SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa esnafının en büyük sorunu Arif Tak (2)

Yazının Giriş Tarihi: 30.01.2021 20:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.01.2021 20:05

Salgın sürecinin Bursa’da en büyük kaybedeni hiç şüphesiz esnaf kesimi. Oysa esnaf kesiminin güçlü bir kuruluşu var BESOB. 
Ancak BESOB’u yöneten Arif Tak, kendi rahatı dışında asla esnafın derdiyle dertlenmiyor. Bir yıldır devam eden süreçte esnaf için adeta kılını kıpırdatmadı. 
Esnaf perişan olurken proje üretmesi gereken, esnafı rahatlatacak adımlar atması gereken, adeta esnaf için gödeşini ortaya koyması gereken BESOB Başkanı Arif Tak, uzun yıllardan beri olduğu gibi yine duymadım görmedim bilmiyorum tadında sessizlik içerisinde. 


Bakan milletvekili, belediye başkanı ya da protokol geldiğinde ortaya çıkan Arif Tak’ı başka zaman bulamazsınız.
Protokol olunca baş köşeye kurulan Tak, o protokolün. Bakanın, milletvekilleri ya da belediye başkanlarının esnaf için kapısını çalmaz. 
Bursa’da tam 25 bin esnaf ilk kapanışta 75 gün halen devam eden ikincisinde de 70 gündür kepenk açamıyor. Evlerine ekmek götürmenin kaygısıyla uykuları kaçıyor. Çare arıyor. 


O çareyi üretmesi gereken Arif Tak ise esnafın sırtından alınan Audi marka aracında özel şoförüyle, yine esnafın aidatlarından aldığı okkalı maaşıyla standartlarından asla taviz vermeden yaşamını sürdürüyor. 


Mesela Arif Tak, aralıksız 53 yıldır Lokantacılar Odası Başkanı. Bu süreçte en fazla mağdur olanlar da kafe restoran ve lokanta gibi yiyecek içecek işini yapan işletmeler. 


Allah aşkına çık bir gez, bu insanların dertlerini dinle, bu insanlar için mücadele et. Ihhh tık yok. 
30 yıldır BESOB Başkanı. Arif Tak başkan olduğundan beri esnaf bir santim ileri gitmedi her geçen gün daha fazla geriye gitti. Halen de gidiyor. Dahası adeta felakete gidiyor. 


Hiç olmazsa çıkıp süper marketler kısıtlı günlerde çalışmasın. Hafta sonları esnaf açık olsun biraz nefes alsın diyebilseydi. Aidatlarla ilgili almıyoruz ya da erteliyoruz diyebilseydi. 


Madem esnaf darda bende maaş almıyorum, onların cebinden audiye benzin koyup gezmiyorum diyebilseydi. Demedi. 
Bunları söylemediği gibi ortalıkta da görünmedi. 


Esnaftan toplanan aidatlarla saltanat süren, o paraları kongre sürçlerinde ziyafetler vererek ya da bağlı odaların borçları için kullanarak oy devşiren Tak, bir kez olsun koltuk yerine esnafı tercih etmedi. 


Oysa bu şehirde daha bir buçuk yıl önce kurulan Kafe Restoran İşletmecileri Derneği var mesela. Başkan Şahin Sevinç, daha ilk kısıtlamalardan itibaren mücadele ediyor. 


Esnafın dertleriyle dertleniyor. Sık sık açıklamalarıyla gündeme geliyor. 
Öneriler sunuyor bunların bir bölümü Türkiye gündemine geliyor. Yılmıyor. Esnaftan yana tavır kokuyor. Üstelik sonuç da alıyor. 
Aynı zamanda belediye meclis üyesi olan Sevinç, verdiği önergelerle esnafın durumunu sık sık Büyükşehir ve Yıldırım Meclislerine taşıyor. 
Onun önerisi doğrultuşumda Büyükşehir ve ilçe belediyeleri esnaftan kira almayacaklarını açıkladılar örneğin. 
Oysa Şahin Sevinç esnaftan aidat toplamıyor. Onların aldığı arabaya binmiyor. Onların aidatlarından yüklü bir maaşı, o aidatlarla maaşı ödenen özel şoförü yok. 
Yani esnafın sırtından yaşamıyor. Buna rağmen tüm esnaf için ciddi bir mücadele yürütüyor. 
Yazık bu esnafa. Bir yerde durmanın vaktidir. 


Mesela geçen hafta Nilüfer Kent Konseyi esnaf için basın açıklaması yaptı. Orada olması gerekmez mi Arif Tak’ın. Daha doğrusu öncülüğü onun yapması gerekmez mi? Nerde…?


Arif Tak, bir an önce bu görevi bırakmalıdır. Yerine esnaf için çalışacak, esnafın dertleriyle dertlenecek, 24 saat mesaisini esnaflar birlikte yapacak bir başkan ve yönetim gelmeli. 
Esnafın protokolle boy gösterecek, ama dükkânına gelip hal hatır sormayacak bir odaya aidat ödemesi gerçekten haksızlık. Bugün esnaf odasına borcu olan esnaf gidip bir belge alamıyor salgın dönemi olmasına rağmen. 
Tek kuruşluk bir imkan sağlamıyor BESOB. Dahası zaten sadece para toplayacağı zaman esnaf geliyor aklına. Onun dışında esnaf umurları değil.  
O halde niye var BESOB. Örneğin BESOB’a bağlı odalar var. Bunların da nedense sesleri çıkmıyor. Bugün sesleri çıkmayacaksa ne zaman çıkacak? 
Arif Tak ayağına taş değmesin, koltuk altımdan kaymasın diye ortalarda yok peki diğer oda başkanları onlar neden yok. BESOB’a sahip çıkacak bir tek kişi bile yok mu?


Esnaf ası protestoyu BESOB önünde yapmalı. BESOB önünde hesap sormalı. Bunca derdimiz varken neredesiniz demeli. Dünya dardayken siz neden aidattan bile vazgeçemiyorsunuz demeli. 
Neden dertlerimizi sorunlarımızı haykırmıyorsunuz, proje üretip sorunlarımız için mücadele etmiyorsunuz demeli. 
BESOB hiç olmazsa Şahin Sevinç kadar ses çıkarmak durumunda. Esnafa sahip çıkmak zorunda. Çıkmıyorsa aidat toplamaya da hakkı yok. Kanunen durum nedir bilmiyorum ama en azından vicdanen yok. 


Ve gerçekten insan merak etmiyor değil. Binlerce esnaf iki ayı geçkin zamandır dükkanları kapalı. Devlet desteği ile yaşamaya çalışırken ve uyuyamazken, Arif Tak ve avanesi nasıl rahat uyuyor acaba? 


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.