SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa ve sanayi meselesi!

Yazının Giriş Tarihi: 14.01.2023 23:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.01.2023 23:15

Bursa son yıllarda aslında önemli bir tartışmanın içinde. Bir süredir Bursa sanayiye doydu artık yeni sanayi bölgelerine ihtiyaç yok ile yeni sanayi bölgelerinin zorunlu olarak kurulması gerekir diye ayrılmış durumda. Türkiye'nin en önemli üretim üslerinden biri olan Bursa nereye yürümeli?
Sanayileşmeyle ilgili temel sorun aslında planlamanın doğru yapılmamış olması. Her şehirde her sektör yerinde sektör şehirlerinin oluşması bir türlü sağlanamadı. Düğme baştan yanlış iliklenince sonrasında da toparlamak o kadar kolay olmuyor. 
Bursa’da TEKNOSAB ve Soğuksu’ya kurulmak istenen sanayi bölgeleriyle ilgili de zaman zaman hem iş dünyasında hem de siyaset ve kamuoyundan farklı görüşler ortaya konuluyor. Peki doğru olan ya da olması gereken ne? 
Öncelikle bu konuların tüm tarafların eksiksiz bir araya gelerek düzenleyecekleri arama konferansları olabilir. Bursa için söyleyecek sözü ve bilgisi olan herkesin görüşlerini ortaya koyacağı bir karar mekanizması mutlak suretle oluşturulmalı. 
Yani herkesin kendi görüşünü dayattığı değil Bursa için en doğrusu neyse onun olması için bir mutabakat oldukça önemli. Tartışmalar bir yandan sürerken bir yandan da sonradan düzeltilmesi çok güç sonuçların fiiliyatta ortaya çıkması en kötü seçenek olur. 
Bu tecrübe birikim ve mühendislik yanı sıra uzmanlık gerektiren bir alan. Öyle olsun böyle olsunla olacak iş değil. O nedenle bu konuyu bir kenara bırakarak, Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın’ın sosyal medya hesabından gündeme getirdiği bir başka kritik konuya dönelim. 
Oldukça tecrübeli bir isim olan Yunus Aydın, yeni boyahane kurmak isteyenlere karşı bir platform oluşturacaklarını ve  her türlü eylem ve engelleme girişiminde bulunacaklarını ifade etti. Bunun yapılmaması durumunda Gürsu ve Kestel yok olmaya doğru gittiğini ifade etti. Taraftar olmayı bırakıp aklı kullanma zamanının geldiğini aktaran Yunus Aydın, çok ama çok önemli bir konuyu gündeme getirdi. 
Boyahaneler gerçekten Bursa’nın başının belası. Gerek tarım arazilerinin, gerek havanın gerekse toprağın kirlenmesinde en önemli kirleticilerin başında yer alıyor boyahaneler. Oysa Bursa’nın tarım topraklarına, havaya ve suya boyahanelerden çok daha fazla ihtiyacı var. Yani ticaret için insan yaşamını feda edemeyiz. 
Bu tür kirletici sanayi tesislerine artık izin verilmemesi gerektiği gibi olanların da başka bölgelere aktarılması daha doğru olacak. Bursa sanayi alanında ileri sanayi dönüşümünü sağlamak durumunda. Kirletici sanayiden bir an önce kurtulup modern ve ileri teknoloji sanayi tesislerine dönmek durumunda. 
Yunus Aydın’ın devamında yazdıklarını da önemsiyoruz. 
“OSB’ler planlı kurulmalı ileri arıtma, merkezi sistemleri alt yapı baştan yapılıp gerçek organize sanayi olmalı, üretimin önü açılması için organize olmalı. Rantta dayalı OSB’lere engel olunmalıdır…”
BTSO Başkanı Burkay’ın da seçim öncesi sunumunda tam bu nokta yer alıyordu. İleri teknoloji sanayi tesislerine dönüş. Bir başka vurgusu da kent içinde kalan kirletici tesislerin bir an önce şehir merkezinden çıkarılması. 
Ortaya devama dönüşümlerin olacağı alanlar çıkıyor bu sayede. Ancak kentin içinden çıkarılacak olan sanayi tesisleri için belirlenecek alanlar oldukça kritik. Belirlenecek alanlar mutlak suretle toprağı, havayı ve suyu kirletmeyecek, ileri arıtma, filtreleme ve altyapı tamamen kontrol altında ve tavizsiz uygulanacak sistemlerle olmalı. 
Kestel 1. Sanayi Bölgesi gibi ya da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ve civarındaki gibi kural var uyan yok şeklinde oluşmaya devam edecek sanayi bölgeleri Bursa’yı çok kısa bir zaman sonra yaşanmaz, insansız bir bölgeye dönüştürür. 
Karar verirken insan odaklı kararlar almaktan başka çare yok. Kamu, özel sektör, siyaset ve ilgili tüm kesimlerin ortak hareketiyle ancak sonuç ve yaşanabilir bir Bursa’ya ulaşmak mümkün olur. Aksi durumda kapital ve rantın olduğu ancak insanın olmadığı, yaşamın olmadığı bir bölgenin altyapısını kurmuş oluruz. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.