SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu işte bir yanlışlık var!

Yazının Giriş Tarihi: 20.05.2024 15:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 15:07

Yerel seçimlerin ardından peş peşe gelen iki bayram, daha belediyelerin kadrolarının tam oturmadığı bir sürece denk geldiği için daha çok sosyal kültürel etkinliklerin öne çıktığı bir süreç oluyor doğal olarak.

Her ne kadar bazı kesimlerin eleştirilerine neden olsa da ilk zamanlarda bu tür popülist adımların atılması biraz da zorunluluktan. Ancak özellikle 19 Mayıs etkinliklerinde belediyelerin kültür sanat ekiplerinin doğru hareket etmediğini söylemeliyim.

Sizi henüz ergenlik çağındaki çocukları gece yarısına kadar konser alanında tutma gayretine sürükleyen sebep nedir? Bu sorum belediyelerin kültür sanat birimlerine pek tabiki. Başkanlar etkinliği onay verir ancak içerikle ilgili uğraşacak vakti pek tabiki yoktur.

Sevgili arkadaşlar gecenin 9’unda 10’unda 12-16 yaş grubunun ilgi gösterdiği şarkıcıları sahneye çıkararak nasıl bir fayda ve nasıl bir hedef güttüğünüzü gerçekten merak ediyorum. Bu çocuklar doğal olarak kanları kaynıyor ve bu etkinliklere gitmek istiyorlar.

Aileler de bir şekilde mecbur kalıyor çocuklarını göndermeye. İyi de kamu kuruluşu olarak sizin sorumluluğunuz yok mu? 12-16 yaş grubu çocukları sözüm ona konser yapıyorum diye gece yarılarına kadar etkinlik alanlarında tutmak, onları her türlü tehlikeye açık hale getirmenin bir tek mantığını kurabilir misiniz?

Evet bu çocukların kültüre sanata eğlenceye hakları var. En iyisine de layıklar ancak bunu örneğin 5-6-7’de yapmanın ne mahsuru var? Gecenin bir vaktine kadar eve dönüşleri bile büyük sorun oluşturacak bir konseri yapıp, elde edilmek istenen fayda ne olabilir?

Önemli bir söz vardır attığın taş ürküttüğün kurbağaya değecek diye. Her şey yerinde ve zamanında güzel. Planlama yapılırken yaş grupları, çevresel etkenler, yol ve ulaşım durumu, başından sonuna kadar etkin güvenlik başta olmak üzere tüm faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. İşte mesela o gençlerden bazıları hiç istemediğimiz görüntülerin oluşmasına da neden oldu.

İlkokul düzeyindeki çocuklar için yapılan etkinlikler sabah ve öğlen saatlerinde yapılıyor mesela. Gece 9’da açık kontrolü çok güç alanlarda yapılmıyor. Yoğun olarak yetişkinlerin dahil oldukları etkinliklerin gece ilerleyen saatlerde yapılması doğal.

Ancak tam da ergenlik dönemindeki çocukların yoğunlukla katıldığı etkinliklerin saat 21 ve sonrasında olmasının makul ve izah edilebilir bir yanı olamaz. Çocuktur heveslenir. Kimse çocuğunun üzülmesini, diğerlerinden eksik kalmasını istemez.  Kamu yönetimleri bunun planını ve gereğini yapması gereken yerlerdir. Bir kez daha söyleyelim. Planlama yaparken lütfen dikkat edelim. Kaş yapayım derken göz çıkarmanın alemi yok.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.