SON DAKİKA
Hava Durumu

Buz gibi bir destan Sarıkamış!

Yazının Giriş Tarihi: 22.12.2021 20:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.12.2021 20:40

Tarihler 22 Aralık 1914’ü gösterdiğinde Türk askeri Sarıkamış’ta Allah-u Ekber dağlarında Ruslar’ın ilerleyişini durdurdu. 
Buz gibi havada binlerce Mehmetçik vatan uğruna donarak şehit oldu. Başkumandan Vekili ve Harbiye Nazırı Enver Paşa’ydı ve yıllarca Sarıkamış üzerinden karalanmaya çalışıldı.
 Yalanlarla oluşturulan tarih Türk milletinin eşsiz kahramanlarından biri olan Enver Paşa’yı tarihe gömmek istedi. 


Tarih 18 Mart 1915… 
Çanakkale’
de bir destan yazdı Türk milleti.  Başkumandan Vekili ve Harbiye Nazırı Enver Paşa’ydı. Böylesi bir zaferde adını bile geçirmediler. 
Çanakkale Zaferi’nin kıyısından kenarından asla geçirmediler. Oysa zaferin mimarlarının başında yer alıyordu. 


Muazzez şehit, dahi strateji uzmanı, samimi bir Müslüman, eşsiz bir vatansever Kahraman Enver Paşa, Sarıkamış’da varsaydıkları hezimetin sorumlusu, destan yazdığımız Çanakkale’nin ise ismi anılmayanı olarak kaldı uzun bir süre. 
Oysa her ikisi de kahramanlık destanı her ikisi de milletimizin gurur kaynağı iki olaydı. Her ikisinin de başkahramanlarından biri Şehidi Muazzez Enver Paşa…
Koca bir hayalin koca bir ülkünün peşinde şahadete eren, son nefesine kadar Turan ülküsünün peşinde koşan Kahraman Enver Paşa.
Turan Türkler için ülkü olmasın, Türk devleti kendi sınırları içinde lütfedildiği kadar kalsın diye Enver Paşa’nın ismini, bir kahramanı tarihe gömmek istediler yıllarca. 


Oysa bu millet hangi kahramanını tarihe gömdürdü ki Enver Paşa’yı gömdürsün. 
Çanakkale’de Mustafa Kemal var. Mustafa Kemal’i oraya görevlendiren isim yok. O isimdir işte Enver Paşa. 
Çanakkale Genel harekât planının mimarı, kara ve deniz zaferlerinin yegâne sorumlusu, Osmanlı Orduları Başkumandanı Enver Paşa ...
Çanakkale Savaşının başından sonuna kadar planlayan ve uygulayan, Mustafa Kemal’i orada görevlendiren Enver Paşa’nın Çanakkale’de yok sayıldı uzun yıllar. Oysa tüm kahramanlarımız bizimdir. 


Öyle bir husumet ki Sarıkamış destanını bile hezimet diye yutturmaya kalkan bir büyük yalan. Çanakkale de birdir Sarıkamış ta, Sakarya da birdir vatanı yaşatma kavgasında. 
Alman komutan Liman Von Sanders bile tarihe minnetle geçerken, Türk evladı, büyük vatansever ve samimi Müslüman Enver Paşa tek satırla bile geçmez, geçirmezler. Neden?
Nedeni çok basit aslında! Mustafa Kemal ile Enver Paşa’yı aynı cümlede kullanmaya başlarsa Türk Milleti, hayaller Turan olur. Hayaller büyük dünya devleti olur. Aynı cümlede geçeceklerse bile biri kahraman diğeri hezimetin sorumlusu olmalı. 


Olmadı, Enver Paşa’yı hatırlayanlar, şimdi Turan yolunda. Sarıkamış’ı anarken, Turan’a selam duruyoruz şimdi. O hayale her geçen gün biraz daha yaklaşırken, yanı başında olduğumuzu da görüyoruz. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.