SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu mantıkla memleket idare edilebilir mi?

Yazının Giriş Tarihi: 07.11.2020 23:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.11.2020 23:38

Büyükşehir Belediyesi tam 9 ay boyunca Mudanya trafiğini çöz için çalışıyor. Tamamen bilimsel ve uzmanları tarafından en ince ayrıntısına kadar bir plan yapılıyor. 
Bu trafik düzenlemesiyle ilgili çalışma komisyonda inceleniyor ve ittifakla komisyon onay veriyor ve önceki gün Mudanya Belediye Meclisi’ne geliyor. 
Madde gündeme gelince CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz alıyor sazı eline. Daha önce kendilerinin yaptığı planın Büyükşehir tarafından kabul edilmediğini söyleyerek aslında niyetini belli ediyor. 
Sonra muhtarlara, sivil toplum kuruluşlarına sorulmadan böyle bir uygulamanın yapılmasını doğru bulmadığını söylüyor. Sanki kendisi yaptığı işlerde çok halkın sesine, muhtarlara ve sivil toplum kuruluşlarının sesine kulak veriyormuş gibi…
Bir inat uğruna ve Büyükşehir sorunu çözdü denilmesin diye engel oluyor iyi mi trafik düzenlemesine. 
Böyle bir zihniyetle memleket idare edilebilir mi?


Bu anlayışla bir kamu kurumu vatandaşa hizmet edebilir mi?
Buradan bir müjdeyi Mudanya ile paylaşarak devam edelim. Yıllardır herkesin şikâyet ettiği, MHP Mudanya Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Bülent Erden beyin tekerlekli sandalye ile gezerek çözümünü istediği kaldırım ve tretuvarla ilgili Büyükşehir Belediyesi Mudanya’da çalışmaya başlıyor. 
AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Avukat İnci Söğütlü’nün de Büyükşehir Belediyesi’nde yaptığı girişimler ve işi takip etmesiyle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın talimatıyla Mudanya İpar ve Mustafakemalpaşa Caddesi ile devamında tüm kaldırımlar yeniden elden gerilecek ve olması gereken standartlara getirilecek. 


Mudanya’daki çalışma bu ayın 157inden itibaren start alacak. Mudanya’nın bir büyük sorunu böylece kısa sürede çözümlenmiş olacak. 
Sadece algı yönetimi, sadece lafla olmuyor bu işler. Mudanya Belediyesi son 6,5 yılda hiçbir sorunu çözemediği gibi üstüne sorunlar eklemiş durumda. Bu dönemde Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarını çıkarsanız, Mudanya’da yaprak kımıldamadığını göreceksiniz. 
Oysa Mudanya, her ilçeden daha fazla hizmet alma potansiyeline sahip bir ilçe. Sadece o ufuk ve vizyona ihtiyacı var. Maalesef ki o vizyon şu anki Mudanya Belediye yönetiminde yok. 
Şimdi tekrar başa dönelim. Kendisi hizmet üretmeyen Mudanya Belediyesi her defasında Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen hizmetleri de engelleme derdinde. Siyaseten bunun bir mantığı yok. 
Bilimle, akılla, vicdanla da bağlantısı yok. Şimdi bakın tam bir yıl önce mahkemeye giderek Güzelyalı Yüzme Havuzunu devraldı Mudanya Belediyesi. Aradan geçen bir yılda o havuzu açıp Mudanya’nın, çocukların gençlerin hizmetine açamadı Mudanya Belediyesi. 


Bu adımı atmasa ve havuz Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor olsa bir yıldır Mudanya bu hizmeti kesintisiz alıyor olacaktı. Sadece hamaset söylemi ile olmuyor bu işler. 
Mudanyalılar bu yıl denize ayağını sokamadı. Dışardan gelenler de öyle. Mayıs ayında sahillerin sorumluluğu ilçe belediyelerine bırakıldı. 
Gemlik, Karacabey, İznik ve Orhangazi belediyeleri üzerlerine düşen görevleri yerine getirerek sahillerini insanların istifa edebileceği şekilde düzenleyerek hizmete sundu. 
Mudanya ise iki ay oyalandıktan sonra biz yapamayız deyip Büyükşehir’e geri verdi. Yaz boyunca da insanlar denize giremedi. 


Bu iki örnekte de görüldüğü gibi Mudanya Belediyesi, hizmet etmemek üzere faaliyet gösteren bir kurum haline geldi. 
Ve bu mantalite ile önümüzdeki 3,5 yıl da aynı şekilde devam edecek. Mudanya hizmet görecekse Büyükşehir Belediyesi ve merkezi hükümet yatırımlarından görecek. 
Yazık çok yazık!

İzmir’de tuz kokmuş!

İzmir’deki deprem felaketinin ardından yeniden bina güvenliği ve zemin tartışmaları gündemin birinci maddesi haline gelirken, bilimsel tartışmaların dışına çıkacak iki ayrıntı gerçekten tuzun koktuğunu ortaya çıkardı. 
Bunlardan ilki İzmir Barosu’nun yıkılan binaların önünde mumlu ve karanfilli yaptığı anma. Hristiyan geleneklerinin aynen buraya taşınması ve adeta bir ayin yapılması toplumda büyük tepkiye neden oldu. 
Türkiye’de önemli bir kuruluşun toplumun temel değer ve inançlarına karşı adeta sabotaj girişimi, bu kurumlarla ilgili tartışmaları bir kez daha gündeme getirecek. Tartışmalar hızla büyüyor. Bu utanç görüntüleri de İzmir Barosu’nun zihniyetini ortaya koyuyor. 
Yazık gerçekten çok yazık. 
İkincisi ise Celal Bayar Üniversitesi emekli öğretim üyesi Nilgün Hatice Kök’ün sosyal medya hesabından paylaştığı ve büyük tartışmalara neden olan Bayraklı ile ilgili bilgi. Bugün tüm mühendislerin, mimarların ve uzmanların sabahtan akşama kadar zemin ve yüksek bina konusunda yaptığı açıklamaları bir kenara koyun ve şimdi Nihal hocanın paylaşımına bakalım:
“On yıldan fazla oldu..
Tepekule Kongre Merkezi'nde İzmir Sempozyumu var, dinleyiciyim...
Konuşmacı bir mühendis... İzmir Körfezi'nin yapısını anlatıyor...
Bildiri sunumu bittiğinde soru-cevap kısmında elimi kaldırıp söz istiyorum... Şu diyalog yaşanıyor:
N.H.K- sunumunuzdan anladığım kadarıyla deltaya bina yapılması yanlış diyorsunuz.
KONUŞMACI- evet
N.H.K- - o halde, şu an içinde bulunduğumuz bina da yanlış yerde.
KONUŞMACI- evet, yeri yanlış
N.H.K- iyi ama, sizler mühendissiniz, bu bina mühendisler odasının, niçin deltaya yaptınız ve burası körfezin ilk yüksek binası...
KONUŞMACI- İzmir Büyükşehir Belediyesi imara açtı, biz de yaptık...
Sustum, salon tıssss....
İzmirlilerin mezar taşı dediği Folkart’lar sonra yapıldı ve her geçen gün yenisi ekleniyor gökdelenlere...


Demem o ki, körfezde yüksek binaları ilk başlatan Mimarlar Mühendisler Odası... 2003'te açık hava sineması açılarak başladı faaliyete...
Tabii güzelim tarım arazisi deltayı imara açan da, İzmir Büyükşehir Belediyesi...”
Ne diyelim son otuz yılda bir dönem hariç CHP yönetti İzmir’i. Bilimden, bilimin ışığından, mühendislikten dem vuran İzmir CHP, iş ranta geldi mi hepsini çöpe atmış gibi görünüyor. Kendine göre bilim uyduruyor anladığımız kadarıyla. 
Dahası TMMOB…


Hemen yıkmalılar o binayı ve Türkiye’den özür dilemeliler. Zihniyet buysa neyine güvenecek insanlar bu grupların….
Eh böyle zihniyete böyle sonuç. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.