SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu sözüm Türkyılmaz’a değil AK Parti’ye!

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2021 20:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.05.2021 20:30

Ne yazık ki Mudanya 7 yılı aşkın süredir kavga ve algı ile yönetilemiyor. Ve ne yazık ki bu durum ilçeyi geriye götürürken, sırf CHP’li belediyeyle uğraşıyorlar denmesin diye AK Parti ve bakanlık olabildiğince ve hatta Türkiye’de hiçbir belediyeye gösterilmeyen tolerans CHP’li Mudanya Belediyesi’ne gösteriliyor. 


Şu müsilaj temizliği işiyle başlayalım.

Sorun tüm Marmara Denizi hatta Ege Denizi’ni de içine alan bir sorun. Yani tüm bölgeyi ilgilendiren bir sorun. Son üç aydır da denizlerdeki durum ortada. Bir ilçe belediyesi bu konuyu çözüme ulaştırmak istiyor ve gücü yetmiyorsa atacağı birinci adım bir üst belediye olan bağlı olduğu ilin Büyükşehir Belediyesi’ne taşıması. Yine çözemezse bunun bakanlığı var.


Neyse denizde bu görüntüler oluşmaya başlayınca bilimin ışığında yönetilen (!) Mudanya Belediyesi bir açıklama yaparak denizdeki renk değişiminin plankton patlaması olduğunu ve herhangi bir sorun olmadığını açıkladı. Açıklamanın ezbere olduğu aynı gün ortaya çıktı çünkü sorun sadece Mudanya’da değil tüm bölgede yaşanıyordu ve plankton değil deniz salyası ile karşı karşıya kaldı kıyılarımız. 
Aylardır çıt yok Mudanya Belediyesi’nden. Gücü itibariyle zaten Mudanya Belediyesi’nin müdahale etmesini beklemiyoruz. Ancak Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçerek soruna çözüm aramasını bekliyoruz tabi. 


Kendini Bursa ile yan yana koyamayan Hayri Türkyılmaz, partide siyasi destek sağlamak için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na oynuyor malum uzun süredir. BUDO’nun yaptığı indirim için bile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı yerine İBB Başkanı İmamoğlu’na teşekkür ederek akıllara zarar bir algı operasyonu çekmeye kalktığını hatırlıyoruz. 


Bu kez de Bursa Büyükşehir Belediyesi yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yolunu tuttu dolayısıyla Türkyılmaz.  Sanki kendi sahillerinde sorunu çözmüş gibi Ekrem İmamoğlu, tutmuş temizlik aracı göndermiş Mudanya’ya ama geç geldi maalesef o araç. Bursa Büyükşehir Belediyesi çoktan başlamıştı temizliğe. 
Mudanya Belediyesi’nin 4 misli uzunlukta bir de açıklama yapmış İBB. Şu sokakları pislikten geçilmeyen, hiçbir icraatı olmadan sadece polemik ve algı operasyonları ile yol almaya çalışan İBB ve onun başkanı İmamoğlu. Hayri Türkyılmaz siyaset yapayım derken İmamoğlu kendi siyasetini yapmış anlayacağınız. 


Bu İBB yakın bir zamanda hurdaya çıkan otobüsleri satmıştı Mudanya Belediyesi’ne ve hem İBB hem de Türkyılmaz hurda üzerinden siyaset devşirmeye kalkmıştı. Hızını alamayan İmamoğlu, biraz daha az hurda olan iki otobüsü de bedelsiz Gemlik Belediyesi’ne vermişti. 
Gelelim başlıktaki sözümüze. Bir ilçe belediye başkanı, tüm devlet akışını yok sayarak, üst belediyesini ve hatta kaymakamını valisini yok sayarak bağımsız hareket etmeye çalışıyor. Sorunu oluşturup geri çekiliyor ve bunu bir algı operasyonuna dönüştürmeye kalkıyor. Ve ne yazık ki ne bakanlık ne de Bursa buna çok da müdahil olmuyor. 
Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarına katılmıyor örneğin Mudanya Belediye Başkanı. Mudanya’nın sorunlarını birinci ağızdan o mecliste gündeme getirmiyor. Yapıyor ve bakıyor AK Parti düzeltsin. AK Parti’de genlerinde olan refleksle vatandaş mağdur olmasın diye çözüyor. 


Onlarca örnek sayabiliriz ama dört tane örnekle tamamlayalım yazımızı.

Güzelyalı planları sık sık mahkeme tarafından iptal ediliyor malum. İlk etapta 1350 tapu sahibi ve bölgede iş yapanlar mağdur durumda. Belediye, bir otele ruhsat veriyor. Ruhsatı alan vatandaşta inşaatını yapıyor. Ancak yapılan itirazlar nedeniyle mahkeme her defasında otel nedeniyle planları iptal ediyor. Otel sahibi belediyeye başvurup ruhsat almış ve oteli yapmış. Müteahhitler ruhsat almış konut yapmış onu da vatandaşlara satmış.

Yasal...

Kamu yönetimi yani belediye hatalı yanlış iş yaptığı için bugün iş içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Otel ruhsatı mahkeme kararı ile iptal olmuş durumda. Otel sahibi 100 milyonu aşkın bir tazminat istemi ile mahkeme kapısında. Belediye harçları toplamış (ki 20 milyonu aşkın bir rakamdan bahsediyoruz) iş işin içinden çıkılmaz bir hal alınca ölü taklidi yapıyor. Ve AK Parti ile Büyükşehir Belediyesi çözüm arıyor. 
Yıldıztepe projesi diye bir kaç kafeden ve bir iki salon vs oluşan bir proje var CHP’li Mudanya Belediyesi’nin asrın projesi diye pazarladığı. Kurumlardan izin almadan kafasına göre ben yaptım oldu mantığı ile ilerlemiş. Ve bir noktaya gelince Karayollarından alınmayan izin nedeniyle kilitlenmiş. Yine AK Parti devreye girerek sorunu çözdü. 
Giritli Mahallesi’nde yıllardır yapılması gereken planı yapmayıp üzerine yatmış Mudanya Belediyesi. Bölge ticari hareketliliğe kavuşunca yapılan bir şikayet üzerine bütün dükkanların ruhsatı iptal edildi. Üstelik belediyenin yanlış yönlendirmesi üzerine bir çok vatandaş da mahkemelik oldu aralarında hapis cezası alanlar var. 
Güzelyalı Meydanı’nda belediye tarafından ruhsatsız ve izinsiz şekilde yapılan kaçak sözde kültür merkezi de kanunlar çerçevesinde önce durduruldu sonrasında da yıkıldı.

Örnekler çoğalabilir.

Bir memlekete bu kadar zarar verirken bir belediye başkanı ve ekibi, bu kadar tolerans gösterilmesi sizce de çok değil mi?

AK Parti, artık sesini gereğince yükseltmek durumunda değil mi?

Milletin hakkını devletin hukukunu korumak en fazla AK Parti’nin görevi değil mi
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.