SON DAKİKA
Hava Durumu

BTSO’dan iki dev adım daha!

Yazının Giriş Tarihi: 31.05.2024 15:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 15:31

Bursa farklı alanlarda farklı reaksiyon verebilen enteresan şehirlerin başında geliyor. Çoğu zaman elbisesi bedenine uygun gelmeyen bir kent görünümü sergiliyor. Ancak özellikle üretim, istihdam ve ekonomiye katkı noktasında her zaman olduğu gibi bugün de zincirleri kırma, öne çıkma, öncü olma ve değişen şartlara göre yeniden pozisyon alma noktasında çok hızlı ve akılla hareket edebilen bir kent.

Salı akşamı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısı’nda BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın çok önemli iki projeyle ilgili sunumunu dinledik. Sunumda bahsedilen iki çok kritik projeye geleceğiz ancak önce bu projelerin ortaya konulması, harekete geçilmesi ve Bursa sanayisi ve ticaretine hem güç hem ufuk sağlamasına değinmemiz gerekiyor.

Türkiye sanayi devrimini kaçırmış olsa da başta Bursa olmak üzere sanayi kentlerinde yakalanan noktadan oluşan fırsatları değerlendirme noktasında oldukça başarılı ve manevra yapabilen bir kabiliyete sahip. Üretim kabiliyeti ve potansiyelinin çok yüksek olması ve öncü kuruluşların zamanlamadaki başarısı dünya sahnesindeki rekabet ve pay alma yarışında zaman zaman harika işler çıkmasına da imkan buluyor.

İbrahim Burkay’ın başkan olmasının ardından klasik kendi alanında var olmaya çalışan BTSO yapısını terk ederek modern dünyaya ve dünyanın rekabet sistemine ayak uydurup, oyunu kuralına göre oynamaya başlayan BTSO, üretilen projeler, yapılan planlamalar, hızlı ve efektif hareket etme yeteneği, projelere hızlıca hareket ederek sağlanan başarı ile sadece Türkiye’de değil dünyada da önemli bir prestij elde ediyor. BTSO üyelerinin ve Bursa’nın geleceğine yönelik kritik adımları planlayıp hızlıca hareket ederek gerçekleştirerek, Bursa’nın sürdürülebilir bir ekonomi ve üretim merkezi hüviyetini geleceğe taşıma noktasında da örnek adımlar atmaya devam ediyor.

İşte Burkay’ın Mayıs ayı BTSO Meclis Toplantısı’nda kamuoyuna ve BTSO üyelerine tanıttığı iki kritik proje de ileri adımlara oldukça güzel örnekler: Burkay, bu projelerinin ilki olarak TEKNOSAB’a iki yeni akıllı lojistik merkez kazandıracaklarını aktardı. Projenin yatırım finansmanı ile ilgili de yeni bir model ortaya koyduklarını aktaran Burkay, ‘Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ modeliyle tüm BTSO üyelerinin yatırım yapabileceği ‘Lojistik Merkezler’ için yaklaşık 170 milyon dolarlık bir yatırım planlandığını anlattı. Akıllı Lojistik Park projesinin de yeni bir iş modeliyle kurgulandığını dile getiren İbrahim Burkay projeyle ilgili ayrıntıları ise şöyle sıraladı; “TEKNOSAB Lojistik Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kuruyoruz. Bu fon, aynı zamanda TEKNOSAB Lojistik Park AŞ paylarına yatırım yapacak. TEKNOSAB Lojistik Park A.Ş, lojistik merkezinin inşaatı ve işletmesinden sorumlu olacak. Yatırım Fonu’nda 5 ana pay grubumuz olacak. Öncelikli olarak TEKNOSAB yatırımcıları ve BTSO organ üyesi iş insanlarımız, imtiyazlı paylara ve yatırım olanağına sahip olacak. Diğer paylar ise imtiyaz içermeyecek ve Türk iş dünyasına, emeklilik fonları, nitelikli yerli ve yabancı yatırımcılara ihraç edilecek. TEKNOSAB Lojistik Park Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile toplamda 262 bin 600 metrekarelik alanı barındıran yaklaşık 170 milyon dolar seviyesinde bir yatırım gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Projenin 30 ayda tamamlanmasını hedefliyoruz. Bu projeye Bursa ekonomisinin ürettiği değerin, 55 bin üyemizin faydalanacağı bir iş modeliyle startını vermiş oluyoruz.”

Burada altı çizilmesi gereken ve BTSO’nun hamlelerinin iskeletini oluşturan vizyon ise oyun planı oluşturup plana sadık kalmak. Yani bir proje çöplüğü değil akıllıca hazırlanmış projelerin hassasiyetle takip edilip sonuçlandırılmasına yönelik kararlılık. İşte İbrahim Burkay sahaya sürülen fıorsatları da şöyle açıkladı; “BTSO olarak, bu coğrafyada oyun planı olan birkaç ender kurumdan bir tanesiyiz. Bursa’da değişim ve dönüşüm olacaksa bunu biz başaracağız. Elimizde projelerimiz var. Bu konularda ciddi mesailer harcıyor, ciddi araştırmalar yapıyoruz. Alanında dünyanın en iyisi olan danışmanlarla çalışıyoruz. BTSO üyelerinin tamamına önemli yatırım fırsatları sunacağız. Üyelerimizin pasif gelire sahip olmalarını sağlayan bir yapıyı ortaya çıkaracağız. Tüm üyelerimize çağrımız bu oyunun bir parçası olmaları. Bursa’ya ve üyelerimize yapacağımız en büyük hizmet bu.”

Burkay’ın sunumunu yaptığı bir başka proje ise BB SOLAR… Burkay, yeşil dönüşümün dünyada önemli fırsatlar sunduğunu ve burada yer almanın öncelikle ölçekle mümkün olacağını belirterek, “Konvansiyonel sektörlerde büyüme oranlarının sınırlı düzeyde kaldığını buna karşın yenilenebilir enerji alanındaki büyüme oranlarının yüzde 6 binlere kadar ulaşıyor. Türkiye’nin ve Bursa’nın bu sektördeki rolünü güçlendirmek amacıyla yaklaşık 2 yıl önce BB Solar şirketini kurduk. Bursa’da hücre ve modül yatırımı için 12 farklı iş modeli üzerinde çalışıyoruz. İlk etapta 2 GigaWatts (GW) olmak üzere toplamda 5 GW’lık bir yatırım planladık. Bu konuda uluslararası alandaki firmalarla da görüşmelerimiz sürüyor. Bu alanda dünyada da söz sahibi firmalarla işbirliği yapmamız projemize güç katacak.” dedi.

Hücre ve modül üretimi ile başlatmayı planladıkları yenilenebilir enerji yatırımlarını da BTSO’nun tüm üyelerine açacaklarını dile getiren İbrahim Burkay, şunları kaydetti: “Herkes gücü nispetinde bu projeye dâhil olacak. Bu alanda çok ciddi bir derinlik var. Başta enerji olmak üzere, bu tarz bir ana sanayi Bursa’ya yerleştiğinde, bu tesise hizmet verecek yüzlerce tedarikçi şirket ortaya çıkacak. Aynı TOGG’da olduğu gibi. TOGG, Bursa’da kuruldu. Bugün, TOGG’a parça ve servis hizmeti veren birçok şirketimiz var. Yenilenebilir enerji sektöründe ana sanayinin burada güçlenmesi, Bursa’nın önümüzdeki 50 yılda da oyunda yer almasını sağlayacak. Teşvik belgesini çıkardığımızda BB Solar projesine de TEKNOSAB Lojistik Park projesinde olduğu gibi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu modeli ile tüm üyelerimiz yatırım yapabilecekler.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.