SON DAKİKA
Hava Durumu

Bozbey’in çok da umudu kalmamış!

Yazının Giriş Tarihi: 27.12.2022 20:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.12.2022 20:56

CHP Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Şahin Sevinç’in kısa bir aranın ardından tekrar siyasete döndüğünü açıklamak için Şahinbey Döner’de düzenlediği basın buluşmasında, ağır konuk CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’di. 


Söyledikleri kadar söylemedikleriyle de aslında konsantrasyonunun oldukça zayıfladığını gördük. Hala daha 2019 seçimlerini kazandığını ancak sandıktaki oylara partililerinin sahip çıkmaması nedeniyle kaybettiğini düşünüyor. Tutanaklara sahip çıkılmadığı için kazandığı seçimi kaybettiğine inanıyor. Belki de kendisini bu şekilde motive ediyor. 


Çok uzatmadı konuşmasını, daha çok sorulara verdiği yanıtlar dikkati çekti. Örneğin Bursa’da yeni bir sanayi bölgesi kurulmaması gerektiğini hatta bir santim toprağın bile feda edilemeyeceğini söyledi. İklimden girdi Marmara denizinden çıktı. Sanayiye sadece Bursa’nın değil bölgenin kapatılması gerektiğini söyledi. 
Oysa hem kendisi hem de kentsel dönüşüm müteahhitleri, toprağı betona çevirmek için yıllardır gecelerini gündüzlerine katıyor. Binlerce konut var mesela 20 yıl yönettiği Nilüfer’de ve bunların büyük kısmı kendisi ve müteahhit dostları tarafından inşa ediliyor. Dediklerinin birbirini tutmadığını görüyoruz. Aslında sol siyasetin sihirli sözcüklerinden biridir çevre. Sana yok bana var meselesinin tam da göbeğidir. 


Neyse geçelim. 


Mustafa Bozbey’e adaylığı soruldu. İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu’nun da adaylık sinyalleri verdiği vurgulandı. Ayrıca oldukça da kararlı olduğu aktarıldı. Bozbey bu soruya kendisini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin adayı olarak ilan ettiğini ve bu kapsamda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. 


Asıl merak ettiğimiz soru da soruldu kendisine. Milletvekilliğine aday olup olmayacağı. Henüz seçim tarihinin belli olmaması nedeniyle bir çok konunun flu olduğunu aktardı. 
Asla ve kat’a” demedi. 
Hatta “değilim” de demedi. “CHP’nin Büyükşehir adayıyım” dedi üstüne basarak. Ancak milletvekilliği büyükşehir adaylığına engel değil. Bunu kendisi de biliyor şüphesiz bunca yıllık tecrübesi ile soruyu savuşturuyor sadece.


Ben Bozbey’in açıkçası motivasyonunun tamamen stabil hale geldiğini hissettim. Çok da umutlu olduğunu görmedim. Zaten parti içinde de büyük sıkıntılar olduğu biliniyor. Hali hazırda bile 3-4 grup birbiriyle çarpışıyor ve mücadele ediyor. Üstelik Bozbey oldukça yalnız. Sadece kendi ekibi var ortalıkta. Milletvekilleri ve örgütler neredeyse yok gibi. Partisinde en büyük desteği hatta tek desteği Şahin Sevinç’ten alıyor diyebiliriz. 


Başkanım daha fazla üzülmesin diye dönüş kararı aldım” ifadelerini kullandı Şahin Sevinç en başta. O üzüntünün nedeni belli ki tamamen yalnızlaşma.
İl Başkanlığından vekillik için istifa eden İsmet Karaca ve ekibiyle arası yok Bozbey’in. Sarıbal ve ekibiyle de kanlı bıçaklı neredeyse. Nilüfer Belediyesi ve ilçeyle de çok barışık olduğunu söyleyemeyiz. Zaten vekiller pek ortada görünmüyor ve akmaz kokmaz durumdalar. Bozbey yılların kurt siyasetçisi. Yaşadığı yalnızlığı görüyor ve geleceğe dair ışık görmüyor. Öyle çok neşeli ve çok emin bir tavır görmedim.  


Şahsi kanaatimi söylemek gerekirse,
Bozbey milletvekili olup, Bursa konusunu kapatmak istiyor. Aklında vekillik var ancak o ana kadar da gücünü korumak için Büyükşehir adaylığı üzerinden yol yürüyor. 
CHP’nin milletvekilliği listesi gerçekten merak edilebilecek bir durumda. Çünkü bu savaşın içinden kimler o listeye girecek ya da girebilecek tahmin etmek o kadar güç ki! 


Son bir not düşelim.

CHP’liler Şahin Sevinç’i geldiği günden beri benimsemedi, benimseyemedi. Ancak tüm bu zor şartlara rağmen Sevinç, orada var olmak için büyük bir mücadele veriyor. Üstelik her şeye rağmen. Bakalım bu mücadele listede iyi bir yer tutmasına yetecek mi? Yoksa gönlünde yatan yere, Yıldırım Belediye Başkanlığı’na mı kendini saklayacak?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.