SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa BTÜ ile gurur duymalı!

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2022 21:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2022 21:26

Uzunca bir süredir Bursa Teknik Üniversitesi ve ölçülebilir gözle görülür başarısı ortada olan Rektör Prof. Dr. Arif Karademir bu şehirde bir kesim tarafından hedef alınıyor. 


Bilerek ,isteyerek, kasten yıpratılma çabalarını görüyor, ibretle izliyoruz. Bu çabaların bir bölümünün ticari olduğunu da anlamamak için saf olmak gerekir. Arif Hoca tüm zarafeti ve naifliğiyle anlatıyor, yanıt veriyor. Vesayet döneminin ketum rektörleri gibi tepeden bakmıyor, gülen yüzü, zarif kişiliği ile anlatıyor, anlatıyor. Sen anlamak istemiyorsan kim ne dese anlamayacaksın zaten. 


Neyse…


Daha bebek diyeceğimiz Bursa Teknik Üniversitesi, sıklıkla başarılarıyla gündeme geliyor. İşte onlardan biri de Dünya üniversiteleri sıralama endeksi Times Higher Education (THE) Etki Sıralaması 2022 yılı sonuçlarının açıklanmasıyla geldi. 


Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Eğitim Kalitesi kategorisinde dünyada ilk 300 üniversite arasında yer aldı.

Çalışma Glasgow Üniversitesi tarafından yürütülüyor.  Times Higher Education (THE), 2022 yılı Etki Sıralamasında, Dünya genelinde 106 ülkeden tam bin 406 üniversite değerlendirmeye alındı. 


Öyle bas parayı kap ödülü işleri değil yani. Ya da bas reklamı apartman dairesi büyüklüğündeki okulu bilmem ne şampiyonu ilan etmek de değil. 
Times Higher Education Etki Sıralaması, üniversitelerin başarılarını Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda değerlendiren tek performans sıralaması olma özelliği de taşıyor. Bu yıl dördüncü kez açıklanan küresel etki sıralaması çerçevesinde üniversiteler; “araştırma”, “yönetim”, “eğitim” ve “sosyal destekler” olmak üzere dört ana alanda ve 17 alt kategoride değerlendirilmiş. 


Bakın burası çok önemli.

Türkiye’den 58 üniversitenin değerlendirildiği Genel Etki Sıralamasında 39 Türk Üniversitesi ilk bin üniversite arasında. Yapılan çalışmanın sonuçlara göre bu sene dünya genelinde Avustralya Batı Sidney Üniversitesi birinciliği elde etti. İkinci sırada ABD’nin Arizona Eyalet Üniversitesi, üçüncü sırada ise Kanada Western Üniversitesi yer aldı.


İşte dünyanın en önemli üniversiteleri arasında yapılan bu çalışmada BTÜ, Times Higher Education (THE), 2022 yılı Etki Sıralamasında iki ayrı kategoride Türk Üniversiteleri arasında ilk otuz üniversite arasında kendine yer buldu. “Eğitim Kalitesi” kategorisinde dünya genelinde ilk 300 üniversite arasında yer alan Bursa Teknik Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında 11. sırada yer aldı. “Sanayi, Yenilikçi ve Bilimsel Altyapı” kategorisinde ise dünyada ilk 600 arasına giren BTÜ, Türkiye’deki üniversiteler arasında 23’üncü sırayı elde etti. 


Bursa BTÜ ile gurur duymalı. Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi her geçen yıl daha fazla ivme kazanıyor. BTÜ çok genç olduğu için çok daha hızlı hareketle gündemi yakalıyor ve hemen yola koyuluyor. Hem akademisyen kadro hem de öğrenciler, heyecanla dünyayı takip ediyor, Türkiye’yi takip ediyor ve her alanda çalışmaya üretmeye devam ediyor. Hele Kandemir hocanın Teknofest takımları bir harika. 


Arif hocam ve ekibi Teknofest takımlarını özellikle ortaokul ve lise öğrencileriyle daha fazla buluştursa, bu ekipler başka alanlarda da oluşturularak Bursa gençliği ile daha ç ok bir arada olsa, gelecek için harika işler çıkabilir. 


Sözün özü güneş balçıkla sıvanmıyor. BTÜ’nün başarılarını dedikodularla ya da ticari kaygılarla itibarsızlaştırmanın mümkün olmadığı ortada. BTÜ daha çok desteği ve daha çok takdiri hak ediyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.