünde talepleri olduğunu ifade etti.

Bu görüntüleri benimsemediklerini vurgulayan Eren, her ne kadar yolcunun tahrikiyle bile olsa şoför arkadaşlarının bu tür bir davranış sergilememesi gerektiğini vurguladı. Tüm şoförlere bir kez daha uyarı mesajı attıklarını anlatan Eren, yeni otobüslerdeki kameralarla online olarak artık şoförlere bağlanmak için bir sistemin hazırlıkları içinde olduklarını söyledi. Bu sistemin devreye girmesinin ardından otobüslerdeki her şeyi görebileceklerini anlatan Eren, 355 otobüse her an ulaşma imkanı olacağını vurguladı. Konuşmanın sonunda bir kez daha yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü ifade eden Eren, Halk Otobüsleri olarak asla bu tür olaylarla kamuoyu gündemine gelmek istemediklerini, şoförleri sık sık uyardıklarını ve olayın tekrarlamaması için çalıştıklarını ifade etti. Eren, vatandaşlara da seslenerek, olumsuzlukları kendilerine iletmeleri halinde süratle çözümleyeceklerini kaydetti.

-------------------

 
Ömer Coşkun’un ölümü üzerine…


Televizyonda en fazla bitkisel besinlerle ilgili konuşan, reklam yapan ve bitkisel ürün satan isimlerin başında hiç kuşkusuz Ömer Coşkun geliyordu. Uydu üzerinden birçok kanalda gün boyu bitkisel mucizelerini anlatan Coşkun, böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiş. Allah rahmet eylesin. Ancak buradan şunu da ifade etmeden geçmeyelim. Alternatif tıp, bitkilerle tedavi, mucize tedavi gibi son yıllarda TV, radyo internet üzerinden halka umut satan ancak hiçbir kuralı olmayan bu sektörün gözden geçirilmesi gerekiyor. Bitkisel tedavilerin ve bu ilaçlarla ilgili gerekli yasal altyapının oluşturularak, reklam ve tanıtımla ilgili gereken önlemler alınmalı. Türksat’ta onlarca kanal kontrolsüz şekilde birçok alanda bu tür ne olduğu belli olmayan kontrolsüz ilaç satışlarıyla dolu. Sağlık Bakanlığı, RTÜK, Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı her kim sorumluysa bir an önce bu tür yayınları disipline etmeli. Vatandaşın hem parasını hem de sağlığını tehdit eden, belki de tedavi edilebilecekse canından eden bu tür mucizevî tedavilerle ilgili gereken önlem alınmalı. Hım eklemeden edemeyeceğim. Eczaneler de bu tür bitkisel besin, takviye, vitaminlerle dolu. Şifa dağıtması gereken eczanelerin ticari kaygıyla bu yöne evirilmesinin de önüne geçilse hiç fena olmaz.

 
Memur-Sen sahaya indi
Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği, referandum için sahaya indi.  "Memur-Sen'e davet, referanduma evet" sloganı ile teşkilat mensuplarıyla buluştu. Referandum sürecinde Memur-Sen hem kamu çalışanlarını sendikaya davet edecek hem de evet oyu için çalışacak. 25 yılını kutlayan Memur-Sen’in bu süreçte de önemli bir görev üstlendiğini belirterek, hem yeni yaşını kutluyor hem de bu süreçte kolaylıklar diliyoruz.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.