SON DAKİKA
Hava Durumu

Bürokrat nasıl çalışacak?

Yazının Giriş Tarihi: 11.09.2021 20:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.09.2021 20:17

Bursa bürokrasisinde uzun zamandır sıkıntılar var. 
Atananlar görevden alınanlar, yeri değiştirilenler. Bir tane bile doğru düzgün açıklama yapılmadan, yaptım oldu işleri aldı başını gidiyor. 
Öyle ki Ankara’dan Bursa’daki muhatapların, Valiliğin ve siyasi iradenin bile haberi olmadan atamalar oluyor. 
Ancak son yapılan değişiklik gerçekten inanılır gibi değil. 15 Ağustos 2021 tarihinde Bursa Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Dülger’in Ankara’ya Genel Müdür olarak atandığının açıklanmasının hemen ardından Milli Eğitim’de mesleki eğitime bakan Şube Müdürü Bülent Altıntaş Bursa Milli Eğitim Müdürü oldu. 
Bülent Altıntaş beyin Milli Eğitim Müdürü olmasının üzerinden geçen süre henüz bir ay bile dolmamıştı ve Cuma günü öğlenden sonra görevlendirmenin iptal edildiği yazısı kendisine iletildi. 

Neler oluyor?
Görevden alma gerekçesinin son günlerde tüm eğitim camiasının ve öğretmenlerin de ısrar talep ettikleri yine sendikaların da talebi olan ders saat süreleriyle ilgili olduğu bilgisi var. Bursa Milli Eğitim Müdürü Bülent Altıntaş, 40 dakikalık süreyi 35 dakikaya çekti. 
Milli Eğitim Müdürü bu kararı tabiî ki kendi başına vermiyor. Bursa Valiliği onayıyla ancak olabiliyor. Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı ders süreleriyle ilgili mücbir nedenlerle kısaltma yapma yetkisini de valilikler onayıyla illerde yapılabileceğini daha kısa bir süre önce açıklamıştı. 
Önceki gün yani Cuma günü öğlenden sonra önce Milli Eğitim Müdürü Bülent Altıntaş’ın görevlendirme işleminin iptal edildiği bildiriliyor. Ardından Ankara’nın müdahalesi ile Bursa Valiliği tarafından uygun bulunan ders saatlerinin 35 dakikaya indirilmesiyle ilgili yazı iptal ediliyor. 
İptal yazısının ardından servisçiler odasının attığı mesaj ise akıllara durgunluk verdi. Yeni ve çok ağır bir tartışmanın fitilini yakacak olan bu mesajda ikili öğretim yapan okullarda ders saatlerindeki değişim kararının odasının devreye girmesiyle iptal edildiği ifade ediliyor. 


Akıl alır gibi değil ders giriş çıkış saatleri servisçilere uyduruluyor iyi mi? Yarın kantinciler odası 6 ders yerine 8 ders olsun derse, ya da kırtasiyeler öğlen arası 2 saat olsun derse öyle mi yapacak Milli Eğitim.

Bu nasıl bir anlayış? 
Asıl olan öğrenci ve öğretmenken, yapılması gereken temel iş en sağlıklı şekilde eğitimi sürdürmekken, servisçileri memnun etmek adına Milli Eğitim Müdürü’nü bile feda etmek gerçekten ilginç! 
Şartlar buraya geldiğinde bu şehirdeki bürokratları nasıl çalıştıracak devlet onu da merak ediyoruz. Elini taşın altına koyan bürokrat görevden alınıyor.

O halde suya sabuna dokunmamak mı geçer akçe oluyor? 
Gerek siyasi iradenin gerekse Bursa Valiliği’nin kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapması gerçekten elzem. Sadece ders saatlerindeki ayarlama mı yoksa başka bir nedeni var mı bu görev değişikliğinin kamuoyunun bilmeye hakkı var. 
Kamuoyunu umutsuzluğa ve çaresizliğe yönlendirmenin vebali büyük olur. Böyle bir durumda sessizlik kabul edilemez. 
Bu arada yapılan bu atamayla birlikte kamuoyunda bilinmeyen birkaç konuyu da öğrenmiş olduk. Milli Eğitim Bakanlığı’na Genel Müdür olarak atanan Sebahattin Dülger’in bu atamasının vekâleten olduğu ve hali hazırda kadrosunun Bursa Milli Eğitim Müdürü olduğu, görevden alınan Bülent Altıntaş’ın da dolayısıyla kadrosunun yine şube müdürü olduğu ve vekaleten atandığı öğrenildi. 


Bursa’ya atanan MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Serkan Gür’ün de vekaleten Bursa’ya atandığı bildirildi. 
Tabi burada bir soru daha meşgul ediyor zihinleri. Madem vekalet Dülger’in ayrılmasının ardından kendisine vekalet eden Necdet Sezer’in devam etmesi mümkünken neden Bülent Altıntaş atandı. 
Ve neden çalışkan bir bürokrat 20 günlük bir atama ile refüze edilmiş oldu?
Bu arada yeni atanan Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür’e de başarılar dileyelim. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.