SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da STK'ların tercihi ne?

Yazının Giriş Tarihi: 13.02.2017 23:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.02.2017 23:09
Bursa’daki tüm STK’lar meslek odaları ve benzerleri de referandumla ilgili kararlarını açıklamalıdır. Türkiye’nin en önemli adımlarından biri atılırken, sessizce bir köşede oturup, tatlı su kurnazlığı yapmamalı kimse. Çıkıp “evet” ya da “hayır” tercihi her neyse açıklamalıdır.Siyasi partilerinden vatandaşına kadar her kesimin konuştuğu bir dönemde STK’ların sessizliği oldukça düşündürücüdür. Bugün iş dünyası, SİAD’ların susma değil, konuşma zamanı olduğu ortadadır. İlgili ilgisiz her dönem adeta davul zurna çalan bu kuruluşların böylesi önemli bir dönemeçte kenarda durmaları, taraf olmamaları ya da kanaatlerini açıklamamaları kabul edilebilir bir şey değildir.  Milletvekili seçimleri ya da belediye seçimleri olduğunda aslan kesilen bu kuruluşların ülkenin geleceğiyle direkt ilgili bu konuda izle gör taktiği izlemeleri oldukça manidar. Bursa’da her konuda fikri olan ve zaman zaman ayar veren bu SİAD ve sivil toplum kuruluşlarının tercihlerini bizim kadar kamuoyu da merak ediyor. Bizden söylemesi.

Burada lafımız pek tabiî ki rengi ve kıblesi belli olan kuruluşlara asla değil. Daha ilk dakikadan itibaren tercihini belli eden kuruluşlar var. Bunlardan biri Bursa Memur-Sen örneğin ilk andan itibaren “Evet” diyeceğin açıkladı. TMMOB Bursa Şubeleri ise, demokratik hakkını kullanarak referandum da “Hayır” kampanyasını desteklediğini açıkladı. Sadece desteklemekle kalmıyor bizzat kampanya yürütüyor.  Her iki kurum da kartlarını açık oynuyor ve tarafını net olarak gösteriyor.

Bugün internete yazdığınızda ülkenin çeşitli illerinden evet ya da hayır yönünde oy kullanacağını açıklayan onlarca, yüzlerce STK haberine rastlıyorsunuz. Bir istisnası var. Bursa ile ilgili neredeyse hiç haber yer almıyor. Yani Bursa’daki STK’lar amiyane tabirle pusuya yatmış olan bitenleri izliyor. Bugün tercihini açıklamayanların yarın meydanlarda bayrakla tur atmalarına kimse kanmaz beyler.  Ülkesi için kararını “evet” ya da “Hayır” her ne ise mertçe açıklayan insanlara ihtiyacı var bu ülkenin, tatlı su kurnazlarına değil!

---------------------------

 
Türkiye Kamu-Sen’e saldırılar neyin nesi?


Türkiye Kamu Sen’e son 15 günde iki defa saldırı oldu. 25 Ocak’ta 25 kişilik bir grubun baskın girişimi, önceki gün de Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş’a saldırı girişimi oldu.

Bu saldırılar çok ilginç. Türkiye Kamu-Sen daha çok milliyetçi muhafazakâr memurların ağırlıkta olduğu ve MHP’ye yakınlığı ile bilinen bir konfederasyon. Memur-Sen’den sonra Türkiye’nin ikinci büyük memur konfederasyonu. Ancak Genel Başkan İsmail Konçuk’un “Hayır” diyeceklerini açıklamasının ardından bu anlamsız saldırı girişimleri kamuoyu gündemine yansıdı.

Acaba Türkiye Kamu-sen üzerinden birileri ülkeye operasyon mu yapmak istiyor? MHP’nin “Evet”i ile Konçuk’un “Hayır” arasında kalan konfederasyonun üyelerine sübliminal mesaj mı gönderiyor birileri? Birileri çatışma çıkarmak için Kamu-Sen’le mi oynuyor?

Bugün Türkiye’de asla bir çatışma ortamı olmadığına göre ve daha önemlisi Türkiye Kamu-Sen’le ilgili bugüne kadar böylesi olaylar yaşanmamışken, bir anda muhalefete geçen Konçuk ve ekibine yönelik bu saldırıları girişimlerinin amacı ne olabilir? Birileri bir oyun kuruyor. Burada önemli olan Türkiye Kamu-Sen bu kurulan oyunun neresinde yer alacak. Millet ve devletten yana tavır mı alacak yoksa suyun akışına göre sürüklenip gitmeyi mi tercih edecek?

İsmail Konçuk’un dershaneler operasyonu ve 17/25 yargı darbe girişiminin ardından FETÖ’nün yayın organlarına destek verdiği biliniyor. Türkiye Kamu-Sen’in bu yapının kriptoları üzerinden maniple edilmeye çalışıldığı da bir gerçek. Tam da bu süreçte Türkiye Kamu-Sen’e yönelik bu saldırı girişimleri akıllarda birden fazla soru işareti bırakıyor.

---------------------

 
Mahalle pazarında korsan kermes…


Uyanık girişimcilerden birisi Hamitler’de insert bastırarak sokak pazarında adeta korsan kermes düzenliyor. Küçük ev aletlerinden fırına, zücaciyeden düdüklü tencereye kadar sayısız ürünün satışa sunulduğu pazarda satıcıların çoğunluğunu da Suriyeliler oluşturuyor. Ne fiş, ne fatura ne de bir kayıt. Sabah dokuzdan akşam 5’e kadar alışveriş sürüyor. Ne bir zabıta ne de bir maliyeci uğruyor. Böylesine de ilk kez rastlanıyor. Allah aşkına Osmangazi ve Büyükşehir’in zabıtası ne iş görüyor? Bir köşede köylü getirip domatesini satmaya kalksa hepsi birden üzerine üşüşürken, insertli korsan pazara kimse ses çıkarmıyor. Bir yandan vergisini ödeyen faturasını kesen mağazada kesilmeyen bir fişe ceza yağdırılıyor, bir yandan sokaklara dökülen eşyalar kayıtsız kuyutsuz pazarlanıyor. İki tane fırın denetleyip iş yaptık diyen zabıtaların gün boyu süren pazarı görmemesi mümkün mü? Tabiki değil. Eee o zaman hoş geldiniz burası Bursa gerçeği.

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.