SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'de isyan büyüyor

Yazının Giriş Tarihi: 22.12.2018 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.12.2018 21:30
Başkanlık seçimleri öncesinde başlayan, seçimden sonra da devam eden CHP’deki kaos, yerel seçim sürecinde yönetilemez hale geldi. Öyle ki İYİ Parti ile yapılan ittifakta bazı büyükşehir ve kentlerin bu partiye bırakılıyor olması parti içinde büyük isyan başlamasına yol açtı.

Kılıçdaroğlu ve dar kadrolu ekibinin fevri hareketleri CHP’nin tabanından başlayarak birçok simge ismi de çileden çıkardı.  Balıkesir adayının açıklandıktan sonra çekilmesiyle bu kentte başlayan ve her gün alevlenen tartışmaları ve tepkileri devam ederken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da sonunda patladı.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel seçimlerde illeri ve ilçeleri paylaşarak ittifak yapılmasını doğru bulmadığını belirterek, "Siyaseti, partililer götürür. Örgütleri vardır. Örgütlerin hassasiyetleri vardır. Koskoca CHP, Cumhuriyeti kuran parti, 'şu illeri sana bıraktım, seçime girmiyorum' diyemez" dedi. CHP’nin kalesi durumundaki İzmir’den bu tepkinin yükselmesi Kılıçdaroğlu ve ekibine bizzat Kocaoğlu’nun ağzından “Kral çıplak” denmesi, önümüzdeki günlerde partinin daha da karışabileceğinin sinyallerini veriyor.

CHP kulislerinde en fazla konuşulan konulardan biri Muharrem İnce’nin yanında duranların ve imza verenlerin süreç içerisinde tasfiye edildiği yönünde. İnce’ye yakın isimlerin aday yapılmaması, devre dışı bırakılması ülkenin dört yanından yükselen tepkileri de beraberinde getiriyor.

Bursa’ya gelirsek bu noktada malum Mustafa Bozbey, Muharrem İnce’nin yanında duranlardan biriydi. Hatta en bunalımlı dönemde kızının nikâhına hem Kılıçdaroğlu’nu hem de Muharrem İnce’yi davet etmişti. İşte o gün Bozbey’i bir kenara not eden Kılıçdaroğlu, yerel seçimler sürecinin başlamasıyla birlikte Bozbey’in Nilüfer adaylığının önünü keserek Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmasını söyledi.Bozbey’in direnişi sonuç vermedi ve kendisi Nilüfer defterini kapatmak zorunda kaldı. İddiaya göre bir süre önce Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Bozbey, Nilüfer’de kendisinden sonra Turgay Erdem’in aday olmasını, il yönetiminin değişmesini Mudanya’da da Hayri Türkyılmaz’ın aday yapılmamasını istedi.  Yine iddiaya göre Kılıçdaroğlu Bozbey’e, “Mustafa Bey sen git Büyükşehir için çalışmaya başla. Bursa’yı dizayn etmek senin işin değil” dedi. Bunun üzerine Bozbey, oldukça moralsiz olarak Bursa’ya döndü.  Gidişat Bozbey’in büyükşehir adaylığının bile olmayabileceği yönünde. Bakalım CHP’de Anadolu’nun dört yanından gelen bu isyan ve tepkileri Kılıçdaroğlu yönetebilecek mi? Yoksa ağır bir seçim yenilgisinin ardından ekibiyle birlikte tarihin tozlu raflarında yerini mi alacak?

Lale hanımın kırmızı çizgileri…CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yerel seçim sürecinde Bursa’da en fazla tartışılan isimlerin başında yer alıyor. Karabıyık, Nilüfer’de Mustafa Bozbey’le devam edilmesi taraftarıydı. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın ise değişmesini istiyordu ve bu konuya “Benim kırmızı çizgim Hayri Türkyılmaz. O aday olursa bir daha Bursa’ya gitmem” dediği konuşuluyordu. Ancak son tahlilde Türkyılmaz konusunda ikna olmuş Lale hanım. Kırmızı çizgisi de Nilüfer’e kaymış. Bakalım Nilüfer’deki kırmızı çizgileri duracak mı yoksa oradan da kayacak mı? Lale hanımın kırmızı çizgileri Marmara fay hattının bir İstanbul’a bir Bursa’ya kayması gibi gidip geliyor.

Osmangazi’de Dündar devam edecek mi?Bursa’da Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Alinur Aktaş’ı açıklayan AK Parti, ilçeleri henüz açıklamadı. Durum böyle olunca ilçeler için iktidar savaşı da ciddi bir şekilde sürüyor. Büyük tartışmaların olduğu ilçelerden birisi Osmangazi. Malum iki dönemdir Mustafa Dündar başkanlığında yönetiliyor Osmangazi. Ancak Dündar ve ekibinin uygulamaları ve yetersiz performansı nedeniyle Osmangazi’de AK Parti’nin oyları geriliyor. Ancak göçmen ağırlıklı bir nüfusu olan Osmangazi’de Gümilcineli Mustafa Dündar’ın devam etmesi için hemşehricilik baskısı oldukça ağır bir şekilde sürüyor. Genel Merkez tarafından yapılan son ankette Dündar’la ilgili sonuçların çok daha kötü çıktığı söyleniyor. Sonuç olarak çok büyük bir ihtimalle Dündar Osmangazi’de devam etmeyecek.

 

 

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.