SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’de işler çok karışık!

Yazının Giriş Tarihi: 04.01.2023 20:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.01.2023 20:40

CHP’de filmin konusu hiç değişmiyor. Figüranlarda zor değişiyor ama hikaye hep aynı. Bir de kendi dediklerine kendileri bile inanmıyor ya gerçekten ört ki ölem ben. 


Şöyle bir bakarsak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayımız diye tanıttığı Mustafa Bozbey, kurduğu kendi ekibiyle takılıyor. Çok CHP örgütleriyle arası yok. CHP’nin adayı olacak ama CHP’nin örgütleriyle arası yok. Dahası seçmeniyle de büyük oranda arası yok. 
Programlı toplantı yapıyor toplantıyı yaptığı ilçenin ilçe başkanı ya da yöneticileri bile yanında durmuyor. Eee kimle gidecek cenge Bozbey (!)


Şimdilik yanında duran tek isim var Yıldırım ve Büyükşehir Meclis Üyesi Şahin Sevinç. O da direkten döndü. Aktif siyaseti bırakma kararı almıştı ancak Bozbey’i kıramayınca geri döndü. 


Bu arada tartışmalı isimlerden birisi de İl Başkanlığından milletvekilliği için istifa eden İsmet Karaca. Her kademede görev almış olmasına ve oldukça tecrübe biriktirmesine rağmen çok başarılı bir il başkanlığı dönemi geçirdiğini kimse söyleyemez herhalde. Daha çok havanda su döverek ve etkisiz basın açıklamalarıyla geçirdi dönemini. 


Bursa’da CHP’nin bir ağırlık oluşturmasına ve gündem olmasına imkan tanıyacak çalışmalar yerine günlük çoğu sıradan etkinliklerle 3 yıl oturdu koltukta. Her ne kadar destekleyeni varsa da daha fazla tepki göstereni var örgüt içinde. Tabanda da durum aşağı yukarı aynı. 


Giderken Bozbey’e karşı il başkanının belirlenmesi noktasında kazanan o oldu ve yönetiminden Turgut Özkan’ın il başkanı olmasını sağladı. Özkan’da bunun karşılığını Karaca’nın arkasındayız açıklamasıyla verdi. Oysa il başkanı tüm partililerin il başkanı tavrını sergilemeli ve özellikle milletvekilliği adaylığı gibi konularda kurumsal olarak eşit mesafede durmalıydı. 


Daha da enteresan olanı İsmet Karaca istifa etmeden önce yönetimini toplayıp, “Kimse istifa etmeyecek. Aday olmayacak. Beni destekleyeceksiniz” sözleriyle destek istiyor. Bunu da örgütün adayı İsmet Karaca olarak yansıtıyorlar kamuoyuna.  Oysa örgütün daha ne dediği belli değil ve dahası da destekleyen kadar desteklemeyeni de çok fazla Karaca’nın. Karaca’nın aslında etkisini şöyle anlatırsak. İki ay önce yapılan bir operasyonla gençlik kolları başkanları görevlerinden alındı. Geri döneni var ama dönmeyenler oldukça fazla. 


O dönem Karaca, il ve ilçe gençlik kolları başkanlarımız yeniden atanacak diye partililerine açıklama yaptı. Ancak il başkanlığı ve misal Nilüfer İlçe Gençlik Kolları başkanlığı boş. Üstelik mesela il başkanı yeniden göreve gelemeyecek. Çünkü yeni Gençlik Kolları Başkanı’nın Avukat Elifnur Yamak oldu. Yani Karaca’nın gücü verdiği sözü yerine getirmeye yetmiyor. 


Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal 3 yıldır CHP ile gitmiyordu zorunlu olmadıkça. Karaca’nın istifasının ardından soluğu ilde alıp il başkanıyla poz verdi. Diğer vekillerin de Karaca ile çok arasının olduğu söylenemez. Birçok etkinlikle Karaca’nın yanında yer almamayı tercih ettiklerini gördük. 


Tekrar dönelim Bozbey’e. Dedik kimle gidecek cenge diye. 


CHP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru, dün sosyal medya hesabından isim vermedi ama tarif ederek Mustafa Bozbey’e ağır sözlerle yüklendi. Kuru paylaşımında, “Yerel seçimler yetmedi, Genel seçimlere dahil olmaya çalış. O yetmedi Genel Başkan ve MYK gitsin diye imza kampanyasının gizlice başını çek. O yetmesin seçilmiş il başkanı yönetimine operasyon çekmeye çalış. Oda yetmesin sağda solda fotoğrafçın gençlik kolları operasyonu bizim operasyonumuz kimi istersek onu atatıcaz diye gezecek. Şimdi gençlik kollarınamı zehirini salmaya çalışıyorsun! Sen herkeze yapabildiğin hertürlü (Genel başkana dahil,imza kampanyasında olduğu gibi) ayak oyununu yapacaksın.Ama sana kimse bişey demeyecek, sen bu partinin üstünde örgütlerinde sana saygı duymasını bekleyeceksin öylemi ? Çok enteresan be. Kendi haklarını savunmayan gençlerin hakkını savunmaya çalışmakta ne kadar doğru oda tartışılır tabi” ifadelerine yer verdi. 


Kuru’nun iddiaları yeni değil aslında uzun süredir CHP örgütlerinde tartışılan ve tepki gösterilen, dilden dile dolaşan iddialar. Yeni olan bir CHP’li yöneticinin bunu yüksek sesle ortaya koyması. Belki de Tandoğan Kuru’nun çıkışı hep tepkili olup hem de konuşmaktan çekinen CHP’liler için bir milat olabilir. 
Ve seçime daha zaman varken CHP Bursa’da herkes içini döküp bir hesaplaşma ve ardından helalleşme yaparlar bilinmez. Ancak ne ben belediye başkanı adayıyım demekle ne de örgütün adayıyım demekle, kitlelerin güvenini ve desteğini almak mümkün. Bakarlar bugüne kadar ne yaptığına, tavrına ona göre karar verirler. 


Misal bence İsmet Karaca il yönetiminin adayı ama örgütün adayı mı tartışılır!  Bozbey, Kılıçdaroğlu’nun adayı ama örgütün adayı mı? CHP’de sular bulanık ve durulması bayağı sarsıntılı olacak gibi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.