SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Teknik Üniversitesi…

Yazının Giriş Tarihi: 14.02.2022 20:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.02.2022 20:33


Son aylarda Bursa Teknik Üniversitesi ve Rektör Prof. Dr. Arif Karademir belli bir kesim tarafından hedef alınıyor. Bazı iddialar ortaya atılarak sistematik bir yıpratma kampanyası sürüp gidiyor. 


Peki neden? 


Gerçekten Bursa Teknik Üniversitesi’nde sorun var mı? Yoksa işin arkasında başka işler mi var? Defalarca Rektör Prof. Dr. Arif Karademir hoca iddialara tane tane yanıt verdi. Ancak dönüp dolaşıp hep aynı noktaya geliniyor. 


Neyse bugünkü konumuz o değil zaten. 


Bana sorarsanız son 20 yılda Bursa’da atılan en önemli adımların başında Bursa Teknik Üniversitesi gelir. Binası bile olmadan kurulan ve uzun süre bildiğiniz göçebe sistemiyle eğitim veren Bursa Teknik Üniversitesi, kendinden çok daha öte hizmetlerle Bursa’ya katkı sağladı. 
Nedir bu kendisini aşan hizmet diyeceksiniz doğal olarak. 


Anlatayım…


Bursa Uludağ Üniversitesi, bugün tam 47 yaşında. Bursa’nın gururu olan bir eğitim kurumu. Ne yazık ki uzun yıllar boyunca vesayet kafasıyla yönetildiği için Bursa ile bütünleşemeyen, şehirden kopuk kendi içinde kapalı devre bir kurum olarak yaşamını sürdürdü. 
Devasa kampüsü, on binlerce öğrencisi ve birbirinden kıymetli hocaları, belki akademik olarak çalışmalarını yürüttüler ancak üniversite gerektiği oranda kente destek sağlayamadı. 
İşte bu durum son yıllarda belirgin bir şekilde değişti. Artık Bursa ile iç içe bir Bursa Uludağ Üniversitesi var. Ve bunda Bursa Teknik Üniversitesi’nin katkısı var. 
Çünkü Bursa Teknik Üniversitesi kurulduğu günden beri kendini ispatlamak için önemli bir gayretin içinde. Şehirle şehrin insanlarıyla, sanayisi ile ticaretiyle ve birçok kurumuyla birlikte hareket edip, ortak çalışmalar yapmanın gayreti içinde oldu hep. 
Bursa’nın sorunlarının çözümü ya da gelecek projeksiyonları noktasında yapılan çalışmalar ortaya konulan gayret, uyuyan dev Bursa Uludağ Üniversitesi’ni de uyandırdı. 


Bu sayede Bursa Uludağ Üniversitesi’nde bir bakış devrimi yaşandı. Son yıllarda atanan rektörlerin de inovatif bakışlarıyla birlikte Bursa iki üniversitesi olduğunu ve daha fazlası olması gerektiğini teyit etti. 


Ve bizleri mutlu eden en önemli yanı da hemen hemen her gün bu iki üniversitemizden de bilimden sanata, spora kadar her alanda haberler düşüyor ajanslara, maillere. Daha faydalı olabilmenin ittifakı içinde her iki kurum da azimle geleceğe yürüyor. 


Yakın bir zamanda belki yenileri de eklenecek bu üniversitelere. Yapılan işbirlikleri, atılan adımlar ve ortaya konular bakış açısı ile Bursa kazanıyor, üniversitelerimiz kazanıyor. 


Başa dönersek. Bursa Teknik Üniversitesi’nin başardığı en büyük olay bu işte! Bursa Uludağ Üniversitesi’nin de hareketlenmesini sağladı. 
Sadece bu bile Bursa Teknik Üniversitesi’nin başarıyla yönetilen bir kurum olduğunu gözler önüne seriyor. 


Dahası üniversitede onlarca proje ve çalışma yürütülüyor ve bunların da kamuoyu gündeminde çok daha fazla gündem olmayı hak ediyor. Bursa Teknik Üniversitesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi birbirlerini motive ederek örnek de oluyorlar. 


Sonuç olarak Bursa’da başka üniversiteler de kurulabilir. Onların kurulması için mevcutları hedef almaya ve onlarla ilgili olumsuz algı oluşturmanın anlamı yok. Bursa her iki üniversitesi ile de gurur duymalı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.